Suurepäraselt alustanud Kaia Kanepi pidi Washingtoni finaalis venelanna paremust tunnistama

Kaia Kanepi Washingtoni turniiri finaalis. / Foto: EPA/Scanpix

Kaia Kanepi mängis poolteist setti laitmatut tennist, aga kas ta seejärel väsis, mängutase langes või ei pidanud keha koormusele vastu, seda on raske esialgu arvata, ent tal tuli Washingtoni turniiri finaalis 6:4, 3:6, 3:6 alla vanduda venelanna Ljudmilla Samsonovale.

Esimene sett oli täielik servimäng. Samsonova eelis oli väga kõrge esimese servi protsent (esimeses setis 80), Kaia palling oli aga efektiivsem ja ta võitis esimeselt servilt koguni 88% punktidest. Nii läksid punktid ja geimid kiiresti, sest tõrjujal oli vähe lootusi midagi teha. Võis arvata, et võimalus tekib vaid siis, kui servija ise ühes geimis järsku eksima hakkab ja nii juhtuski Samsonovaga seisul 5:4 Kaia kasuks. Selles geimis ta pidi servi hoidma, et sett ei lõppeks, aga just siis patustas ta kolme lihtveaga ja Kaia sai seti kätte. Kuid Kaia enda mäng oli nii heal tasemel, et isegi ilma kingituseta oli ta väärt võitu.

Teises setis jätkas Kaia oma servil vastase “hävitamist”. Seisul 1:1 lõi ta koguni kolm ässa. Ja siis teenis Kaia ka oma teise murdepalli seisul 3:2, aga Samsonova servis õnnestunult kehasse. Kaia asus servima seisul 3:3 uute pallide ja uue reketiga, aga see geim ebaõnnestus täielikult – samamoodi nagu Samsonoval esimese seti lõpus. Eduseisul 30:15 tegi Kaia mängu esimese topeltvea, seejärel lihtvea ja kaotas pallivahetuses ka viimase punkti. Kaia kaotas servi ka seisul 3:5, aga see ilmselt palju ei otsustanud, sest 4:5 korral olnuks tema võidušansid 11% – kui arvestada, et Samsonova oli seni võitnud 9st servigeimist 8 (89%).

Otsustavas setis hoiti algul jälle kindlalt servi, kuid Samsonova hakkas natuke rohkem vastu ja suutis Kaia servigeimides võitlust tekitada. Samal ajal läks venelanna ässade arvu poolest Kaiast mööda. Seisul 2:3 võttis Kaia arstipausi, aga põhjust ei olnud näha, sest teda tohterdati siseruumides. Näis, et liikuda ja lüüa saab Kaia normaalselt. Ta suutis oma servi hoida, aga pärast Samsonova servigeimi võitmist (3:4) ütles Kaia midagi oma treeneritele ja huultelt lugedes tundus, et ütles: ma ei jõua. Ta kaotaski mängu viimasest 13st punktist 12 ja küllap oli pikk turniir ja kuumus teinud oma töö, ehkki tänases mängus pikki pallivahetusi kuigivõrd polnud.

Nii on Kaia WTA finaalidega endiselt miinuses – 4 võitu, 6 kaotust. Washingtonist kogutud punktid võimaldavad Kaial tõusta maailma edetabelis 31. kohale, mis tähendaks asetust US Openiks, aga ees on Toronto ja Cincinnati turniirid, kus jagatakse suuri punkte ja selles osas kindlalt Kaia ennast tunda ei saa. Kuid võimalus saada asetus on olemas, eriti siis, kui vähemalt üks kahest turnirist tooks samuti hea tulemuse.

Üldstatistikast veel nii palju, et pärast kaht setti oli Kaia ühe äralöögiga Samsonovast maas ja venelanna edu kindlasti suurenes kolmandas setis, eriti ässade (kokku 10:5) arvel. Lihtvead olid enne kolmandat setti viigis. Esimese servi protsent oli lõpuks Kaial hoopis parem (62 vs 58), aga esimeselt servilt saadud punktid natuke kehvemad (77 vs 81%) – seega mõlemad vastupidiselt esimesele setile.

Kaia mängis kindlasti hea turniiri ja kui isegi finaalis oli tegemist väsimusega, on tema füüsiline vorm endiselt korralik. Torontos, kus mängitakse alates esmaspäevast, on ilm veidi leebem – päeval 24-27 kraadi sooja. Loodetavasti pannakse Kaia esimese ringi mäng teisipäevaks, sest reeglina antakse eelmise turniiri finalistidele päev puhkust.