fbpx
Close

In memoriam – Nick Bollettieri

Andre Agassi ja Nick Bollettieri 1990ndate aastate algul. / Foto: Imago images/Scanpix

4. detsembril suri 91-aastaselt maailma üks tuntumaid tennisetreenereid Nick Bollettieri – New Yorgis Itaalia immigrantide peres sündinud mees, kes 1977. aastal rajas omanimelise tenniseakadeemia.

Bolletieri Tenniseakadeemia, mis 1987. aastal läks rahvusvahelise spordijuhtimise firma IMG omandusse, oli esimene omalaadne, sest just seal alustati mängijate treenimist nn internaatkooli vormis. See tähendas, et noored tulevikulootused ka elasid ja õppisid tavakoolis akadeemia piires. Kuigi Florida osariigis Bradentonis asunud akadeemia sai ametlikult IMG nime, juhtis seda endiselt kuni surmani Bollettieri ise.

Bollettieri ei ole kunagi olnud ise hea tennisemängija, kuid pärast väljakukkumist Miami Ülikooli õigusteaduskonnast alustas ta tööd treenerina. Tema esimene tuntum õpilane oli Brian Gottfried, kes mängis 1977. aastal Prantsusmaa lahtiste finaalis ja oli parimal nädalal maailma kolmas reket. Gottfried harjutas Bollettieri käe all mõistagi ammu enne akadeemia loomist.

Akadeemias töötas palju treenereid, kuid tippmängijatega tegeles ja sõitis võistlustele kaasa peamiselt Bollettieri ise. Tänu mängijate saavutustele sai akadeemia niivõrd tuntuks ja prestiižseks, et võis küsida kopsakamat õppemaksu, ent algkapitali miljon dollarit akadeemia loomiseks laenas Bollettieri sõbralt.

Bollettieri oli selles mõttes kaval, et mitmed andekad mängijad, kelle läbi kogus treener tuntust, pääsesid akadeemiasse treenima tasuta või väikese summa ees. Näiteks Maria Šarapova, kes koos isaga saabus Ameerikasse sisuliselt tühjade pihkudega, talenti märganud Bollettieri ei nõudnud sisserändajailt õppemaksu. Kuid vastavalt lepingule sai treener hiljem õpilaste auhinnarahana tasu tagasi.

Nick Bollettieri ja Anna Kurnikova 1996. aastal. / Foto: Imago images/Scanpix

Tuntumatest mängijatest kasvasid Bollettieri käe all maailma esireketiks Andre Agassi, Jim Courier, Monica Seles ja Šarapova, kuid ta treenis ka näiteks Boris Beckerit (alles täiskasvanuna) ja õdesid Williamseid, ent viimaste juures ei olnud Bollettieri roll nii suur. Pigem said Williamsid tuntuks ikkagi kui oma isa õpilased ning Bollettieri akadeemias treenisid nad nö külalistena. Veel olid Bollettieri tuntud õpilased slämmiturniiride kahekordne võitja Mary Pierce ja Anna Kurnikova, kuid nemad esireketiks ei tõusnud.

Bollettieri kui treeneri kohta on kirjutatud, et ta oli laste õpetamisel väga range ja karjus tihti nende peale. Vahel haaras ta mängijal käest ja saatis väljakult minema. Noorteturniiridel vaatasid teised mängijad Bollettieri akadeemia kasvandikke kui “merejalaväelasi”, sest nad olid nii range distsipliiniga kasvatatud.

2014. aastal valiti Bollettieri ka Tennise Kuulsuste Halli kui tennise toetaja/arendaja.

scroll to top