Maailma tugevaima WTA 500 turniiri võitis Stuttgardis Jelena Rõbakina

Jelena Rõbakina sai auhinnaks ka Porsche luksusauto. / Foto: EPA/Scanpix

Pealkirjas öeldu pole liialdus, sest ka ajalooliselt on kevadine Stuttgardi liivaväljaku WTA 500 turniir olnud koosseisu poolest peaaegu maksimaalselt tugev.

Põhjus on selles, et naistel algab Euroopa liivaväljakute hooaeg selle võistlusega ja enamik staare tahavad enne Madridi ja Rooma Masters 1000 turniire kattega harjuda. Tänavu ei mänginud maailma edetabeli esikümnest Stuttgardis kaasa vaid Jessica Pegula (USA, 5) ja Maria Sakkari (Kreeka, 6). Seega esinelik ja kokku kaheksa esikümne naist olid kohal. Sellegipoolest on Anett Kontaveit omal ajal Stuttgardis olnud üsna edukas ja parimal juhul isegi finaali jõudnud – 2019. aastal kaotas ta seal Petra Kvitovale.

Mis on vähemalt hetkel hea, et Stuttgardis mängitakse siseväljakul. Lõuna-Saksamaal on mõnikord aprillis ka väljas soodne mängida, ent just praegu peeti Münchenis ATP tuuri finaali +2 (!!) kraadiga.

Tänavu oli õhus võimalus, et kogu maailma esinelik pääseb poolfinaali, mis naiste tennises oleks isegi haruldane, sest seal on alati üllatusi. Kuid nii ei läinud, sest Arina Sabalenka (2) kaotas Marketa Vondroušovale (Tšehhi, 6) 6:3, 3:6, 5:7 ja Coco Gauff (USA, 3) Marta Kostjukile (Ukraina) 6:3, 4:6, 6:7. Üle pika aja näitas head tennist 2021. aasta US Openi võitja Emma Raducanu (Suurbritannia), aga veerandfinaalis läks ta kokku maailma esireketi Iga Swiatekiga (Poola) ja kaotas 6:7, 3:6.

Poolfinaalis kohtus Swiatek Jelena Rõbakinaga (Kasahstan, 4), kes 2023. aastal võitis kõik kolm omavahelist kohtumist. Tänavu oli Swiatek Rõbakinat Dohas võitnud ja üldseis enne eilset poolfinaali oli 3:2 Kasahstani tennisisti kasuks.

Kuna Rõbakina tugevus tõuseb esile eelkõige kõvakattega väljakul, aga Swiatek on Prantsusmaa lahtiste kolmekordne võitja, võis poolatari pidada soosikuks. Lisaks oli Swiatek Stuttgardi turniiri võitnud järjest 2022. ja 2023. aastal. Ent Rõbakina ikkagi võitis 6:3, 4:6, 6:3. Otsustav sett oli põnev, aga Rõbakina dikteeris mängu ja enne murde tegemist viiendas geimis oli tal juba olnud 8 murdepalli! Hiljem oli ka Swiatekil kahes geimis üks murdepall, aga mõlemal juhul servis Rõbakina hästi ja hoidis edu. Üldiselt oli aga selles mängus murdepallide arv (33) väga suur – Rõbakina realiseeris 20st 4 ja Swiatek 13st 2.

“Iga vastu on kõik mängud rasked,” ütles Rõbakina. “Olen väga õnnelik, et suutsin teda võita ka saviliivaväljakul, see lisab enesekindlust.”

Finaalis ei olnud Rõbakinal enam raskusi Kostjuki alistamisega 6:2, 6:2. Enne seda oli ukrainlanna võitnud Vondroušova 7:6, 6:2. Rõbakinale oli see kokku kaheksas ja tänavu kolmas turniirivõit (varem Brisbane ja Abu Dhabi). Liivaväljakul see võit esimene siiski polnud, sest mullu võitis Rõbakina Rooma Mastersi. Kuid finaalidega on Kasahstani mängija endiselt miinustes, sest ta on neid kaotanud lausa 11.

Maailma edetabeli esikümnes ei juhtunud sel nädalal midagi muud, kui ainult Vondroušova tõusis mööda Qinwen Zhengist (Hiina) ja nad vahetasid vastavalt 7. ja 8. koha. Kostjuk kerkis aga karjääri kõrgeimale 21. kohale.

Selle nädala ATP turniiridest kirjutame siis, kui Barcelona finaal on lõppenud.