fbpx
Close

EELVAADE | Kontaveit vs Sasnovitš: juba vanad tuttavad

Aliaksandra Sasnovitš. / Foto: AFP/Scanpix

Madridi turniiril loositi Anett Kontaveit avaringis kokku valgevenelanna Aliaksandra Sasnovitšiga (WTA 34.). Selle mängijatepaari kohta võib julgelt öelda, et nad on juba vanad tuttavad.

Kui üldtuntud on Kontaveidi ja Sasnovitši mängude skoor 4:4, siis tegelikult on see 5:4 Anetti kasuks, sest nad mängisid samadel turniiridel juba noorteklassis ja korra said ka kokku: 2011. aastal Manila ITF-i juunioride 1. kategooria turniiri veerandfinaalis võitis Kontaveit 4:6, 6:2, 6:2. Hetkel on mängijate vanusevahe kaks aastat, kuid sünniaasta (Sasnovitš 1994, Kontaveit 1995) põhjal vaid üks.

Edasi läks kahe mängija tee niimoodi, et Sasnovitš jõudis TOP100 sekka aasta võrra varem (2014), kuid TOP50 sekka murdis Anett 2017. aastal, valgevenelanna tuli järele alles mullu. Tänavu omakorda astus Kontaveit uue sammu ja asub nüüd edetabelis ümmarguselt paarkümmend kohta eespool. Omavahelistes mängudes domineeris 2017. aasta lõpuni Anett, kes sel hetkel koos noorteklassi kohtumisega juhtis 4:1, aga viimased neli mängu on lõppenud Sasnovitši kasuks 3:1. Mis aga positiivne – ainsa võidu viimasest neljast kohtumisest teenis Kontaveit just Madridis eelmisel aastal tulemusega 6:2, 4:6, 6:2. Ainsa tänavuse mängu võitis Australian Openi 2. ringis Sasnovitš 6:3, 6:3.

Üldiselt on valgevenelanna kujunenud Anettile ebamugavaks vastaseks, Sasnovitš on üks neist mängijaist, kes lööb esimesel võimalusel kõvasti. Anett on öelnud, et tihti ta ei saa taoliste tennistide vastu oma rütmi kätte ega rünnakut käima. Aga kui Eesti tennisesõbrad teavad Anetti mängustiili pisut riskeerivana, siis Sasnovitš on sisuliselt ainult selline mängija, kelle kohta inglise keeles öeldakse hit or miss. Ehk siis tennise keeles: äralöök või viga. Sasnovitš ei taha pikka pallivahetust, vaid üritab selle iga hinna eest kiiresti lõpetada. Kui tal on halb päev, on selle hind tihtipeale 0:6 setikaotus – sel põhjusel on Sasnovitš teeninud naiste tennisefoorumis hüüdnime “Bagel Queen“. Inglise keeles on “bagel” ümmargune sai, eestlased aga kutsuvad 0:6 allajäämist venepäraselt “barankaks”.

Selles nimetuses pole aga midagi ebaõiglast – Sasnovitš on ainuüksi 2019. aasta 16 mängus saanud 7(!) “barankat”. Tõsi, neist kolm mängu on ta võitnud! Näiteks ka maailma TOP 10 mängijat Elina Svitolinat Brisbane’i turniiril 6:4, 0:6, 6:3. Samas on valgevenelanna kaotanud nulliga seti isegi maailma teise saja mängijatele nagu Priscilla Hon (teda Sasnovitš küll võitis 0:6, 6:3, 6:3) ja Katerina Kozlova. Pärast Anetti alistamist Australian Openil kaotas Sasnovitš Anastassia Pavljutšenkovale 0:6, 3:6. Kas pole imelik, eriti kui arvestada, et Pavljutšenkovaga on Anettil positiivne skoor?

Ent kindel on ka see, et tänavu kõige paremini mängis Sasnovitš jaanuaris, kui ta Sydneys jõudis poolfinaali. Hiljem tal märkimisväärseid tulemusi enam pole ja ilmselt tunnistasid Sasnovitši alavormi ka valgevenelased ise, kes FedCupi poolfinaalis Austraaliaga otsustasid panna tema asemel mängima Viktoria Azarenka.

Oma karjääri jooksul pole Sasnovitš teeninud ühtki WTA turniirivõitu, ta on kaks korda jõudnud finaali – 2015 Soulis ja 2018 Brisbane’is. Kuid ITF-i turniirivõite on Sasnovitšil 11, nende hulgas 2014 Moskvas, kus ta finaalis alistas Kontaveidi. Ka on valgevenelanna võitnud ITF-i turniiri Tallinnas (2013). Suure slämmi turniiridel ei jõudnud 25-aastane valgevenelanna enne 2018. aastat kordagi teisest ringist kaugemale, kuid viimasest viiest slämmturniirist neljal on ta jõudnud vähemalt 3. ringi, sealhulgas mullu Wimbledonis 1/8 finaali.

Arvestades aga Anetti praegu selgelt paremat mänguvormi, hindavad kihlveokontorid eestlannat selgeks soosikuks. Ennustusportaali Paf koefitsiendid sellele mängule on tänahommikuse seisuga sellised: Kontaveit 1,19, Sasnovitš 4,90. Kas ei tundu liiga julge? Ei tundu, sest sarnaselt arvavad ka teised kihlveokontorid. Anetti koefitsient pole kuskil kõrgem kui 1,2. Hetkevormi kõrval teine põhjus on ka selles, et Sasnovitš eelistab kõvakatet, aga Kontaveit on võrdselt tugev kõigil katetel.

Jääb üle ainult loota, et ennustusportaalidel on õigus ja võit tuleb täna koju!

scroll to top