fbpx
Close

EELVAADE | Anett Kontaveit kohtub vastasega, kes on tema kärjääris tähtsal kohal

Angelique Kerber mängimas Doha turniiri avaringis. / Foto: Zumapress/Scanpix

Anett Kontaveit mängib Doha turniiri 2. ringis endise maailma esireketi ja kolmekordse slämmivõitja Angelique Kerberi vastu kolmapäeval taas kell 13.30, aga seekord mitte pea-, vaid A-väljakul.

Kerber on selline mängija, kes jääb Anetti tennisekarjääris alatiseks tähtsale kohale, sest sakslanna oli esimene valitsev maailma esireket, keda Kontaveit võitis. See juhtus 2017. aastal Rooma turniiril ja lausa skooriga 6:4, 6:0. Hiljem on Anett korduvalt võitnud endisi esireketeid, aga teisest võidust valitseva esireketi vastu jäi napilt puudu, kui ta 2019. aastal Cincinnati turniiril kaotas kolmanda seti eduseisust Ashleigh Bartyle.

Viimati kohtus Eesti esireket Kerberiga 2019. aastal sealsamas Cincinnatis ja sellest mängust kirjutas Tennisnet ka eelloo. Kuna seal on kirjutatud praegu 33-aastase Poola päritolu sakslanna kohta vaid tema slämmivõitudest, siis läheme ikkagi Anetti homse vastase karjääri juurde põgusalt tagasi.

Kerber lülitus juba 16-aastaselt (2004) peamiselt ITF-i täiskasvanute turniiridele ja nii tal ei olnud eriti võimalust parandada noorte maailma edetabeli 37. kohta, mis jäi tema parimaks. Vaid korra jõudis Kerber juunioride slämmil veerandfinaali (2004 Australian Open). Aga juba 14-aastaselt mängis sakslanna 1. kategooria turniiri finaalis, nii et ka noorena oli ta päris arvestatava tasemega mängija.

Täiskasvanuna arenes Kerber suhteliselt aeglaselt. 2010. aastal jõudis ta Bogotas oma esimese WTA turniiri finaali, aga läbilöök sai teoks alles 2012. aastal 24 aasta vanusena. Sel hooajal võitis Kerber kaks WTA turniiri ning mängis Prantsusmaa lahtistel veerand- ja Wimbledonis poolfinaalis. Tema aasta alguse edetabelikoht (32.) hakkas kiiresti paranema. Juba märtsis oli ta WTA 14. reket, maikuus 10. ja septembris 6. kohal. Aasta lõpetas Kerber viiendana.

Edasi järgnes kolm hooaega, kus tõusu enam ei toimunud, aga stabiilsus tagas Kerberile püsimise esikümnes. 2015 oli sakslanna kõige kummalisem hooaeg – justkui edukas, sest ta võitis neli WTA turniiri, aga samas edutu, sest ühelgi slämmiturniiril ei pääsenud ta 3. ringist kaugemale.

Võib-olla just seetõttu keskendus Kerber 2016. aastal slämmidele. Ta võitis tol hooajal “ainult” kolm turniiri, aga nende seas olid Australian Open ja US Open. Lisaks jõudis Kerber finaali Wimbledonis, Rio de Janeiro olümpial ja WTA aastalõputurniiril. Maailma esireketiks kerkis Kerber 12. septembril pärast US Openi võitmist ning ta püsis sellel kohal kolmel perioodil kokku 34 nädalat.

Tegelikult algas Kerberil 2017. aasta kevadel juba mõõn, liivahooajal ei võitnud ta ühtki mängu ja nende hulgas oli ka mainitud kaotus Kontaveidile. Sakslanna valitsusaeg lõppes juulis pärast Wimbledoni finaali punktide äralangemist

Kuid üks hea hooaeg oli Kerberil veel ees. 2018. aastat alustas ta Austraalias poolfinaali jõudmisega ning kaotas seal kõrgetasemelises ja väga dramaatilises matšis Simona Halepile, kes omakorda jäi finaalis alla Caroline Wozniackile. Kuigi Wozniacki saavutas esimese (ja viimase) slämmivõidu 27-aastaselt ja Kerber 28-aastaselt, ei saa nende karjääri siiski võrrelda, sest samuti Poola päritolu, kuid Taanit esindav Wozniacki mängis juba 19-aastaselt US Openi finaalis ja kerkis 20-aastaselt esireketiks. Kerber võitis aga tol hooajal Wimbledoni, kuid edetabelis kerkis teiseks, mitte enam esimeseks.

Kui veel 2019. aasta märtsis jõudis Kerber Indian Wellsi tippturniiri finaalis, siis hiljem pole saavutanud sisuliselt midagi – Eastbourne’i muruturniiri finaali ei saa Kerberi puhul saavutuseks nimetada. Pärast koroonaviiruse pausi pole Kerberil paremat tulemust, kui US Openi 1/8 finaal (võrdne Kontaveidiga), aga ta on mänginud vaid viiel turniiril (Doha on kuues).

Kontaveidi ja Kerberi teine kohtumine leidis aset Stuttgardis kaks kuud enne sakslanna võitu Wimbledonis, aga tol hetkel vaevas teda vigastus ja seisul 0:6, 0:2 andis Kerber alla. Ta oli koduses Stuttgardis kaks korda (2015, 2016) võitnud, aga siis mängiti turniiri suvel ja muruväljakul. Pehme saviliiv on Kerberile kogu aeg probleeme valmistanud, ehkki Roland Garrosis on ta veerandfinaalini (2012, 2018) siiski jõudnud.

2019. aastal kohtusid Anett ja Kerber kaks korda kõvakattel. Just Dohas, kus mängitakse ka homme, sai Kerber Eesti esireketi vastu ainsa võidu, aga Cincinnatis, mille eelvaadet lugesite, teenis Anett revanši 7:6, 6:2. Nii on seis 3:1 Kontaveidi kasuks.

Tänaseks on Kerber ka Kontaveidist maailma edetabelis tahapoole langenud (vastavalt 26. ja 24.) ja esimest korda on nende omavahelise mängu favoriit eestlanna. Ennustusportaal Paf annab Kontaveidi võidukoefitsiendiks 1,29 ja Kerberile 3,65, mis sisuliselt tähendab Anetti 75-protsendilisi võidušansse. Eks sellise panuse ajendasid nii omavahelised mängud kui ka Kerberi alavorm.

Kuid kindlasti me ei tohi sellele mängule vastu minna hurraaoptimismiga, sest 33-aastaselt oleks Kerberit vara maha kanda. Tema võimed on ju teada, aga ta lihtsalt pole nendeni enam küündinud. Kui Kerber mängiks homme hästi, ei oleks meil õigust seda nimetada isegi “pauguks luuavarrest”, sest endise maailma esireketi kohta oleks see liiga inetult öeldud. Kuid selge see, et kihlveokontoreid võib usaldada (mis siis, et Cincinnati mänguga panid nad puusse!), Anetti soosikuks hindamine on kindlasti objektiivne.

Kohtumist saab homme vaadata Delfi TV ja Telia paketi omanikel Inspira kanali vahendusel.

scroll to top