fbpx
Close

EELVAADE | Jälle Sasnovitš!? Kas Anett Kontaveit murrab needuse?

Aliaksandra Sasnovitš 2019. aasta Australian Openil. / Foto: AFP/Scanpix

Valgevenelanna Aliaksandra Sasnovitš on maailma edetabelis alles 92., kuid ometi üks vastastest, kellega Anett Kontaveit poleks tahtnud Australian Openi avaringis kohtuda.

Praegu peaksime Tennisneti järjekordse eelvaate kirjutama nii, et mitte midagi ära sõnuda. Sest kui te soovite Sasnovitši karjäärist rohkem lugeda, siis Madridi turniiri avaringi eelvaade on siin. Mis on selles eelvaates halvaendelist? Nimelt kirjutas Tennisnet, kuidas Sasnovitšit kutsutakse “Bagel Queen” ehk siis mängija, kes tihti saab setis “baranka” (see vene päritolu sõna ongi inglise keeles bagel) ehk kaotab 0:6, aga võib selle mängu ometi võita. Ja mis juhtus? Järgmisel päeval pärast eelvaate kirjutamist kaotas Anett 6:0, 2:6, 3:6. Sasnovitš saigi “baranka” ja võitis!

See mäng on senini hästi meeles. Esimeses setis tundus, et kõik jutud sellest, kuidas Sasnovitš on Anettile ebamugav vastane, on asjatud, sest Eesti esireket valitses mängu ülikindlalt. Ja ometi, kui teise seti algul sai valgevenelanna kohmetusest üle, kukkus lajatama nii vasakult kui paremalt, ei leidnud Anett enam rohtu.

2017. aastal Bieli turniiri poolfinaalis võitis Anett väga raskelt Sasnovitšit. Oli isegi pisut õnne, et ta otsustaval hetkel mängu enda kasuks pööras. Siis oli nende omavaheline seis 4:1 (Anetti üks noorteklassi võit on ametlikus statistikas puudu), aga pärast seda saigi needus alguse. Järgmine kohtumine Brisbane’is (2018) oli sarnane sellega, mis hooaeg hiljem Madridis juhtus – 1:6, 7:6, 6:3 Sasnovitšile. Vahepeal Anett ka võitis (Madrid 2018), aga 2019. aastal kaks mängu kaotas. Eriti valus oli allajäämine Australian Openi teises ringis 3:6, 3:6, kuid tollal oli valgevenelanna siiski maailma 31. reket ja saabus slämmiturniirile pärast poolfinaali pääsemist Sydney turniiril. Sasnovitši ülekaal oli selles omavahelises mängus kõige selgem, aga võib-olla ta tol hetkel oligi Anettist parem.

Kuid kindlasti mitte praegu. Anett on pea samal kohal kui 2019. aasta Austraalia lahtistel (20.), aga Sasnovitš 60 kohta tagapool. Kummaline on fakt, et 2019. aastal pärast Australian Openit jõudis Sasnovitš 3. ringi vaid korra ja seda muidugi Madridis. Nagu oleks needus, et valgevenelanna on aastas paar korda vormis vaid siis, kui Anettiga kohtub!? Muidu oli tema saldo 2019. aasta WTA turniiridel alates veebruarist 7 võitu ja 19 kaotust. Kohe pärast Madridi kaotas Sasnovitš seitse korda järjest esimeses ringis! Ja siis laiutavadki Eesti tennisesõbrad käsi, et kuidas saab nii nõrgale mängijale kaotada.

2019. aasta lõpus päästis Sasnovitš pisut seisu WTA 125K turniiri finaali jõudmisega, aga oli järgmise aasta alguseks langenud edetabelis 69. kohale. Pärast Sydney ja Australian Openi punktide ärakukkumist pudenes Sasnovitš sootuks esisajast välja. Nii ongi juhtunud, et kui aastatel 2018/19 jõudis Sasnovitš TOP30 piirile, siis ühelgi muul hooajal pole ta mahtunud isegi TOP50 sekka.

Pärast koroonapausi päästis Sasnovitši seisu Palermos veerandfinaali ja US Openil 3. ringi jõudmine. Ta sai esisajasse tagasi. Viimati Gippsland Trophy turniiril pidas Sasnovitš kaks tasavägist mängu ja võitis kolmes setis maailma 148. reketi (kuid kunagi TOP30 sekka kuulunud) Lesja Tsurenko (Ukraina), aga kaotas maailma 79. reketile Irina-Camelia Begule (Rumeenia). Need tulemused kuidagi ei ütle, et Sasnovitš oleks oma mängu parandanud ja uuesti TOP50 tasemel mänginud.

Sellepärast ei ole ka kihlveokontoritel mingit alust arvata, et Anett poleks teisipäeva varahommikul peetavas mängus soosik. Ennustusportaal Paf annab Kontaveidi võidukoefitsiendiks 1,30 ja Sasnovitšile 3,40 ehk umbes 75% võidušansse. Madridi turniiri kohtumise eel oli Anetti koefitsient isegi 1,2, aga ta ikka kaotas mängu. Usutavasti kihlveokontorid ikka teavad kahe mängija omavahelist seisu, aga on nad seda arvestanud? Muide, kõvakattel on Sasnovitš Anetti vastu võitnud kolm viimast omavahelist mängu ja neist kaks viimast 6:2, 6:4 ja 6:3, 6:3. Nüüd siis igaks juhuks lisame: see ei ole ärasõnumine, need on lihtsalt numbrid!

Pärast Anetti alistamist Madridis on Sasnovitš siiski võitnud kaht TOP20 mängijat – Elise Mertensit (Belgia) ja Marketa Vondroušovat (Tšehhi) – päris nii ei ole, et tugevamatest ainult Eesti esireket talle kaotab. Aga fakt jääb faktiks, et kümnest mängust keskmiselt ainult kahes-kolmes näitab Sasnovitš kõrget taset.

Tema mängus on kõik rajatud sellele, kuidas löök välja tuleb. Igal juhul annab ta palli lennule esimesel võimalusel maksimaalse jõu. See aga ei tähenda, et pall väljaku piirides maandub. Selles peitubki Sasnovitši nõrkus. Kuid vastane saab seda nõrkust esile kutsuda ainult nii, kui suudab rohkem palle tagasi lüüa – siis suureneb tõenäosus, et Sasnovitš eksib. Kuid põhimõttest “löö esimesena” ei loobu valgevenelanna isegi halval päeval. Kindlasti aitab tema vastu ka stabiilselt hea serv.

Millal täpselt Kontaveidi ja Sasnovitši mäng algab, seda on raske ennustada. 3. väljakul algab esimene mäng kell 2 Eesti aja järgi. Kõigepealt naiste ja siis meeste üksikmäng. Maksimaalselt kaheksa, minimaalselt viis setti. Aga kolme seti kestvuse vahe võib olla ligi kolm tundi. Ei usu, et Anett saab väljakule enne kella 6, kuid hiliseimaks kellajaks võib pakkuda 8.30.

scroll to top