fbpx
Close

Veel kaks esikümne meest US Openil audis

Dominic Strickeril õnnestus alistada Stefanos Tsitsipas. / Foto: Getty Images via AFP/Scanpix

Meeste maailma esikümnest on nüüd US Openil välja langenud kolm mängijat, sest taanlasele Holger Runele (4) lisandusid kolmapäevastes 2. ringi kohtumistes Casper Ruud (Norra, 5) ja Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 7).

Ruudil oli ju tegelikult soodne tabel, kui ta avaringis mängis teise saja tennisisti Emilio Navaga (USA) ja Eesti aja järgi täna öösel peetud mängus Zhizhen Zhangiga (Hiina, ATP 67.). Järgmine vastane olnuks aga maailma 110. reket Renzo Hijikata (Austraalia). Zhangi kohta nii palju, et kuigi ta on esisajas uus tulija (alates 2022 oktoober), saab ta tänavu oktoobris juba 27-aastaseks ning Ruudist on ta tegelikult rohkem kui kaks aastat vanem. Kuid vahelduva eduga kulgenud mängus jäi Zhang peale 6:4, 5:7, 6:2, 0:6, 6:2.

Kuigi neljandas setis oli Ruudi ülekaal masendav (punktid 24:5!), kaotas ta otsustavas setis kohe avageimis oma pallingu ja hiljem veel teise ning 1:5 kaotusseisust enam välja ei tulnud. Ilmselt Zhang enam neljanda seti lõpus ei pingutanud, vaid hoidis jõuvarusid viiendaks. Hiinlase paremust näitab ka fakt, et punktid võitis ta 137:127, mis kahegeimilise ülekaalu kohta on päris suur edu ja tal oli ka 17 murdepalli (realiseeris 5). Ruud oli efektiivsem, kui realiseeris 5st murdepallist 4, aga neist kolm võitis ta ju neljandas setis, kus Zhang erilist vastupanu ei osutanud. Hiinlane võitis ässad 18:7 ja sai rohkem punkte nii esimeselt kui ka teiselt servilt. Nüüd kohtub hoopis Zhang Hijikataga ja üks üllataja jõuab kindlasti 1/8 finaali.

Zhangi jaoks oli oluline, et selle võiduga sai ta lahti painajast – eelmisel aastal juhtis ta esimeses ringis Tim van Rijthoveni vastu settidega 2:0 ja omas kolmandas seitse matšpalli, kuid kaotas. “Jah, mul olid US Openist halvad mälestused, aga nüüd on kõik teisiti,” ütles Zhang.

Võib-olla ei ole enam üllatus Tsitsipase kaotus, sest US Openil mängib kreeklane traditsiooniliselt kehvasti. Kummaline küll, sest ta pole New Yorgis jõudnud kunagi 3. ringist kaugemale ja tema võitude-kaotuste bilanss on pärast eilset 6-6. Samas on Tsitsipas edukas Austraalias, kus ta on korra jõudnud finaali ja kolm korda poolfinaali ning võitude-kaotuste suhe 21-6. Väljakukate on ometi mõlemal turniiril sama…

Küll oli aga eile suur üllatus, et Tsitsipas ei suutnud võita Dominic Strickerit (Šveits, ATP 128.) seisust, kus ta oli neljandas setis servimas matši võidule. Stricker võitis lõpuks neli tundi ja 4 minutit kestnud mängu 7:5, 6:7, 6:7, 7:6, 6:3. Esimeses setis murdis Stricker seisul 5:5, aga kaks järgmist setti olid täiesti sarnased. Kohe algul toimus järjest kaks murret, milles esimesena õnnestus Tsitsipas, aga šveitslane sai kohe tagasi. Kuid tie-break’id möödusid kreeklase paremuse tähe all ja neis ei tekkinud Strickeril šansse.

Teistsugune oli neljas sett, kus Stricker alustas murdega, aga Tsitsipas vastas nüüd kahega ja seetõttu juhtiski 5:3. Sellel seisul kreeklane närvitses ega kasutanud võimalusi. Nüüd ei saanud ta kätte ka tie-break’i, kus Tsitsipas juhtis veel 5:4, aga matšpalli tal polnud. Stricker võitis 8:6 ja otsustavas setis murdis kohe teises geimis. Ei saa öelda, et Tsitsipas ei pingutanud murde tagasi saamiseks, aga need üritused olid kuidagi mannetud ja Strickeri eduseisul 5:3, kui ta jäi servil taha 0:30, lõi ta kaks suurepärast ässa – selles olukorras polnud Tsitsipasel midagi teha. Kokkuvõttes võitis ässad siiski Tsitsipas 22:11 ja ta oli parem ka esimese servi punktide võitmises (81 vs 76%), ent jäi tunduvalt alla teiselt servilt (võidetud punkte 41 vs 56%). Stricker tegi ka rohkem äralööke (79:71).

Naiste üksikmängus lööb laineid 33-aastane Caroline Wozniacki, kes natukenegi kompenseerib Taani fännidele Rune ebaedu (tegelikult sai ka Clara Tauson avaringist edasi, nii et taanlastel kaasaelamist jätkub). Kui aga kirjutati, et Wozniacki pöörab sellega kella tagasi, siis päris õige see pole, sest kunagine maailma esireket alistas ju Petra Kvitova (Tšehhi, 11), kes on temast neli kuud vanem. Wozniacki võitis 7:5, 7:6. Mõneti oli statistiliselt üllatav, et Wozniacki servis Kvitovast paremini. Ainsana oli loogiline, et taanlanna tegi vähem topeltvigu (2:4), aga ta lõi ka rohkem ässasid (5:3) ja võitis esimeselt servilt rohkem punkte (74 vs 65%). Tundub, et haigus on Wozniackil möödas ja kahe lapse sünd ei ole ka tema mängutaset halvanud.

Hästi on mänginud ka teine tänavune tagasitulija. Vigastuse tõttu kaks aastat tennisest eemal olnud Jennifer Brady (USA) alistas teises ringis Magda Linette (Poola, 24) kolmes setis. Bradyl ja Wozniackil on nii palju ühist, et mõlemad on jõudnud US Openil kaugele – Brady poolfinaali aastal 2020 ja Wozniacki lausa viis korda poolfinaali või finaalini (2009, 2014).

scroll to top