fbpx
Close

Sofia Kenin esmakordselt troonil! Naiste tennis sai uue slämmiturniiri võitja

Elagu uus suure slämmi turniiri võitja! / Foto: AFP Scanpix

Enne Australian Openi naiste üksikmängu poolfinaale oli raske arvata, et saame näha uut slämmiturniiri võitjat, sest neljast poolfinalistist kolm olid varem tiitlini küündinud. Aga võitis just see neljas, 21-aastane Sofia Kenin (USA), kes oli asetatud 14ndana.

Naiste tennises on viimase pooleteise aasta jooksul toimunud üsna tugev noorte rünnak, sest alates 2018. aasta US Openist on viis slämmiturniiri kuuest võitnud 1996. aastal või hiljem sündinud mängija. Finaalis alistas Kenin 4:6, 6:2, 6:2 endast märksa kogenuma Garbine Muguruza (Hispaania), kes oli varem mänginud kolmes slämmiturniiri lõppkohtumises ja kaks neist võitnud.

Tänane finaal ei alanud kuigi kõrgetasemeliselt, sest mõlemal läks aega mängu sisse saamisega. Kui Muguruza on pigem klassikaline tagajoone ründemängija, kes lööb pikalt ja surub vastast pigem ühtses rütmis, siis Kenin üritab üsna palju mängu varieerida ja sellega vastast halvata. Esialgu domineeris siiski Muguruza sirgjoonelisem, aga võimsam mäng, ent alates teisest setist suutis Kenin tema rütmi halvata ja hakkas ise ka rohkem punkte võitma.

Sofia Kenini esimene reaktsioon pärast võitu. / Foto: AFP/Scanpix

Tipptasemeni jõudis mäng kolmanda seti algul, kus mõlemad andsid endast kõik, mida suutsid. Rahvas nägi eriti vaimustamapanevaid pallivahetusi. Seisul 2:2, 0:40 mängis aga Kenin oma servil järjest viis vapustavat punkti ja see lõi Muguruza verest välja. Ta juhtis seisul 2:3 oma servil 40:15, aga hakkas siis eksima ja lõpetas geimi topeltveaga. Veel hullemini läks hispaanlannal seisul 2:5, kui ta tegi koguni kolm topeltviga, neist viimase Kenini teisel matšpallil.

Võitja haaras peast kinni ja korra mõtles, mis on juhtunud, siis aga läks ilma eriliselt juubeldamata suruma kätt oma treenerist isal ja võidujoovastust kuigivõrd ei näidanudki. Aasta tagasi jaanuari algul oli Kenin edetabelis 56. kohal, aga tõusis tänu Hobarti turniiri võidule 37ndaks. Ta võitis suvel ja sügisel veel kaks turniiri ja nii kerkis tasapisi 12. kohale. Kaasa aitasid ka Prantsusmaa lahtistel 1/8 finaali jõudmine ning Torontos ja Cincinnatis järjest poolfinaali jõudmine. Aga enne tänast võitu ei olnudki Kenin suurel slämmil kaheksandikfinaalist enamat saavutanud. Järgmisel nädalal tõuseb Kenin maailma edetabelis seitsmendale kohale ja ühtlasi esimest korda USA esireketiks, sest Serena Williams langes üheksandaks.

Garbine Muguruza oli autasustamisel juba kaotusest üle saanud. / Foto: Reuters/Scanpix

Muguruza lõi finaalis 9 ässa, aga tegi ka 8 topeltviga, millest neli oma viimases kahes servigeimis. Kenin lõi 2 ässa, aga topeltvigu ei teinudki. Äralöökide/lihtvigade suhe oli ameeriklannal palju parem – temal 28/23 ja Muguruzal 32/45. Mis aga finaali statistikas ehk enim silma torkas: murdepalle realiseeris Muguruza 12st 2 ja Kenin 6st 5. Esimene matšpall oli ainus murdepall, mida Kenin ei võitnud, ta lõi siis tõrje napilt auti.

Karika kätte saanud Kenin alustas oma võidukõnet sellest, et ütles: “See on mu esimene kõne üldse, aga püüan anda endast parima.” Võitja jätkas: “Nüüd on mu unistus saanud ametlikult teoks, seda tunnet ma ei suuda veel kirjeldada. Emotsioonid on värsked ja olen selle nimel meeletult töötanud. Olen lihtsalt tänulik, et saan siin seista. Unistused ikka täituvad – kui sul on unistus, siis võitle selle nimel ja see saabki teoks.”

Muguruza piirdus lühikese kõnega. Ta tänas oma tiimi ja õnnitles võitjat ning lisas: “Tahan öelda, et siin turniiril mängida on olnud suurepärane, see väljak annab sulle energiat. Pealtvaatajad teevad selle turniiri eriliseks. Mängime ju siin ka teie jaoks, see ongi show. Tänan, et elasite kaasa.”

Vea tegi autasustamisel Austraalia Tennise Liidu president Jayne Hrdlicka, kes nimetas kaks korda järjest Keninit 20-aastaseks, mis näitas, et eksimus polnud juhuslik. Võitja ainult muigas selle vea peale.

scroll to top