fbpx
Close

Treener Ekke Tiidemann: välismaised akadeemiad on noortele võimalus, mitte lahendus

– Ekke Tiidemann / Foto: Allar Hint

Davis Cupi meeskonna kapten ja US Tenniseakadeemia kuni 14-aastaste võistlejate treener Ekke Tiidemann rääkis Tennisnet.ee-le, mida  ta arvab trendikaks muutunud Eesti noorte siirdumisest välismaistesse akadeemiatesse.

Tiidemann ütles, et kõik algab lapse suhtumisest. “Kui välismaal võistlemas käia, siis minu treeneripilk ütleb juba soojendusel ära, et millised kutid või tüdrukud võidavad ja millised mitte. See on näha suhtumisest mängueelsesse soojendusesse. On ju kohe aru saada, et kes tuleb piltlikult öeldes otse voodist, kes aga teeb kerget sörki, harjutusi,“ rääkis Tiidemann, kelle üks õpilastest siirdus samuti käesoleval õppeaastal tudeerima Hispaaniasse David Ferreri tenniseakadeemiasse. 

„Kuni 14-aastastel ei näe ma siiski mõtet Eestist akadeemiasse veel minna. Samas kui minnakse, ei heida ma seda ka ette. Seal võivad olla absoluutselt teistsugused motivaatorid, kui ainult tennis – lapse suhtlusoskuse arendamine, keelepraktika. Miks mitte kasutada seda võimalust,“ arvas Tiidemann.

„Kui ma tegelesin Kristofer ja Mattias Siimariga (vennad Siimarid õpivad USA-s Michigani ülikoolis ning esindavad kooli kõrgetasemelistel üliõpilasliiga võistlustel. Michigan kuulub üliõpilastennise kõrgeimasse divisjoni), siis olin kindel, et kuni juunioride klassi jõudmiseni on Eestis võimalik mängijat kujundada ja treenida. Selles vanuseklassis (sünd 1998.a) oli muidugi siis kõva konkurents, ehk edasiviiv jõud oli olemas. Nüüd  ma enam seda meelt ei ole. Sest kui võtta näiteks Alexander Georg Mändma (18-aastane Mändma õpib praegu Rootsis Good to Great tenniseakadeemias – toim.), siis tal ei olegi siin väga kellegagi trenni teha,“ sõnas Tiidemann.

Tiidemann rääkis veel, et Eestis puudub tegelikult ühtne tennise noortesüsteem.

„Tenniseliidu eestvedamisel on tegelema hakatud U10-ga  ja süvendatult alustati ka U14-ga. Kuid üldiselt kõik klubid tegutsevad ikkagi täpselt nii, nagu nad õigeks peavad. Minu kogemus ütleb, et kui noormängija sihid on kõrged ning ta  tahab kuskile välja jõuda, siis on teatud eas teatud baasasjad, mida mängija peaks oskama. Lühidalt: teatud vanuses peavad olema kindlad mängijakompetentsid, mis peavad olema omandatud. See on nagu koolis matemaatikaga, kui viies klass laiskuse tõttu vahele jääb või õpetaja on udu olnud, siis seitsmendas klassis on juba väga raske. Meie koos Armandiga (Armand Levandi juhendab koos Ekke Tiidemanniga USTA 14-aastaste võistlejate rühma) oleme enda laste jaoks treeningmetoodika muidugi paika pannud. Välismaistesse akadeemiatesse baasasju õppima minna pole mõtet,” arvas Tiidemann.

Värskelt loodi ETL-i juurde loodi U14 rahvuskoondis. Tiidemann ütles, et kuigi see on tema õpilaste vanuseklass, siis oma kanditatuuri peatreeneri kohale ta ei esitanud.

„U14 peatreeneriks ei kandideerinud ma sellepärast, et arvan punkt üks, minust on paremaid kandidaate. Ja punkt kaks, kuna ma olen juba Eesti meeste Davis Cupi koondise kapten niikuinii, siis oleks ka aja jaotamine kahe tähtsa rolli vahel läinud keeruliseks. Enda õpilaste seas on järgmisel aastal mitu U14 koondise kandidaati (Georg Strasch, Lukas Kristianson, Indrek Herman Raudkivi, Henry Ink), siis on hea kui koondisepoistele oleks ka pisut teisi nägemusi ning kasuks tuleks minu seisukohtadest erinev vaade,“ selgitas ta.

scroll to top