Novak Djokovic võitis veerandfinaali. On nüüd tiitel käes?

Novak Djokovic (vasakul) ja Taylor Fritz pärast mängu. / Foto: AFP/Scanpix

Austraalia lahtistel tennisemeistrivõistlustel pääses meeste üksikmängus esimesena poolfinaali maailma esireket ja tiitlikaitsja Novak Djokovic, kes alistas Taylor Fritzi (USA, 12) 7:6, 4:6, 6:2, 6:3.

Djokovic võitis Austraalias oma esimese slämmiturniiri tiitli 20-aastasena 2008. aastal. Alates sellest on Djokovic veerandfinaali jõudnud 14 korda ja neist 11 võitnud. Eelmisel kümnel korral, kui ta veerandfinaali võitis, jõudis ta ka tiitlini. Seega on nüüd nii, et üle koera on Djokovic astunud ja jääb veel “koera saba”, ehkki poolfinaal ja finaal, ehkki need peaksid olema kõige raskemad mängud.

Fritziga on Djokovici seis pärast tänast 9:0. Senisest kaheksast mängust seitse oli Djokovic võitnud settigi kaotamata, kuid just 2021. aasta Austraalia lahtiste 3. ringis kaotas Djokovic 2:0 eduseisult kaks setti ja tundus olevat vigastatud, aga otsustava seti võitis 6:2. Tollal räägiti, et maailma esireket teeskles vigastust. See oli aasta, mil kehtisid karantiinireeglid, kuid oli ka hõredalt pealtvaatajaid. Vaktsiininõuet veel polnud, sest maailmas oli Covid-19 kaitsesüstimine alles algusjärgus.

Täna oli Djokovicil kahe esimese seti jooksul 15 murdepalli, millest ta ei realiseerinud ühtki! Mängujärgses intervjuus ütles Djokovic, et Fritz tuli mängima õige plaaniga, oli tagajoonel nii agressiivne kui võimalik ja servis vajalikul ajal väga hästi. Nii ameeriklane 15 murdepalli päästiski. Juba esimene geim näitas, milline heitlus tuleb – see kestis 24 punkti ning Djokovicil oli kolm murdepalli, aga Fritz võitis seitsmendalt geimpallilt. Kuid tavapäraselt oli Djokovic üle tie-break’is. Ta juhtis 4:0 ja 6:1 ning alles siis sai Fritz järjest kaks servipunkti, kuid 7:3 lõppseisust polnud pääsu.

Teise seti algul sai Fritz murde kätte ja vaatamata pingutustele jäi serblasel murre tagasi võtmata. Uskumatult kõrgetasemeline geim mängiti seisul 4:3, kui Fritz päästis neli murdepalli ja võitis ise esimesel võimalusel. Ameeriklane oli varem lühikeste punktide mees, kuid aja jooksul on ta õppinud vastu pidama pikkades pallivahetustes ja täna see oskus teda kõvasti aitas.

Ent mitte lõpuni – kolmandas setis tegi Djokovic ikka oma murded ära ja kuigi neljandas setis võitles Fritz veel seisul 2:4 välja omapoolse murde, võitis Djokovic tema servigeimi uuesti. Tundus, et ameeriklane väsis, ehkki statistika näitas, et Djokovic oli senistes mängudes olnud väljakul pool tundi kauem kui Fritz. Ent eelmises ringis oli maailma esireketil palju kergem mäng. Kohtumine, mis numbrite põhjal võinuks lühem olla, kestis tegelikult kolm tundi ja 45 minutit.

Djokovic võitis lõpuks ässad 20:16, kuid kahe seti järel oli ta selles näitajas veel taga 10:14. Seegi näitab, et Fritzi serv vajus eelkõige väsimuse tõttu lõpus ära. Äralöökidega jäi ameeriklane ikkagi peale 63:52, kuid ta tegi ka rohkem lihtvigu – 39:26.

Tänane ajakava on selline, et alates kella 4st (Austraalia aeg kell 13) mängiti/mängitakse neli kohtumist Rod Laveri nimelisel peaväljakul. Nüüdseks on kaks mängu koos vaheaegadega (enne õhtust sessiooni pikem paus, sest saabuvad uued piletiga pealtvaatajad) kestnud kaheksa tundi ja öömängust pole pääsu. Kui järgmised kaks mängu kestaks sama kaua, lõppeks tänane võistlus pisut enne kella 5 hommikul kohaliku aja järgi (Eestis kell 20).

Nii-öelda aja venitamist alustasid juba naised esimeses kohtumises, kus Coco Gauff (USA, 4) võitis Marta Kostjuki (Ukraina) 7:6, 6:7, 6:2. See üsna pikkade geimide ning paljude murrete ja murrangutega mäng kestis kolm tundi ja 14 minutit. Kohtumise kestvus on tegelikult proportsionaalne meeste mänguga, sest vastavalt 34 ja 40 geimi juures mängisid naised pool tundi vähem.

Esimeses setis juhtis Kostjuk 5:1 ja omas seisul 5:2 ka üht settpalli, aga lõpuks tuli ikkagi tie-break, kus Gauff oli seisuni 5:4 kogu aeg ühe punktiga ees, aga 6:5 asus juhtima Kostjuk. Ka teine settpall jäi tal kasutamata ja Gauff võitis 8:6. Omakorda teises setis oli favoriit mängu lõpetamas, aga Gauff andis käest 5:3 edu ja seekord kaotas tie-break’i kindlalt 3:7. Kuid otsustavas setis läks Gauff 5:0 ette. Kui Kostjuk sai murde tagasi ja seis oli 5:2, tundus, et võib-olla hakkavad “seiklused” taas pihta, kuid seekord lõpetas Gauff servigeimi nulliga.

Mängu statistika näitas, et mõlemad olid hädas serviga ja seetõttu polnud ime, et murdeid oli nii palju. Ässad võitis Kostjuk 2:1, aga samas tehti ohtralt topeltvigu (8:9) ja esimese servi protsent oli Kostjukil 51 ja Gauffil 54. Esimeselt servilt võideti punkte vaid pisut üle poole – Kostjuk 54 ja Gauff 59%. Kostjuk jäi äralöökidega peale koguni 39:17, aga tegi 56 lihtviga Gauffi 51 vastu. Kõrgest kvaliteedist need numbrid märku ei anna. Ja lõpuks meeletu hulk murdepalle, millest Kostjuk võitis 14st 7 ja Gauff 22st 9. Servigeime (välja arvatud tie-break’id) oli kokku 32 ja neist täpselt pooled võitis tõrjuja.

Gauff kinnitas, et mäng polnud heatasemeline. “Täna oli mul C-mäng,” ütles ta oma esituse kohta. “Ei mänginud oma parimat tennist, aga olen uhke, et suutsin võitjana välja tulla. Mäng masendas mind kõvasti, sest teadsin, kuidas pean temaga mängima, aga ei suutnud plaani täide viia. Lõpuks siiski õnnestus.”