fbpx
Close

EELVAADE | Uus tutvus endise maailma esireketiga

Naomi Osaka Cincinnati turniiril. / Foto: EPA/Scanpix

Anett Kontaveidil oli eelmise aasta aprillis Stuttgardi turniiri poolfinaalis võimalus kohtuda Naomi Osakaga (Jaapan) kui maailma esireketiga, aga mäng jäi vastase vigastuse tõttu ära.

Täna on uus võimalus, aga Osaka pole enam ammu esireket. Pärast 18-nädalast troonimist 2019. aasta veebruarist juuni keskpaigani pääses ta veel augustis kolmeks nädalaks liidrikohale, aga kui ta US Openi võidupunkte ei kaitsnud, pole Osaka enam kolmandalt kohalt kõrgemale tõusnud. Praegu on jaapanlanna kümnes, kuid neist mängijaist, kes New Yorgis peetaval Cincinnati turniiril veerandfinaali jõudsid, on Osaka kõrgeima asetusega. Ta pääses küll turniirile vabapääsmega, sest hilines ülesandmisega, aga ka sel juhul asetus tagatakse.

Kui rääkida endistest või valitsevatest esireketitest, siis Anettil ei ole nendega mängides liiga halbu kogemusi, sest Angelique Kerberit (Saksamaa) ta 2017. aasta kevadel võitis, kui too edetabelit juhtis. Samuti on Anett alistanud hulga endisi esireketeid, näiteks Venus Williamsi, Maria Šarapova, Caroline Wozniacki või Viktoria Azarenka. Huvitav on fakt, et praeguse liidri Ashleigh Bartyga (Austraalia) kohtus ta mullu Cincinnati 3. ringis just sellel lühikesel kolmenädalasel perioodil, mil austraallanna esireketi koha Osakale loovutas. Anett kaotas selle mängu napilt otsustava seti eduseisult 5:3. Nii et kummalisel kombel läks ühel hooajal kaks korda käest võimalus proovida jõudu maailma liidriga.

Kuid Tennisnet kirjutas eelvaate ka Kontaveidi ja Osaka toimumata jäänud mängule ning seda saate lugeda siit. Selles loos on kirjas, kuidas Osaka tippu murdis, aga tema langusest mitte. Teatavasti läksid pärast Australian Openi mullust triumfi lahku Osaka ja tema treeneri Sascha Bajini teed, millest võite täpsemalt lugeda siit. Aga langus sellest algaski, sest õrna hingega Osakal on olnud probleeme nii kuulsuse kui ka konfliktide talumisega.

Niisiis, saite aprillikuu eelvaatest teada, et Osaka oli esireketiks saamisel võitnud vaid kolm WTA tasemel turniiri, aga neist kaks olid slämmid ja üks Indian Wellsi Premier Mandatory turniir. Ilmselt ei ole sellist CV-d ühelgi maailma tippnaisel, sest enamasti alustatakse ikkagi International taseme või tavalise Premier turniiri võitmisest.

Kuid eelmise aasta sügisel lisas Osaka oma kontosse kaks turniirivõitu, millest üks oli tavaline Premier turniir, teine aga taas Premier Mandatory Pekingis. Esimene võit oli selle poolest huvitav, et võib-olla (kinnitada seda fakti ei saa) oli Osaka esimene tennisist, kes võitis turniiri omanimelises linnas ehk siis Jaapani miljonilinnas Osakas.

Nende kahe turniiriga kogutud 1470 punkti aitavad Osakal püsida ka edetabeli esikümnes, sest pärast tänavust Australian Openit jaapanlanna kontol ju slämmivõidu 2000-punktilist skoori enam pole. Pärast kaht võitu on Osaka bilanss slämmidel olnud üpris kesine: eelmisel aastal langes ta Pariisis välja 3. ringis, Wimbledonis avaringis ja US Openil kaotas 1/8 finaalis Belinda Bencicile. Ka siin võis loobumine segada Anetti ja Osaka neljanda omavahelise mängu toimumist, sest seekord pidi Kontaveit haiguse tõttu andma võidu Bencicile, kelle ta ju viis kuud hiljem Austraalias veenvalt alistas.

