fbpx
Close

EELVAADE | Aafrika esireket, kes naudib elu parimat edetabelikohta

Ons Jabeur tänavuse Australian Openi pressikonverentsil. / Foto: AFP/Scanpix

Kaia Kanepil tuleb neljapäeval kell 18 US Openi teises ringis vastamisi minna 27ndana asetatud tuneeslanna Ons Jabeuriga, kelle praegune edetabelikoht 31. on tema karjääri parim.

Jabeur saavutas selle mõned päevad pärast oma 26. sünnipäeva, nii et tegemist on üpris kogenud mängijaga, aga samas siiski tennisistiga, kes edasise arengu mõttes on veel piisavalt noor.

Jabeur oli kümmekond aastat tagasi edukas juunior, kelle parim edetabelikoht oli 4., mille ta saavutas 2011. aasta juunis pärast Roland Garrosi noorteturniiri võitmist. Teel noorteklassi suurima võiduni alistas Jabeur mitmeid praegugi tuntud mängijaid – näiteks teises ringis Aliaksandra Sasnovitši, veerandfinaalis Darja Gavrilova, poolfinaalis Caroline Garcia ja finaalis Monica Puigi. Jabeur võinuks Prantsusmaa lahtised võita noorte seas kaks aastat järjest, aga 2010. aastal oli ta finaalis kaotanud Elina Svitolinale.

Pärast oma suurt võitu osales Jabeur veel juunioride Wimbledoni turniiril, kus kaotas 1. ringis ja siis pani noortekarjäärile punkti enne 17-aastaseks saamist. Islamiusuline Põhja-Aafrika on küll selline paik, kus naiste sport pole kuigivõrd hinnas, aga Tuneesia on oma suhtumiselt üks pehmemaid islamiriike ja seal ei ole probleeme ka lühikese seelikuga tennist mängida.

Naiste klassis juhtus aga nii, et Jabeuri areng jäi seisma 2013. aastal, kui ta novembri lõpuks oli WTA edetabelis kerkinud 135. kohale. Sealt ei ole palju maad esisajani, piisaks näiteks slämmiturniiri 1/8 finaalist (just sellise tulemusega kerkis Anett Kontaveit 152. kohalt 98ndaks), aga Jabeuri kontosse niisuguseid tulemusi ei tulnud. Kuni 2016. aastani alustas Jabeur slämmiturniire ainult kvalifikatsioonist, aga tõkke läbis vaid kaks korda – 2014 US Openil ja 2015 Australian Openil. 2015. aasta lõpus kukkus Jabeur välja isegi maailma teisest sajast ning järgmiselgi hooajal ei olnud kõrgemal kui 170. kohal. Nii oli tegemist väikese mõõnaga. Ja kuhu sa tõusedki, kui nelja hooaja jooksul võidad vaid ühe ITF-i turniiri (2014 koduses Tunises 25 000 USD).

Oodatud läbimurre saabus 2017. aastal. Pariisis, õnnelikus paigas, kus ta noorena mängis kahe slämmiturniiri finaalis, jõudis Jabeur lõpuks 2017. aastal kolmandasse ringi. Tõusule aitasid kaasa ka Taivani WTA turniiril poolfinaali pääsemine ja mõned head tulemused ITF-i tugevamatel (auhinnafond 60 000 – 100 000) turniiridel. Esisajasse kerkis ta augustis napilt enne 23. sünnipäeva ja hooaja parim koht oli tuneeslannal 83.

TOP50 jäi aga Jabeurile enne tänavust aastat siiski kättesaamatuks, sest 2019. aasta parimal nädalal oli ta selle joone taga 51. kohal. Saavutustena võib 2018. aastal välja tuua võidu Manchesteri muruväljakutel ITF-i 100 000 USD turniiril ja päris hooaja lõpus finaalipääsu Kremlin Cupil Moskvas. Jabeur alistas seal kolm asetatud mängijat, kelle seas olid ka Anett Kontaveit (veerandfinaalis) ja Anastasija Sevastova (poolfinaalis). Tuneeslanna parim võit Moskvas oli siiski maailma 8. reketi Sloane Stephensi alistamine 2. ringis. Finaalis tõmbas Jabeuri edukale teekonnale kriipsu Darja Kasatkina, kellele see oli sisuliselt karjääri seni viimane edukas võistlus.

