Petra Kvitova jõudis poolfinaali ja kerkis virtuaalseks esireketiks

– Petra Kvitova / Foto: EPA/Scanpix

Tšehhitar Petra Kvitova (8) on teel maailma esireketi tiitlile, kuid selleks on tal veel vaja ületada takistusi või siis loota rivaalide kaotusele. Kuid täna oli Kvitova Australian Openi veerandfinaalis halastamatu, kui alistas kodupubliku lemmiku Ashleigh Barty (Austraalia, 15) 6:1, 6:4.

Esimeses setis ei saanud Barty oma pallingut käima ja eriti just tagakäega efektseid äralööke sooritanud Kvitova valitses täielikult. Barty oli eelmises kohtumises jäänud ka venelanna Maria Šarapova surve alla, kuid sellest edukalt välja tulnud. Nüüd suutis 22-aastane austraallanna teises setis mängu võrdsustada ja vähemalt oma servigeimides domineerida, kuid seisul 4:4 tegi Kvitova ikkagi otsustava murde ning võitis tunni ja 8 minutiga.

Mängujärgne intervjuu Jim Courieriga möödus algul rõõmsalt, kui Kvitova kiitis vastast (“Ta on nii tore inimene!”), kellega tal äsja oli Sydney turniiri finaalis raske heitlus, ning avaldas rahulolu oma agressiivse mängu ja hea tagakäe üle. “Barty vastu peab kogu aeg suruma, sest ta oskab hästi mängrütmi muuta,” sõnas Kvitova, aga siis meenutas Courier tšehhitarile rasket hetke, kui 2016. aasta detsembris tungis kurjategija tema majja ning noarünnaku käigus vigastas tennisist sõrmi. Pisarad tulid Kvitovale silma, sest pärast nii raskeid üleelamisi olla uuesti suure slämmi turniiri poolfinaalis oli väga emotsionaalne. Viimati mängis Kvitova poolfinaalis 2014. aasta Wimbledonis, mille ta tookord ka võitis. Austraalias oli tema senine parim tulemus samuti poolfinaal aastal 2012.

Pärast võitu kerkis Kvitova 5770 punktiga virtuaalseks maailma esireketiks. Virtuaalne on see muidugi põhjusel, et seis pole lõplik, nüüd selgub palju homsetest teise tabelipoole mängudest. Kuid esireketi vahetus on kindel, sest Simona Halep on langenud vähemalt teiseks.

Teises veerandfinaalis, kus kohtusid kaks asetamata mängijat, alistas Danielle Collins (USA) Anastassia Pavljutšenkova (Venemaa) 2:6, 7:5, 6:1. Pavljutšenkova oli kihlveokontorite põhjal kolmes eelmises mängus autsaider, aga võitis need kõik. Nüüd peeti teda kergelt soosikuks, aga venelanna kaotas – naiste tennis on endiselt äraarvamatu. Collins sai oma ründemängu kätte teises setis, kus ta asus juhtima 5:2. Pavljutšenkova viigistas, aga seisul 6:5 mängiti pikk geim, kus venelannal oli kaks geimpalli ja Collinsil kolm murdepalli, millest viimase ta realiseeris setivõiduks. Otsustavas setis valitses Collins juba täielikult, Pavljutšenkova hakkas ka rohkem eksima.

Collinsi tõus maailma paremikku on ka omaette tuhkatriinulugu, sest neiu ei saanud profitennise esimestel aastatel eriti hakkama (võitis ainult ühe madalama taseme ITF-i turniir), siirdus õppima Virginia Ülikooli ning tuli kahel korral (2014 ja 2016) USA üliõpilasmeistriks naiste üksikmängus. Naasnud profikarussellile, võitis ta väiksemaid turniire ja tõusis 2017. aasta lõpuks edetabelis 167. kohale.

Mullu algas tõus, mis kulmineerus Miami turniiri poolfinaaliga, mille järel Collins kerkis edetabelis 53. kohale. Kuigi pärast enam väga suuri õnnestumisi polnud (parim tulemus San Jose turniiri poolfinaal), jätkas ta edetabelis tõusu, sest 2017. aastast ju punkte kaitsta polnud. Nii kerkis Collins stabiilselt neljandasse kümnesse ja nüüd on garanteerinud vähemalt 23. koha WTA edetabelis. Kui Collins võidab poolfinaalis Kvitovat, tõuseb ta 19ndaks, mis sel juhul tähendab ka Anett Kontaveidi langust edetabelis ühe koha võrra.

Kvitova ja Collins kohtusid väljakul esmakordselt kaks nädalat tagasi Sydney turniiri avaringis ja Kvitova võitis väga raskelt 6:7, 7:6, 6:3. Ilmselt on nüüd mõlemad selle mänguga võrreldes paremas vormis. Igatahes Kvitova ütles intervjuus, et ta peab võitmiseks mängima märksa paremini kui Sydneys.

Kvitova on nüüd võitnud 10 mängu järjest ning eelmisel hooajal tegi ta kõigist naistennisistidest pikima võiduseeria, kui teda saatis edu 13 kohtumises järjest (Praha ja Madridi turniiri võit, Roland Garrosi suure slämmi kaks ringi). Tema seeria katkes kaotusega Kontaveidile Prantsusmaa lahtiste 3. ringis. Nii et omapärasel kombel on Anett kahes Kvitova seerias üks peategelasi – eelmisel korral ta katkestas võidujada, nüüd aga oli viimane mängija, kes alistas Kvitova enne võiduseeriat.