Nii on enne tänast Osaka ja Kontaveidi kõik kolm omavahelist mängu peetud ajal, mil nende edetabelikohad olid praegusega võrreldes üsna erinevad. 2015. aasta suvel võitis Osaka Anetti Surbitoni ITF-i turniiri muruväljakutel poolfinaalis 6:4, 6:7, 6:2, kui mõlemad kuulusid maailma teise saja teise poolde. 2016. aasta mäng Tokyo avaringis toimus siis, kui Anett oli pärast US Openi 1/8 finaali punktide kaotamist langenud esisajast välja, aga Osaka oli edetabelis 69. kohal. Jaapanlanna võitis kodusel turniiril 6:0, 6:2.

Kolmas mäng peeti 2018. aastal Dubai turniiri 2. ringis ja nüüd oli Kontaveit maailma 28., aga Osaka 48. reket, ent jaapanlanna ikkagi võitis 6:2, 7:6. Samas oli Anett just siis madalseisus pärast õnnetut kaotust Australian Openi 1/8 finaalis Carla Suarez Navarrole, aga Osaka võitis kohe pärast Dubaid Indian Wellsi turniiri. Seega oli tulemus loogiline – üks tõusuteel, teine mitte.

Tänavu mängis Osaka enne koroonaviiruse pausi vaid kaks turniiri. Brisbane’is jõudis ta poolfinaali, kusjuures alistas teises ringis kolm nädalat hiljem Australian Openi võitnud Sofia Kenini ja veerandfinaalis Kiki Bertensi ning kaotas vaid maailma 2. reketile Karolina Pliškovale. Aga Australian Open kujunes fiaskoks. Osaka kaotas 3. ringis skandaalselt 15-aastasele Cori Gauffile 3:6, 4:6. Skandaalselt sellepärast, et pea kõik tennisehuvilised väitsid: Osaka ei andnud selles mängus endast parimat, vaid lihtsalt loobus võitlemast. Jaapanlanna ise kurtis, et talle ei meeldi mängida endast noorematega, kuid US Openil oli ta ometi Gauffi 6:3, 6:0 võitnud. Võiks veel lisada, et pisut hiljem jäi Osaka FedCupi kohtumises Hispaaniaga 0:6, 3:6 alla Sara Sorribes Tormole, kes oli siis maailma 78. reket.

Eelnevast võib järeldada, et koroonaviiruse puhang tuli Osakale kasuks, sest madalseis võinuks suure osa tema praegustest punktidest kustutada. Kuid nüüd on uue süsteemi alusel alles ka 2019. aasta punktid alates Indian Wellsi turniirist. Cincinnatis jõudis Osaka veerandfinaali ka mullu, seega pole ta tänaseni punkte juurde saanud, aga võib saada, kui alistab Anett Kontaveidi, mida meie muidugi ei soovi.

Niisiis kohtub Anett Osakaga omavaheliselt seisult 0:3, aga vaevalt need eelnevad mängud kuigi palju tähendavad. Märksa rohkem tähendab see, kui heas vormis on jaapanlanna. Sest tipus olles oli ta tähtsates mängudes peaaegu võitmatu, sest Osakas olid ühendatud kõik olulised jooned: võimas ründemäng, visadus ja võitlusvaim. See viimane on teda languse alates aeg-ajalt alt vedanud ja ründemängus sõltub Osaka puhul palju lihtvigade arvust. Aga kuigi oleme patrioodid, tahaks siiski väita, et Osaka parim mäng on praegu veel parem Anetti parimast mängust.

Seetõttu alustab Anett pärast kolme lahingut soosikuna täna autsaiderina. Ennustusportaal Paf pakub Osaka võidukoefitsiendiks 1,48 ja Kontaveidile 2,70. Nii on kihlveokontorite arvates Osaka umbes sama suur soosik (ca 65%) kui oli Anett eile Marie Bouzkova vastu. Üllatusi on New Yorgis olnud siiski palju, ka 3. ringis võitsid Jessica Pegula ja Maria Sakkari vastu ootusi. Ehk siis lõpeb ka täna mõni mäng selliselt?

Endast vanemate mängijatega pole Anett New Yorgis ikka veel kohtuda saanud. Osaka on sündinud 1997. aastal nagu Kontaveidi kaks esimest vastast Darja Kasatkina ja Jil Teichmann, Bouzkova oli neist veel aasta noorem. Kuna Osaka on sündinud oktoobris, pole ta veel 23-aastaseks saanud.

Kohtumine algab kell 20 Billi Jean Kingi tennisekeskuse 17. väljakul, Kuna tegemist on selle väljaku esimese matšiga, siis on algusaeg kindel. Kohtumist kannab üle Delfi TV.

scroll to top