fbpx
Close

Eesti ja Iraan mängivad Davis Cupi matši märtsikuus Sri Lankal

Davise karikas. / Foto: internet

Eesti ja Iraani vaheline Davise karikasarja üleminekumatš toimub 15.-16. märtsil 2024 Sri Lankal – toimumiskoht muudeti Eesti Tennise Liidu nõudmisel.

Sellise aja ja koha kinnitas 2. veebruaril Rahvusvahelise Tenniseföderatsiooni (ITF) Davise Karikasarja Komitee.

ITF-i Davise Karikasarja Komitee tegi uue mängukoha valiku Iraani alaliidu ettepanekul pärast seda, kui komitee oli küsimust kolmandal korral otsustades rahuldanud Eesti Tennise Liidu (ETL) 09.11.2023 taotluse muuta Eesti ja Iraani vahel kavandatava üleminekumatši asukohta. Matši toimumiskohaks oli esialgu planeeritud Teheran. Uus otsus sündis pärast Eesti Tennise Liidu korduvat  edasikaebamist spordiarbitraaži. 

ETL tõi oma taotluses välja, et Iraan ei ole oluliste riskide tõttu turvaline koht Davise karikasarja üleminekumatši võõrustamiseks. ETL tugines seejuures demokraatlike riikide (sh Suurbritannia, USA, Kanada, Saksamaa, Prantsusmaa, Austraalia, Soome ja Eesti) valitsuste tungivatele soovitustele turvariskide tõttu Iraani mitte reisida. ETL juhtis ka tähelepanu, et oli võistlustega seoses võtnud ühendust Eesti Välisministeeriumi, Eesti Kultuuriministeeriumi ja Eesti Olümpiakomiteega, kelle selge soovitus oli Iraani mitte reisida isegi spordivõistlusele.

Lisaks viitas ETL võimalikele terrorirünnaku riskidele Iraanis (sh hiljutistele rünnakutele). Aluse matši toimumiskoha muutmiseks andis Davise karikasarja reglemendi punkt 29.2.5, mille kohaselt Davise Karikasarja Komitee võib otsustada, et külalisvõistkonnal ei ole matši valitud toimumiskohta jõudmine või seal mängimine võimalik või praktiline tulenevalt (näiteks) sellistest asjaoludest nagu sõda, poliitilised rahutused, terrorism või looduskatastroof.

Algselt jättis ITF Davise Karikasarja Komitee oma 22.11.2023 ja 23.12.2023 otsustega ETL-i taotluse rahuldamata. ETL vaidlustas otsused vastavalt Davise karikasarja reglemendile rahvusvahelises arbitraažis, mille tulemusel pidigi ITF Davise Karikasarja Komitee küsimust kahel korral uuesti arutama. 

ETL-i jaoks on oluline sportlaste täielik turvalisus, heaolu ja tulevik.  Seetõttu on uus otsus Eestile sobiv. On kahetsusväärne, et otsuse saavutamiseks pidi Eesti Tennise Liit ITF-i otsused kaebama spordiarbitraaži suisa kahel korral – mõlemal juhul olid vahekohtu otsused ETL-i kasuks. Eesti meeskonnal on nüüd võimalik Eesti eest mängides turvaliselt keskenduda kõige olulisemale – tennisemängule. 

ETL-i esindasid ITF-i otsuste vahekohtus vaidlustamisel LEADELL Pilv Advokaadibüroo vandeadvokaadid Pirkka-Marja Põldvere ja Marko Pilv. 

scroll to top