EELVAADE | Uus võimalus kaks kuud hiljem

– Ons Jabeur / Foto: AFP/Scanpix

Anett Kontaveit kaotas Ons Jabeurile (Tuneesia) 17. augustil Cincinnati turniiri avaringis 2:6, 6:4, 5:7. Nüüd kohtuvad samad vastased, kelle asetus on vastavalt 18. ja 12., uuesti märksa tähtsamas mängus, Indian Wellsi turniiri veerandfinaalis.

Turniir on küll sama tasemega (WTA Masters 1000), aga veerandfinaal pole siiski sama, mis avaring. Anetti tollasest napist kaotusest saate pikemalt lugeda siit. Kuigi tegemist oli Anetti viienda kaotusega järjest, võis see võitluslik mäng olla ka pöördepunkt, sest pärast seda on Anett kaotanud ainult ühe kohtumise US Openil Iga Swiatekile ja võitnud ülejäänud 16 mängu. Oli ju Jabeur Cincinnatis favoriit ja Kontaveit sai talle peaaegu võrdselt vastu.

Kui aga soovite teada Jabeuri tennisekarjäärist pikemalt, siis võite lugeda seda artiklit. Tollane eelvaade kirjutati enne Jabeuri kohtumist Kaia Kanepiga. Tuneeslanna oli just siis, enne mullust US Openit, tõusuteel, mis on tegelikult jätkunud tänaseni. Kui lühidalt refereerida Jabeuri karjääri kokkuvõtet, siis kunagise maailma juunioride esireketina oli tema tõus paremikku ikkagi väga aeglane, sest enne 2020. aastat polnud ta isegi TOP50 seas. Esisajasse oli Aafrika parim tennisist jõudnud napilt enne 23. sünnipäeva (2017 august).

Lingitud artiklis oli ka kirjas, et Jabeuri varasema karjääri üks paremaid turniire oli 2018. aasta Kremlin Cup Moskvas, kus ta teel finaali alistas kolm asetatud mängijat, nende seas Anett Kontaveidi 7:5, 6:1. Tolles mängus oli Jabeur tõesti pea löömatu, tal õnnestus kõik. Anett oli ju siis ka ise üsna heas vormis, sest jõudnud mõned nädalad varem finaali Premier 5 turniiril Wuhanis. Kuid see ei olnud tänaste vastaste esimene kohtumine. See peeti hoopis 2014. aastal Prestoni 25-tuhandelisel ITF-i turniiril, kus mõlemad mängijad olid autsaiderid, sest pääsesid põhivõistlusele kvalifikatsioonist. Anett võitis avaringis 7:5, 6:1 ehk sama tulemusega, millega Moskvas oli kaotanud, kuid langes teises ringis ka ise välja.

Nii võime vast Kontaveidi ja Jabeuri kolmest omavahelisest tulemusest objektiivseks pidada vaid viimast, ehkki Anett on pärast seda palju paremini mänginud. Kuid ei ole paigal seisnud ka Jabeur, kes pärast US Openit jõudis Chicago turniiril finaali. New Yorgis oli mõlemal läinud sarnaselt – nii Kontaveit kui ka Jabeur kaotasid 3. ringis.

Kui aga üldse võrrelda 2021. aasta hooaega, siis tänased vastased on selles enam-vähem võrdsed, mõnes näitajas üks, mõnes näitajas teine parem. Hooaja võidud-kaotused on Jabeuril 47-17, aga Anettil 35-14, mis suhtarvuna on ligilähedaselt sama. Anett on võitnud sel hooajal kaks, Jabeur ühe (Birmingham) turniiri, lisaks on mõlemad kahel korral jõudnud finaali (Jabeur Charlestonis ja Chicagos). Hooaja jooksvas edetabelis (Porsche Race) on Jabeur 9. ja Anett 16., aga vahe on ainult 400 punkti. Milles on aga Jabeur kindlasti parem, on esinemine 2021. aasta slämmiturniiridel, kus Anett ei jõudnudki 3. ringist kaugemale, aga Jabeur mängis Pariisis kaheksandikfinaalis ja Wimbledonis veerandfinaalis. Mis puutub karjääri, siis on mõlema parim edetabelikoht 14., ent Jabeur tõuseb järgmisel nädalal kindlasti kõrgemale (9. või 10.). Kuid see võimalus on olemas ka Anettil (finaalipääsu korral 13. ja võidu korral 9.).

Selle üsna mitmekordse võrdsuse juures arvavad kihlveokontorid, et Anett on ikkagi kerge soosik. Aluseks on ilmselt võetud tema viimaste nädalate esitused, mis on veenvamad Jabeuri mängust. Kuid tuneeslanna on siiski üks vähestest, kes võib edukalt vastu saada ka tippvormis Anettile – näiteks võib arvata, et ülemise tabelipoole teistel veerandfinalistidel (Angelique Kerber ja Paula Badosa) on need šansid märksa väiksemad. Aga muidugi me ei saa ka 100% eeldada, et Anetti sarnane hoog jätkub igavesti (või siis järgmise slämmiturniiri võiduni!).

Ennustusportaal Paf annab Anetti võidukoefitsiendiks 1,74 ja Jabeurile 2,09 ehk midagi sarnast jõudude vahekorrale 55-45. Mäng peaks algama Indian Wellsi peaväljakul kell 1 Eesti aja järgi (kohalik aeg kell 15), aga selle tõenäosus on umbes 50%, sest kell 21 algaval võistluspäeval peetakse kõigepealt kaks meeste veerandfinaali, kus vastased tunduvad üsna võrdsed ja koos vaheaegadega üle nelja tunni võivad need mängud kesta küll.