fbpx
Close

EELVAADE | Venemaa esireket – praegu mitte nii kõlav tiitel

Jekaterina Aleksandrova mängimas Pariisi 3. ringis, kus ta kaotas Elina Svitolinale. / Foto: Sipa Press/Scanpix

Anett Kontaveidi esimene vastane Ostrava WTA Premier turniiril on 25-aastane Jekaterina Aleksandrova, kellele maailma 33. edetabelikoht annab ka Venemaa esireketi tiitli.

See on üllatav, sest oleme ikka harjunud, et parim venelanna kuulub esikümnesse või äärmisel juhul teise kümnesse, aga hetkeseisuga on endise NSV Liidu riikide mängijaist Venemaa esireketist eespool nii Ukraina, Valgevene, Kasahstani kui ka Eesti esireket. Sealjuures Ukrainast, Valgevenest ja Kasahstanist isegi kaks mängijat.

Nii on Venemaa esireket kõlav tiitel, millel praegu erilist tähendust pole. Aleksandrova kerkis suurriigi liidriks 2020. aasta algul, kui ta võitis Shenzheni turniiri ja jõudis Peterburis poolfinaali. Pärast seda oli Aleksandrova edetabelikoht võrdne tema vanusega ehk 25. Kõrgemal kohal pole Anetti homne vastane kunagi olnud.

Suurde tennisesse jõudis Aleksandrova väga hilja. Juunioride seas ei paistnud ta silma millegagi ja ta mahtus vaevus maailma 1000 parema (kõrgeim koht 925.) noore sekka. 18-aastaselt alustas ta täiskasvanute turniiridel mängimist ja kerkis kahe aastaga (detsember 2014) 228. kohale. 2013. aastal mängis Aleksandrova ainult madalama tasemega (10 000 või 15 000 USD) ITF-i turniire ja võitis neist kolm. Järgmisel hooajal lisas ta oma kontosse juba 25-tuhandelise võidu ja finaalikoha.

Kuid WTA turniirini jõudis Aleksandrova alles 2016. aasta aprillis, kui ta läbis Katowices kvalifikatsiooni ja võitis põhiturniiril ühe ringi. Sama õnnestus venelannal ka Wimbledonis, kus kvalifikatsioonist 2. ringini jõudmine tähendas juba 110 WTA punkti lisaks. Kuid veel suurem saavutus oli sel hooajal ees – Aleksandrova võitis Limoges’is WTA 125K (nimetatakse ka WTA Challenger) turniiri, mis andis 160 punkti ja edetabelis 108. koha.

Esisajasse murdis Aleksandrova end 2017. aasta märtsis ITF-i 60 000 dollari turniiri võitmisega Shenzhenis, kusjuures finaalis alistas ta hilisema esikümne tennisisti ja praeguse 12. reketi Arina Sabalenka (Valgevene). Nii on Shenzhen õnnelik paik Aleksandrova karjääris – seal kerkis ta esisajasse ja võitis kolm hooaega hiljem esimese WTA turniiri, nagu loo algul märgitud. Aleksandrova enam esisajast välja ei langenud ja sellega võis ta punkti panna ka ITF-i turniiridele, mis kokku tõid talle 7 esikohta ja lisaks 8 finaalipääsu.

Aleksandrova läbimurre toimus 2019. aastal, kui ta kerkis oktoobri algul 35. kohale, mis tänavu jaanuarini oligi tema kõrgeim ranking. Edukast aastast tuleb aktiva poolele kanda Budapesti turniiri poolfinaal, Prantsusmaa lahtiste 3. ring, Toronto Premier 5 ja Pekingi Premier Mandatory turniiri 1/8 finaal, Souli ja Linzi turniiri poolfinaalid ning taas esikoht Limogesi WTA 125K turniiril. Slämmiturniiridel pole Aleksandrova 3. ringist kaugemale jõudnud, ta kordas tänavu Roland Garrosis mullust saavutust ja jõudis sama kaugele ka Austraalias. Kaasa aitas fakt, et Aleksandrova oli sel aastal slämmiturniiridel asetatud, nii ei saanudki ta kahes esimeses ringis endast tugevamaga kohtuda.

Kuid siiski pole Aleksandrova tulemused pärast koroonaviiruse pausi kiita, sest Roland Garrosis jõudiski ta ainsana 3. ringi, aga ülejäänud kuuel turniiril on jäänud pidama 1. või 2. ringi. Nii on Venemaa esireket edetabelis pärast pausi langenud kuus kohta – 27ndalt 33ndaks.

Kontaveit ja Aleksandrova pole varem omavahel kohtunud. Nii on ka raske hinnata, kuivõrd peaks Anett olema kõrgema edetabelikoha tõttu favoriit. Siin aitavad jälle kihlveokontorid, kelle meelest eestlanna soosikuseisus ei ole kuigi veenev. Näiteks ennustusportaal Paf annab Kontaveidi võidukoefitsiendiks 1,60 ja Aleksandrovale 2,33 – mitte rohkem kui 60% on selle põhjal Anetti võidušansid. Võib eeldada, et oma osa on siin ka Anetti esimese ringi kaotuses Prantsusmaa lahtistel. Enne seda oli ta kihlveokontorite silmis oluliselt suurem favoriit.

Nii palju võib muidugi öelda, et kuigi Aleksandrova nimega said tennisesõbrad tuttavaks alles eelmisel aastal, pole tegemist siiski tõusva tähega, sest ta on ju Kontaveidist aasta võrra vanem. Fakt, et venelanna kerkis esile just äsja, ei tohiks tähendada, sest selle tingis põhjus, et ta varem lihtsalt polnud piisavalt hea.

Ostravas mängitakse taas kõvakattel, mis on pärast koroonaviiruse pausi olnud Anettile siiski edukam. Ehkki ta jõudis Palermos liivaväljakul finaali, olid nii slämmidel (US Open vs Roland Garros) kui ka Premier 5 turniiridel (Cincinnati/New York vs Rooma) Anettil paremad tulemused kõvakattel.

scroll to top