fbpx
Close

US Openi finaalis kohtuvad Naomi Osaka ja Viktoria Azarenka

Viktoria Azarenka mängib US Openi finaalis 7-aastase vaheaja järel. / Foto: USA Today/Reuters/Scanpix

US Openi naiste üksikmängu finaali jõudsid Naomi Osaka (Jaapan, 4) ja Viktoria Azarenka (Valgevene), kes on otsustavas kohtumises vastamisi teist turniiri järjest, ainult et eelmine mäng Cincinnatis jäi Osaka vigastuse tõttu ära.

Nii on ka seis selline, et reaalselt pole kumbki naine kahe turniiri jooksul kaotanud ühtki mängu, kuid Azarenkal on üks võit (11:10) rohkem, sest Osaka alustas Cincinnatis otse 2. ringist.

Osaka 7:6, 3:6, 6:3 võit Jennifer Brady (USA, 28) üle ei tulnud sugugi kergelt, eks seda näitavad ka numbrid. Brady, kes jäi võitmatuks koroonaviiruse pausi ajal USA-s peetud turniiridel ja augusti keskel ka Lexingtonis, oli saanud enne US Openit vaid ühe kaotuse kaasmaalanna Jessica Pegulalt Cincinnati turniiri avaringis. Kuid US Openiks oli endine Brady tagasi ja ta servis ikka väga võimsalt. Sama tegi ka Osaka ning lisaks patustas jaapanlanna avasetis ka märksa vähem lihtvigadega. Kuid Brady jämedamad vead tulid peamiselt vastase servigeimides, kui lootust murda oli vähe. Aga paraku eksis ameeriklanna liiga palju ka tie-break’is (7:1 Osakale) ja see otsustaski avaseti jaapanlanna kasuks. Esimeses setis tegi Osaka vaid 4 lihtviga.

Teises setis õnnestus murre aga Bradyl ja seda üsna seti lõpus seisul 4:3. Enne seda oli mängitud 19 servigeimi niimoodi, et vaid Bradyl oli ühes geimis üks murdepall. Kuid Osakal ei olnud seega kahe seti jooksul ühtki murdepalli!

Ometi võis aimata, et otsustav sett langeb ikkagi jaapanlanna kasuks ja nii läkski. Vaid korra andis Brady järele ning pealegi oli Osakal ka oma ainsa servimurdega lõppenud geimis õnne, sest seisul 15:30 teenis ta punkti võrgutripsu abil. Brady oli seejärel taga 1:4, 15:40, kuid vältis siiski teist oma servigeimi kaotust. Mängu viimases geimis tegi Osaka oma ainsa topeltvea kogu kohtumise jooksul, kuid võitis seisult 15:30 kolm punkti järjest ja sellega ka mängu.

Naomi Osaka (vasakul) ja Jennifer Brady pärast mängu. / Foto: USA Today/Reuters/Scanpix

Iseloomulik on statistikas see, et äralöögid jäid viiki 35:35 ja serviässad ka peaaegu (10:9 Brady kasuks), aga lihtvigu tegi ameeriklanna siiski rohkem – 25:17. Esimese servi õnnestumisprotsent (57) oli Osakal jällegi üsna madal, ehkki parem kui Bradyl (54%). Nii jääb isegi pisut mõistatuseks, kuidas suutis jaapanlanna Anett Kontaveidi vastu esimest pallingut sisse saada 71%, sest teistes mängudes on ta püsinud 50% lähistel või veidi üle selle. “Mulle tähendab see väga palju,” ütles Osaka oma teistkordse finaalijõudmise kohta US Openil. “Mingil määral loen ma New Yorki oma teiseks koduks. Mulle väga meeldib siinne õhkkond ja kuigi kahjuks pole praegu pealtvaatajaid, tunnen end neil väljakutel ikkagi hästi.”

Võistlusõhtu teine poolfinaal algas Azarenkale katastroofiliselt. Ta tegi juba esimeses geimis kaks topeltviga ja mitte kuidagi polnud ära tunda seda mängijat, kes oli 24 tundi varem alistanud Elise Mertensi (Belgia) 6:1, 6:0. Jäi mulje, nagu valgevenelanna ikkagi pelgaks suurt (nii võimsuse kui ka kuulsuse poolest) Serena Williamsit (USA, 3), kes oli pealegi Azarenka vastu võitnud 22st omavahelisest mängust 18.

Murdepunkt selles mängus tuli aga teise seti algul, kui Azarenka oli taga 1:6, 0:1, 30:40. Ta päästis murdepalli ja peagi murdis ise Williamsi servi seisuks 3:2. Azarenkat aitasid ka head silmad, sest ta märkas seisul 15:0 kohtuniku viga ja challenge aitas tal punkti teenida. Nii võitis Azarenka teise seti 6:3.

