Tähtis servigeim läks ära ja Anett Kontaveidi olümpia sai läbi

Anett Kontaveit. / Foto: AP/Scanpix

Anett Kontaveit juhtis Tokyo olümpiamängude tenniseturniiri avaringis 14ndana asetatud Maria Sakkari (Kreeka) vastu esimeses setis 5:2, kuid ei suutnud ühemurdelist edu hoida ja kaotas lõpuks üsna kindlalt 5:7, 2:6.

Kohtumise alguses ei tekkinud Anettil raskusi oma servi hoidmisega. Hoopis Sakkari oli natuke hädas juba oma esimeses servigeimis seisul 0:2 ja lõpuks loovutaski servi seisul 2:3. Kui üldiselt oli serv siiski mõlemal võrdne, seisnes Anetti paremus veidi pikemates tagajoonepunktides, kus Sakkari eksis üsna sageli. Anett mängis soliidselt, kuid esialgu ei läinud hiilgemängu vajagi, et 5:2 juhtida. Kuid ikkagi – nagu naiste tennises tihti juhtub – läks serv ära siis, kui tuli geim, mis otsustanuks seti. Anett juhtis seisul 5:3 veel 30:15, aga hakkas siis eksima ja Sakkari realiseeris teise murdepalli. Kreeklanna, kes algul tundus väljakul pisut närviline, sai sellest enesekindlust ning lõpuks hakkas ka Tokyo 34-kraadine kuumus ja keskpäevane aeg tema kasuks mängima.

Teises setis kestis võrdne mäng seisuni 2:2, siis loovutas Anett oma servi. Ei saa öelda, et Eesti esireket poleks võidelnud, näiteks seisul 2:4 tuli ta välja veel 0:40 kaotusseisust, kuid geimi ei päästnud. Anett on öelnud, et palava ilmaga mängimine ei ole talle suur probleem ja ega nüüd seda väga märgata ka polnud, aga paraku oli tema vastas seekord üks maailma parima füüsilise ettevalmistusega tennisiste. Sakkari hüples ja liikus punktide vahel ka teises setis energiliselt – temale ei mõjunud palavus üldse.

Statistiliselt oli Anett algul lihtvigade osas rohkem ees (see tähendab, tegi neid vähem) ning jäi siiski ette ka lõpuni (16 lihtviga Sakkari 19 vastu), kuid äralöökidega võitis kreeklanna 22:15 ja samuti sunnitud vigu oli Anettil kaheksa võrra rohkem. Sakkari võitis ässad 7:5 ja antud mängus ei lugenud palju, et kreeklanna sai esimest pallingut sisse vaid 46% (ka Kontaveidi 55% pole hea, kuid siiski rahuldav), sest teiselt servilt võitis ta 64% punktidest (Anett 50%). Võib-olla oli Sakkari hea teine serv üks kohtumise võtmestatistika.

“Kui Sakkaril oleksid eeskäelöögid paremini õnnestunud, võinuks Anett varem raskustesse sattuda, aga nüüd läks kahjuks nii, et ta ise pudistas hea šansi käest. Tegi tähtsas servigeimis liiga palju lihtvigu,” võttis treener Harri Neppi kokku kohtumise otsustava geimi. Tõsi, võitnuks Anett avaseti 6:3, poleks üldvõit veel olnud käes, sest ikkagi mõjunuks pisut kreeklanna parem füüsis, kuid teises setis olnuks siis Eesti esireketil palju lihtsam pingutada. Nüüd oli peas see, et kui tulebki viik 1:1, seisab ees otsustav sett, ehkki korraldajad olid juba kuulutanud, et kuuma ilma tõttu tehakse enne seda 10-minutiline vaheaeg.

Anetti esimene olümpia sai sellega läbi, kuid 2024 Pariisis on ta alles 28-aastane ning on küllaltki tõenäoline, et tal seisavad ees ka teised mängud. Sakkari ei oleks väljakukkumise korral ilmselt veel turniiri lõpetanud, sest kuigi tal naispaarilisi Tokyos pole, hakkab ta võib-olla mängima segapaari Stefanos Tsitsipasega. Segapaarismängu tabelit ei ole veel loositud.

Lisame, et Eesti päritolu rootslanna Rebecca Peterson sai avaringist edasi, kuid tal oli ka tunduvalt lihtsam vastane – Egiptuse esireket ja Aafrika teine reket Mayar Sherif (WTA 118.). Peterson võitis 7:5, 7:6.