20-aastane Ben Shelton jõudis US Openil poolfinaali

Ben Shelton tänab publikut. / Foto: EPA/Scanpix

20-aastane ameeriklane Ben Shelton on mõlema üksikmängu peale ainus asetamata tennisist, kes jõudis US Openil poolfinaali.

Kuigi nii naiste kui ka meeste üksikmängus on kaks veerandfinaali pidamata, on neis vastamisi ainult asetatud mängijad, seega ei saa keegi Sheltoni saavutust korrata. Tänaöises veerandfinaalis kaasmaalase Frances Tiafoe (10) 6:2, 3:6, 7:6, 6:2 alistanud Shelton on maailma edetabelis 47. kohal ja ta jõudis lisaks üksikmängule poolfinaali segapaarismängus, kus tema partner on kaasmaalanna Taylor Townsend.

Shelton ei saavutanud juunioride klassis midagi ja profitennise edetabelis sai esimesed punktid alles 2021. aasta juulis, kui oli juba 18 aastat ja 9 kuud vana. Seega on tegemist hilise arenejaga. Esisajasse tõusis Shelton 2022. aasta novembris, aga TOP50 hulka tänavu 30. jaanuaril pärast edu Austraalia lahtistel, kus ta jõudis veerandfinaali. Tookord kaotas Shelton veerandfinaalis Tommy Paulile (USA), keda ta nüüd New Yorgis 1/8 finaalis võitis. Seevastu kõigil ATP turniiridel on Shelton tänavu välja langenud 1. või 2. ringis. Mullu võitis ta kolm Challengeri.

Tänases veerandfinaalis sai kaalukeeleks kolmanda seti tie-break. Selles setis oli palju murdeid – seisul 4:4 oli kumbki mees juba kolmel korral vastase servigeimi võitnud. Seejärel hoiti servi kindlalt. Tie-break’is juhtis Shelton 6:4, aga Tiafoe seejärel 7:6 ja tal oli kasutada ka kaks servi. Kuid Shelton võitis tõrjel mõlemad punktid ja tie-break’i 9:7. Neljandas setis tegi Shelton kaks murret ja ise servis laitmatult, Tiafoel ei olnud murdepalligi.

Shelton võitis äralöögid 50:33, lihtvigu tegid mehed üsna võrdselt (Shelton 34, Tiafoe 33). Kuna punktide üldseis oli 123:107, põhineski Sheltoni edu ainult äralöökidel. Ta sai ka esimeselt servilt palju rohkem punkte (77 vs 63%). Murdepalle võitis Shelton 15st 7 ja Tiafoe 6st 4.

“Tundsin, et lasin kogu auru endast täna välja,” ütles Shelton väljaku intervjuus, kes kohtub nüüd poolfinaalis Novak Djokoviciga (Serbia, 2). “Enam paremaks ei saa minna. Kaks mängu on olnud rasked, sest kohtusin ameeriklastega. Nüüd loodan, et reedel tuleb publik mind täiega toetama.” Shelton lisas, et mängis üsna intuitiivselt ja tagasi ennast ei hoidnud: “Mõnikord tuleb mõtlemine välja lülitada ja silmad kinni virutada.”

Maailma jooksvas edetabelis kerkis Shelton 19. kohale ja seda peamiselt vaid kahe slämmiturniiri tulemuse arvelt. Esikümnesse ei kerki ameeriklane aga isegi US Openi võitmise korral.

Naiste üksikmängu teispäevane teine veerandfinaal pinget ei pakkunud, sest Karolina Muchova (Tšehhi, 10) alistas Sorana Cirstea (Rumeenia, 30) 6:0, 6:3. Cirstea oli välja lülitanud Jelena Rõbakina (Kasahstan, 4) ja Belinda Bencici (Šveits, 15), aga kolmanda asetatud mängija vastu jõudu enam ei jätkunud.

Väga ühepoolne see mäng siiski polnud. Näiteks esimeses setis pärast kahe servigeimi kaotust võitles Cirstea seisul 0:3 kõvasti. Ta teenis 26 punkti kestnud geimis üheksa (!) murdepalli, aga Muchova võitis oma kolmandalt geimpallilt. Teise seti algul murdis Cirstea tagasi ja asus juhtima 3:2. Viimaseks jäänud geimis juhtis Cirstea seisul 3:5 oma servil 40:0 ja lootust veel oli, aga Muchova võitis seejärel viis punkti järjest. Mõlemal oli kokku 11 murdepalli, aga Muchova võitis neist 6 ja Cirstea ainult ühe. Mäng kestis tund ja 38 minutit ehk pooltevahetusi arvestades keskmiselt 6 minutit geimi kohta.

Poolfinaalis on Muchova vastane Coco Gauff (USA, 6). Mõlema naise slämmiturniiride ajalugu on sarnane selle poolest, et nad on varem mänginud Prantsusmaa lahtiste finaalis – Gauff mullu ja Muchova tänavu. Kuid tšehhitar on lisaks poolfinaali jõudnud 2021. aasta Australian Openil. Seega on temal neljapäeval mängida slämmiturniiri kolmas, aga Gauffil teine poolfinaal. Muchova tõuseks poolfinaali võitmisega maailma kuuendaks reketiks, aga sellele kohale jäämine sõltub ka tema kaasmaalanna Marketa Vondroušova (9) tulemustest. Kindel on aga see, et kui Muchova US Openi võidab, on ta maailma viies reket.