Otsustava seti algul seisul 0:1, 40:30 Serena servil midagi juhtus. Ameeriklanna jalast käis nõks läbi ja ta ei suutnud enam punkti lõpuni mängida. Geimpall jäi võitmata ja Azarenka murdis otsustavalt Williamsi pallingu, sest rohkem murdeid kolmandas setis enam polnud. Mis juhtus? Valu käis läbi Williamsi vasakust jalalabast, mille hüppeliiges oli ameeriklannal teibitud. Kuid Williamsi sõnul ei olnud viga hüppeliigeses, vaid ta väänas ahilleuse kõõlust. “Oh, mu jumal,” ütles Williams, kui oli istunud tooli, et arst saaks jala üle vaadata.

“Vika mängis väga hästi,” tunnistas Williams pärast Azarenka 1:6, 6:3, 6:3 võiduga lõppenud mängu. “Kokkuvõttes see vigastus tulemust palju ei mõjutanud, ainult seda üht punkti. Alustasin hästi, aga ta suutis võitlusvaimu säilitada ja tõstis teises setis taset. Võib-olla võtsin ka ise mingil hetkel gaasipedaalilt jala maha.” Muidugi, eks Williams lootis pärast esimest setti kergemat võitu ja tahtis sel juhul säilitada värskust finaaliks, sest ameeriklanna oli niigi pidanud rasked mängud kaheksandik- ja veerandfinaalis.

Selline oli Viktoria Azarenka reaktsioon võidule. / Foto: USA Today/Reuters/Scanpix

“Olen väga tänulik, et sain poolfinaalis mängida sellise tšempioniga,” ütles Azarenka. “Kui sa tahad finaaliks valmis olla, pead teel sinna alistama parimaid ja täna see nii oligi. Kaevasin endale esimeses setis augu või õigemini tema kaevas selle, aga kuidagi ronisin sealt välja löök löögi haaval. Olen õnnelik, et suutsin tuua mängu pöörde.”

Suure slämmi finaalide statistika näitab seda, et Osaka on lõppkohtumisi võitnud 2st 2 – 2018. aasta US Openil Williamsi ja 2019 Australian Openil Petra Kvitovat. Teine neist tiitlitest tuli siiski raskemalt, sest esimesele aitas Williams ise kaasa, kui ta kurikuulsas finaalis sõimas kohtunikku ja unustas ära peamise – mängu enda. Azarenka on seni võitnud 4st finaalist 2. Aastatel 2012-2013 mängis valgevenelanna nii Australian Openi kui ka US Openi finaalides. Aga kui Austraalias ta mõlemad võitis, siis New Yorgis kaotas. Ent US Openil oli mõlemal juhul tema vastane Williams, aga Melbourne’is vastavalt Maria Šarapova ja Na Li.

Võib eeldada, et finaal tuleb tasavägine, sest Osakal on ehk pisut parem serv, aga Azarenkal tõrje. Osaka on üldiselt näidanud ennast mängijana, kes tähtsates kohtumistes psühholoogilises plaanis alt ei lähe, Azarenkaga on seda tema tippajal mõnikord juhtunud. Aga nüüd on US Openil justkui uus Azarenka, kes mängib nii, et tal midagi kaotada pole. Ta ei tulnud ju New Yorki suure favoriidina, ehkki Cincinnati võit tema aktsiaid tõstis. Ei tahaks uskuda, et Azarenka finaalis ära vajub ja seega peaks tulema väga põnev mäng.

Lisame, et US Openil selgusid ka esimesed võitjad, kui Mate Pavic (Horvaatia) ja Bruno Soares (Brasiilia) alistasid meeste paarismängu finaalis Wesley Koolhofi (Holland) ja Nikola Mektici (Horvaatia, 8) 7:5, 6:3. 27-aastane Pavic on nüüd neljakordne suure slämmi võitja. Meeste paarismängus võitis ta esimese tiitli 2018. aasta Australian Openil koos Oliver Marachiga (Austria) ja samal turniiril ka segapaarismängu koos Gabriela Dabrowskiga (Kanada). Veel enne oli Pavic võitnud segapaari 2016. aasta US Openil koos Laura Siegemundiga (Saksamaa).

38-aastane Soares on aga lausa paarismängu legend, sest tal on juba nüüd kuus tiitlit. Mõlemad meeste paarismängu eelmised tiitlid võitis Soares 2016. aastal koos šotlase Jamie Murrayga – Austraalias ja USA-s. Segapaarismängu tiitlid võitis brasiillane aastatel 2012 ja 2014 New Yorgis ja 2016 Melbourne’is. Seega on nii Pavici kui ka Soarese puhul sarnane, et kõik nende slämmitiitlid on võidetud kõvakattel ja korra on kumbki tulnud kahekordseks võitjaks (Pavic 2018 ja Soares 2016 Australian Open).

scroll to top