fbpx
Close

EELVAADE | Vastane, kes on oma riigis alles kuues reket

Tereza Martincova Toronto turniiril. / Foto: USA Today/Scanpix

Tereza Martincova, kes kohtub teisipäeva õhtul Cincinnati turniiri 2. ringis Anett Kontaveidiga, ei pruugi isegi kodumaal Tšehhis olla väga tuntud mängija, sest ta on lihtsalt jäänud teiste varju. Eestis jaguks talle maailma 71. reketina kindlasti rohkem tähelepanu, ehkki ta isegi meil ei oleks rohkem kui kolmas reket.

Pealegi on Tšehhis pea igas aastakäigus tulemas perspektiivikaid noori, aga Martincova on juba 27-aastane, Anettist aasta ja kaks kuud vanem, aga TOP50 sekka kerkis ta esmakordselt alles mullu novembris. Nüüd on ta sealt uuesti väljas.

Tänased vastased kohtusid omavahel 2017. aasta Gstaadi WTA 250 turniiri poolfinaalis. Anett võitis 6:4, 6:1 ja jõudis sellega hooaja kolmandasse finaali, kus ta Kiki Bertensile kaotas. Martincova tookord esisajasse veel ei kuulunud, seega oli tulemus seaduspärane.

Erandlikult Tšehhi mängija jaoks ei olnud Martincova juunioride klassis üldse mingi tegija, ta mängis kaasa ainult kolm ITF-i noorteturniiri ja loomulikult sellega ei pääsenud isegi parema tuhande sekka. Põhjus on ilmselt selles, et Tšehhis oli sel ajal nii palju häid noormängijaid, et Martincova lihtsalt turniiridele ei pääsenudki. Aga ta proovis täiskasvanute klassis ja kuigi ta seal enne 2014. aastat ühtki ITF-i profiturniiri ei võitnud, kerkis juba 2013. aasta lõpuks TOP300 sekka. Seejärel sai Martincovast pikemaks ajaks nn journeywoman, kes mängis turniiridel, aga tammus üsna paigal ja rambivalgusse ei tõusnud.

Nagu me augusti esimesel nädalal mõne Kaia Kanepi vastase kohta tegime, avaldame ka nüüd järjest Martincova parimad kohad järjestikustel aastatel ja siis näeme, et mingit edu ei olnud: 2015 – 171., 2016 – 158., 2017 – 114., 2018 – 142., 2019 – 126., 2020 – 119. Nende viie aasta jooksul võitis ta ainult kolm ITF-i 25-tuhandelist turniiri, kuid WTA turniiridel oli parim tulemus poolfinaali pääs, millest ühe ta saavutaski 2017 Gstaadis, kus ta Anettile kaotas. Esimest korda mängis Martincova poolfinaalis 2016. aastal Quebecis. Slämmiturniiride põhitabelisse pääses Martincova nimetatud aastatel (2015-2020) neli korda ja kõigil juhtudel kaotas avaringis. No ei ole ju tegemist silmapaistva mängijaga! Isegi Eesti läbi aegade (edetabeli ajastut arvestades) paremuselt kolmandal naistennisistil Maret Anil olid paremad tulemused!

Tõsi, 2021. aasta lõpus suutis Martincova juba Ani parema koha üle mängida ja nüüd võis teda arvestada kaartide segajana WTA turniiridel, kus üllatusi juhtub viimasel ajal palju. 2020. aasta sügisel jõudis Martincova Istanbuli WTA turniiri poolfinaali, kuid 2021. aastal oli ta stabiilsem. Pärast kaht veerandfinaali Wimbledoni eelsetel muruturniiridel mängis Martincova juulis kõvakattel Prahas ja jõudis esmakordselt finaali, kus kaotas suursoosik Barbora Krejcikovale. Maailma edetabelis kerkis ta pärast seda 67ndaks. Lisaks tuli suhteline edu ka slämmiturniiridel, kuhu Martincova pääses nüüd ilma kvalifikatsioonita – ta jõudis Pariisis teise ja Wimbledonis 3. ringi.

Põhiliselt nende tulemuste arvel ta TOP50 sekka jõudiski ja isegi Istanbuli poolfinaali punktide kaotamine Martincovat ei langetanud, sest paljud rivaalid kukkusid rohkem ära. Tänavu sai Martincova veel ühe võidu slämmiturniiril, kui jõudis Austraalias 2. ringi ja pärast seda on tšehhitari suure slämmi turniiride bilanss 4 võitu, 10 kaotust, sest suvel ta enam Pariisis ja Londonis võite ei saanud. Kuna Wimbledoni punktid läksid kompensatsioonita maha (aga 1. ringiga piirdunud Martincova kaotanuks need niikuinii), langeski Martincova juulis 71. kohale. Aga tänavu 14. veebruaril pärast Peterburi veerandfinaali jõudis ta karjääri kõrgeimale 40. kohale.

Martincova 2022. aasta bilanss on 14 võitu ja 19 kaotust ning tema tänavust aastat ei saa kuidagi heaks pidada. Oma viimasest 11st turniirist üheksal on Martincova avaringis välja langenud, korra 2. ringini jõudnud ja ainult Nottinghamis poolfinaali jõudnud. Tundub, et muruväljakutel on seni Martincova kõige paremini mänginud, liivaväljak aga ei sobi talle üldse. Nüüd, Cincinnatis, sai ta üle pika aja taas avaringist kaugemale.

Kui mäng toimunuks mullu sügisel või tänavu talvel, oleks Anetti võidukoefitsient ilmselt küündinud 1,2ni, aga viimase aja ebaühtlaste esituste taustal on praegu tema koefitsient 1,3-1,35 vahel ja vastasel 3,4-3,5. Sellega on Anett umbes 70-75-protsendiline favoriit. Vaadake panuseid ka ennustusportaalist Paf.

Küsimärk on muidugi ka kohtumise algusaeg. 4. väljakul algab esimene mäng kell 18 Eesti aja järgi, algul mängivad seal mehed ja siis naised. Eile kestsid mõnel väljakul kaks esimest kohtumist ka üle viie tunni, seega peame arvestama vahemikuga kell 21 kuni 23.30. Enne kella 20.30 mäng kindlasti ei alga, aga see aeg on tõesti võimalik vaid juhul, kui üks kahest eelnevast üksikmängust jääb kellegi loobumise tõttu pooleli. Mängu kannab üle Inspira telekanal, aga võib-olla ka Setanta Sports, kui valitakse näitamiseks Anetti kohtumine.

scroll to top