2019. aastal olid Jabeuri parimad saavutused Eastbourne’i turniiri (jälle murul) poolfinaal ja US Openi 3. ring – teist korda karjääri jooksul jõudis Jabeur slämmil nii kaugele. Aga edetabelis pendeldas ta peamiselt kuuendas kümnes üles-alla, ei tõusnud ega langenud sealt kuhugi, kuni Moskva finaalipunktid arvelt maha võeti.

Nii alustas Jabeur tänavust hooaega hoopis 81. kohalt, aga kaua ta nii madalal ei püsinud. Järgnes elu parim tulemus – Australian Openi veerandfinaal, kus ta lõpuks kaotas hilisemale tšempionile Sofia Keninile 4:6, 4:6. Võidetute hulgas olid Johanna Konta ja Caroline Wozniacki. Jabeur kerkis edetabelis 45. kohale ja pärast Dohas veerandfinaali jõudmist juba 39ndaks. Dohas sai tuneeslanna ka vastase edetabelikohta arvestades karjääri parima võidu, kui alistas maailma 3. reketi Karolina Pliškova. See edetabelikoht (39.) jäi Jabeurile püsima koroonapausi ajaks, aga veerandfinaali jõudmine Lexingtonis ja Cincinnatis on ta tõstnud 31ks. Nii jõudsimegi loo algusesse tagasi.

Isiklikust elust võiks ka kirjutada, sest abielus ei ole kuigi palju naistennisiste. Aga Jabeur pani 2017. aastal leivad ühte kappi Tuneesia vehkleja Karim Kamouniga, kes on ema poolt vene päritolu. Abikaasa on ka Jabeuri füüsilise ettevalmistuse treener. 2019. aastal valiti tennisist Araabia maade aasta naiseks spordi kategoorias.

Mängustiili poolest loetakse Jabeuri mitmekülgseks tagajoonemängijaks, kelle leivanumber on “hullude” löökide sooritamine. Üks Jabeuri omapära on selles, et ta riskib tihti rasketelt positsioonidelt, kui on surutud kaitsesse. Nii need hullud löögid tulevadki. Üsna segeli kasutab Jabeur ka tilkpalli. Väljakukate Jabeuri taset kuigivõrd ei mõjuta ja seda näitavad ka tulemused – noorena oli ta edukas eelkõige saviliival, aga täiskasvanuna on saavutanud häid tulemusi ka murul, kõvakattel ja siseväljakutel (Kremlin Cup), mis tavaliselt sooja maa riikide sportlastele ei sobi, sest nad ju harjutavad aastaringselt väljas.

Muidugi on kõva löögiga ka Kaia, seda teavad kõik. Kuivõrd on Kaia ründelöögid “hullud”, see on ise küsimus. Aga selge see, et temagi on pannud publikut korduvalt ahhetama. Ainus, mida võib karta, et kaitses mängib 167-sentimeetrine Jabeur mõnevõrra paremini. Serv peaks siiski olema Kanepil parem.

Ent hetkevorm räägib Jabeuri kasuks, kuigi Kaia puhul on see teadmata. Vähemalt kihlveokontorid ei tea, sest Jabeur on siiski loetud suhteliselt kindlaks favoriidiks – ennustusportaal Paf pakub tema võidukoefitsiendiks 1,53 ja Kanepile 2,50. Ehk siis Jabeuri võiduvõimalusi hinnatakse umbes 60-65-protsendilisteks.

Tõenäoliselt räägib Jabeuri kasuks ka ainus omavaheline kohtumine, kus tuneeslanna võitis Kanepit 2015. aasta Indian Wellsi turniiri 1. ringis 7:5, 6:2. Tuleb arvestada, et siis oli Jabeur WTA edetabelis 130. ja Kaia 51. kohal. Nüüd on olukord vastupidi ja edetabelis ca 70 kohta Jabeuri kasuks. Aga kuna Kaia on ikkagi slämmiturniiridel mänginud alati paremini kui mujal, siis Tennisnet julgeks 2,5-kordset võidupanust soovitada küll!

Kanepi saab neljapäeval mängida talle juba tuttaval 7. väljakul. Tema ja Jabeuri kohtumine on päeva esimene ja seetõttu algab kindlasti kell 18.

scroll to top