Naomi Osaka jahib neljandat slämmitiitit uustulnuka Jennifer Brady vastu

Jennifer Brady tähistab võitu. / Foto: Reuters/Scanpix

Laupäevases naiste üksikmängu finaalis kohtuvad seni kolm slämmiturniiri võitnud Naomi Osaka (Jaapan, 3) ja esmakordselt nii kaugele jõudnud Jennifer Brady (USA, 22).

Oodatud matšis Osaka ja Serena Williamsi (USA, 10) vahel siiski suurt pinget ei tekkinud, sest jaapanlanna valitses mängu piisava ülekaaluga. Pallivahetused ei olnud pikad ja ka geimid olid tasavägised ainult korraks esimese seti keskel. 0:2 taha jäänud Osaka võitis kolm pikka geimi, kus kõigis oli kasutada üks murdepall. Kuid Osaka sai oma võimaluse kätte, aga Williamsil jäid mõlemad kasutamata. Pärast seda murdis Osaka veelkorra Williamsi servi ja seisust 0:2 oli saanud 5:2. Sett kuulus jaapanlannale 6:3.

Teises setis polnud ühtki geimi, kus tekkinuks seis 40:40. Osaka läks kohe murdega ette, kuid vähemalt korraks õnnestus Williamsil seis põnevaks teha, kui ta murdis jaapanlanna servi seisuks 4:4. Aga mis pärast seda juhtus, oli üsna ootamatu – Osaka võitis kaheksa punkti järjest ehk nulliga nii vastase kui ka oma servigeimi. Lõpptulemus seega 6:3, 6:4.

Osaka jäi pärast võidupunkti üpris rahulikuks – umbes nii, nagu Kaia Kanepi oli reageerinud võidule Sofia Kenini üle. Jaapanlanna austab Serena Williamsit sedavõrd, et ilmselt ei taha tema vastu mängides liigseid emotsioone näidata. “Ütlen täiesti ausalt, et iga kord on mul temaga suur au mängida ja püüan neis kohtumistes alati anda endast parima,” ütles Osaka, kes juhib Williamsi vastu omavahelistes mängudes 3:1 ja oli võitnud ka nendevahelise 2018. aasta US Openi finaali. “Väikese tüdrukuna vaatasin, kuidas ta mängib. Olla temaga koos väljakul on juba unistuse täitumine.”

Osaka lisas, et tal läks mängu sisse saamiseks aega ja ta tegi esimestes geimides liiga palju lihtvigu. “Minu jaoks on tähtis, et mäng oleks ka nauditav ja sellele aitas kaasa, et publik lubati väikese vaheaja järel tribüünidele,” ütles Osaka. Jaapanlannast võiks saada selline slämmiturniiri võitja, kes on võistluse käigus päästnud ka vähemalt ühe matšpalli (kaks hispaanlanna Garbine Muguruza vastu 1/8 finaalis). Viimati võitis Austraalias sellisel viisil kolm aastat tagasi Caroline Wozniacki, kelle vastasel (Jana Fett Horvaatiast) olid matšpallid juba teise ringi mängus. Aga päris haruldane see siiski pole, sest võitis ju näiteks ka Novak Djokovic 2019. aasta Wimbledoni finaali Roger Federeri matšpallidelt.

Serena Williamsi 12 äralööki ja 24 lihtviga on sellised numbrid, millega naiste tennise suurim staar uhkustada ei saa. Kahjuks ameeriklanna oma parimat mängu ei näidanud ja oma 24. slämmivõitu kätte ei saanud. Ta jääb rekordinaisest Margaret Courtist endiselt ühe tiitliga maha. Osaka tegi 20 äralööki ja 21 lihtviga. Mitte kumbki ei hiilanud ka esimese servi protsendiga – Osaka 45 (meenutame, et US Openil Anett Kontaveiti vastu lõi jaapanlanna esimest servi 71-protsendilise täpsusega!) ja Williams 46. Sellist esimese servi protsenti arvestades võinuks kohtumises olla isegi rohkem murdeid kui kuus. Kuid Osaka võitis esimeselt pallingult 85 ja Williams 65% punktidest ja võib-olla just sel põhjusel ta kaks murret rohkem tegigi.

