fbpx
Close

Maailma esisaja vanim mängija sai 40-aastaseks

Venus Williams tänavusel Australian Openil, kus ta kaotas avaringis Cori Gauffile.
/ Foto: Imago images/Scanpix

17. juunil tähistas 40. juubelisünnipäeva Venus Williams, kes on praegu maailma vanim tennisist esisajas, seda ka siis, kui arvestada juurde meeste TOP100 mängijad.

Niisiis võime öelda, et homsest alates alustab üks tippmängija viiendat aastakümmet. Roger Federeril on vanema õe Williamsiga võrreldes veel palju aega, ta saab kahe kuu pärast “alles” 39-aastaseks.

Öest Serenast aasta ja kolm kuud vanemana jõudis Venus mõistagi absoluutsesse tippu varem, olles nooremast sõsarast enne nii maailma esikümnes kui ka esikolmikus ja samuti varem sai ta esireketiks. Aga mõnevõrra üllatuslikult oli just Serena see, kes õdedest esimesena slämmiturniiri võitis, see sai teoks 1999. aasta US Openil. Aga edetabelis oli Venus ka pärast noorema õe võitu temast koha võrra eespool.

Ilma kahtluseta võib öelda, et Venuse karjääri parimad aastad olid 2000 ja 2001, kummalgi hooajal võitis ta nii Wimbledoni kui ka US Openi ja asus sellega Serena ees slämmivõitude arvestuses juhtima 4:1. Lisaks tuli Venus 2000. aastal Sydneys olümpiavõitjaks nii üksik- kui ka paarismängus koos Serenaga. 2001. aasta US Openil kohtusid õed esimest korda omavahel slämmiturniiri finaalis ja “vanema õigusega” jäi siis peale Venus, kes 2002. aasta veebruaris kerkis ka esmakordselt maailma esireketiks.

Venus ja Jennifer Capriati juhtisid maailma edetabelit vaheldumisi 2002. aasta 8. juulini, mil algas Serena 57 nädalat kestnud valitsemisaeg. Nii imelik kui see ka pole, oli seitsmekordne suure slämmi turniiride võitja Venus Williams maailma esireket kokku vaid 11 nädala vältel. 2002. aasta oli maailma tennises ka selle poolest silmapaistev, et kolmel viimasel slämmil (Roland Garros, Wimbledon, US Open) kohtusid finaalis ainult kaks õde, aga nüüd jäi Serena alati peale.

Natuke varasemasse aega jäi õdedega seotud skandaal, kui Venus andis 2001. aasta Indian Wellsi turniiri poolfinaalis põlvevigastusele viidates loobumisvõidu Serenale. Finaali ajal vilistas rahvas nii Serenale kui ka isa Richard Williamsile ja mõlemad öed loobusid Indian Wellsis mängimast kuni 2015. aastani, mil Serena sinna naasis. Keegi ei saanudki teada, kui palju oli õdede omavahelistes kohtumistes kokkumängu või näiteks isa “soovitusi”, kumb peaks seekord võitma. Arvatakse, et seda on ikka olnud, aga tõestada ei saa. Üldseis jäi Serena kasuks 18:12, kuid slämmiturniiride finaalides 7:2.

Pärast Serena valitsusaja algust ei olnud Venusel enam pikka aega esiviisikusse asja, näiteks aastatel 2004-2008 püsis vanem Williams vaid esikümne teises pooles. Kuid see polnud seotud ainult mängutaseme langusega, suur roll oli ka vigastustel. Kui aastatel 2003/2004 vaevas Venust kõhulihase vigastus, siis 2006. aastal oli tal probleeme randmevigastusega.

Venus Williams 2005. aasta Wimbledoni võitjana. / Foto: Reuters/Scanpix

Sellegipoolest oli Venus ka kehvematel hooaegadel valitseja Wimbledonis, kus ta võitis nii 2005., 2007. kui ka 2008. aastal. Sellega olid siiski vanema Williamsi slämmivõidud läbi, talle jäi neid kirja seitse (5 Wimbledoni ja 2 US Openit).

Teine põhjus langemises esikümne lõppu võis peituda ka muudes huvides – käesoleva sajandi esimese kümnendi keskel sisenes Venus moemaailma. 2007. aastal asus ta moodi õppima Fort Lauderdale’i Kunstiinstituudis. Üsna peatselt lõi Venus oma moebrändi EleVen, mille populaarsus on kõrge tänini.

Ent tennises hakkas Venusel taas paremini minema alates 2008. aasta lõpust, kui ta võitis WTA finaalturniiri. Vanem Williams kerkis kahel järgmisel hooajal taas maailma edetabeli esikolmikusse, kaasa aitas ka fakt, et Kim Clijsters pidas lapse sünni tõttu pausi. Neil aastatel oli naiste tennise tipus nö “võimuvaakum” (nagu ka viimastel hooaegadel), sest ka Serena ei olnud parimas hoos ning edetabelit said juhtida mängijad, kes slämmi polnud võitnudki nagu Dinara Safina, Jelena Jankovic ja Caroline Wozniacki (tema küll hiljem võitis).

Tundus siiski, et Venuse aeg sai lõplikult mööda, kui tal 2011. aastal diagnoositi Sjögreni sündroom, mis põhjustab sportlasel nii kiiret väsimist kui ka lihasevalu. Sellise haigusega ei ole lihtne tippsporti teha, kuigi mingil määral muidugi aitas ka ravi. Ei saa jätta mainimata, et 2017. aasta oli Venusel justkui uuestisünd, kui ta mängis Australian Openi ja Wimbledoni finaalis ning US Openi poolfinaalis. Aastatel 2015-2018 püsis Venus maailma esikümnes, kuid neist viimase hooaja kevadel algas juba langus, mis suure tõenäosusega oli ka lõplik. Just sellesse aega jäid ka Venus Williamsi ja Anett Kontaveidi kaks kohtumist, kus eestlanna võitis endist maailma esireketit nii Madridi kui ka Rooma turniiril ja viigistas omavahelise seisu 2:2.

Ülevaade tänasest juubilarist ei oleks täielik, kui jätta mainimata, et 2010. aastal juhtis Venus Williams ka maailma paarismängu edetabelit. Ta mängis ainult koos Serenaga ja suhteliselt harva, aga tegi seda õnnestunult. Põhimõtteliselt mängisid Venus ja Serena välja isegi suure slämmi, aga natuke vales järjestuses – mitte ühe aastanumbri sees, vaid nad võitsid neli turniiri alates 2009. aasta Wimbledonist kuni 2010. aasta Roland Garrosini. Lisaks on Venus ja Serena paarismängu kolmekordsed olümpiavõitjad – 2000, 2008 ja 2012. Kuna Venus teenis 2016. aastal Rio de Janeiros koos Rajeev Ramiga ka segapaarismängu hõbemedali, on ta nüüd 4 kulla ja 1 hõbedaga kõigi aegade edukaim olümpiatennisist.

Erinevalt Serenast on Venus Williamsi eraelu jäänud varju, üsna vähe on teada tema sõpradest ja peigmeestest. Ja kui noorem Williams on nüüd ka tütre ema, siis Venus püsib 40-aastaselt vallalisena.

Hetkel on juubilar maailma edetabelis 67. kohal ning koroonaviiruse aastal 2020 on ta pidanud vaid kolm mängu ja need kõik kaotanud, kusjuures kaks Venuse vastast ei kuulunud isegi maailma esisajasse. Peamised punktid, mille arvel Venus veel üldse esisajas püsib, on kahe Premier-turniiri (Indian Wells ja Cincinnati) veerandfinaali eelmisest aastast.

scroll to top