Teine poolfinaal, kus Brady alistas Karolina Muchova (Tšehhi, 25) 6:4, 3:6, 6:4, oli täiesti võrdne ja punktidega 83:80 võitis selle kohtumise hoopis Muchova, kellel õnnestus rohkem võita nulliga servigeime ja seetõttu olla plussis vaatamata ühele vähemgeimile. Samamoodi nagu ka esimeses poolfinaalis, ei saanud mängijad äralöökide/lihtvigade arvestuses positiivset skoori: Muchova 21/29 ja Brady 20/38. Ameeriklanna tasakaalustas mängu eelkõige vastase sunnitud vigade arvelt – näiteks eksis tšehhitar sageli tema esimest pallingut tõrjudes, ent seda loetakse sunnitud veaks.

Kuna mõlemad servisid hästi, olid punktid lühikesed ja kui poleks olnud dramaatilist viimast geimi, võinuks mäng kesta veel 6-7 minutit vähem, aga ka 1h 55 minutit on kolmesetilise mängu kohta üsna kiire. Ka mitmekordne slämmivõitja Justine Henin ütles Eurospordis kohtumisele hinnangut andes, et üsna palju käis see mäng üles-alla ja mõlemal olid oma mõõnaperioodid, kus juba pallivahetuse algul eksiti.

Kahes esimese setis draamat ei tekkinud, mistõttu võime kohe minna viimase geimi juurde, mis Brady eduseisul 5:4 kestis 18 punkti – täpselt sama palju kui kolm eelmist geimi kokku. Brady juhtis 40:15, ent kõige dramaatilisem oli teine matšpall seisul 40:30, kui tagajoone lähistele maandunud palli lüües Muchova eksis ja sekundi murdosa jooksul pidas Brady end võitjaks, kuid siis kõlas tublisti hilinenult elektroonilise joonekohtuniku hääl: “Out!”. Selline asi võib mängijat kõvasti tasakaalust välja viia ja Muchova teeniski pärast seda veel kolm murdepalli, aga tšehhitar tegi just siis lihtvigu, kui tal endal võimalus oli. Vastase matšpallidel (kokku viis) tegutses Muchova laitmatult kuni viimase korrani, mil ta eksis. Tšehhitar tegi viimase viie punkti jooksul neli lihtviga!

Eurospordis kiitis Mats Wilander Muchova mitmekülgsust, kuid lisas: “Tal on palju erinevaid variante punkti võita, aga löökide valik polnud tal iga kord kõige õigem. Brady oli ikkagi stabiilsem.” Erinevalt Osakast näitas Brady võidu järel emotsioone ja viskas end isegi väljakule pikali.

Kui Muchova mängis suure slämmi turniiri poolfinaalis esmakordselt, siis Bradyl oli see kogemus juba olemas eelmise aasta US Openist, kus ta kohtus just nimelt Osakaga, kes on nüüd uuesti tema teel. “Ma ei tunne oma jalgu, värin on veel sees,” ütles Brady vahetult pärast mängu. “Varasemad suurte mängude kogemused aitasid mind kindlasti. Osaka on praegu suurepärases hoos ja temaga tuleb raske mäng, aga loodan anda tugeva lahingu, et pealtvaatajail oleks põnev.”

Osaka juhib Brady vastu omavahelistes mängudes 2:1, aga nende kaht esimest kohtumist ei saa eriti tõsiselt võtta, sest mõlemad olid siis hoopis teisel tasemel tennisistid kui praegu. Näiteks võitis Brady Osakat 2014. aastal ITF-i turniiril, mil ta ise oli 19-aastane ja jaapanlanna saanud äsja 17-aastaseks. Teine kohtumine, mille Osaka võitis Charlestoni liivaväljakul aastal 2018, toimus siis, kui jaapanlanna oli WTA edetabelis 21. ja Brady alles 82. Nii läheb tõsisemalt arvesse vaid nende US Openi poolfinaal mullu septembris, mis lõppes Osaka võiduga 7:6, 3:6, 6:3. Tulemus näitab, et erilist paremust Osakal selles mängus polnud.

Aga favoriit on kindlasti Osaka, seda enam, et tal on slämmiturniiri finaalidest ette näidata sajaprotsendiline tulemus 3st 3.