EELVAADE | Täpselt 13 aasta hiljem uus kohtumine

Viktoria Azarenka. / Foto:EPA/Scanpix

Nii imelik kui see ka ei tundu, pole Kaia Kanepi ja Viktoria Azarenka sattunud väljakul vastamisi lausa 13 aastat. Ja seda päris päevapealt, sest nende kolmas ehk seni viimane matš peeti 2009. aastal just Cincinnatis.

Kaia oli tookord alavormis. Ta oli mänginud päris hea hooaja 2008. aastal ja alustanud suhteliselt hästi järgmist, aga sattus aasta teisel poolel kaotuste lainesse. Seepärast polnud ka ime, et 13 aastat tagasi peetud mängu võitis Azarenka 6:3, 7:6. Ja peaaegu sama tulemusega (7:6, 6:3) oli lõppenud nende kohtumine 2009. aasta kevadel Roomas.

Kui paljudel statistikakülgedel ongi Azarenka ja Kanepi senine seis 2:0, siis tegelikult ei ole see tõsi. Paljud Eesti tennisesõbrad ilmselt mäletavad, kuidas alistas Kaia Azarenka 2009. aasta FedCupi I liiga turniiril Tallinnas. Kaia oli 2:6, 1:3 taga, aga pärast seda kaotas vaid ühe geimi – 2:6, 6:3, 6:1.

Aga siiski ei tähenda need kolm kohtumist tänases kontekstis suurt midagi. Azarenka, kes 2009. aasta juulis sai alles 20-aastaseks, oli juba siis Kanepist edetabelis sees ja kõik need mängud peeti ajal, mil valgevenelannat võis lugeda favoriidiks. Mõlema parimad ajad olid aga tulemas – Kaial aastatel 2010-2012 ja Azarenkal 2012-2013.

Vahepealsetel aastatel on Azarenka kahel korral kohtunud Anett Kontaveidiga ja nende seis on 1:1. Nii on ka Tennisnet kirjutanud valgevenelannast kõige põhjalikuma eelvaate aastal 2019, kui nad kohtusid Stuttgardi turniiril. Anett võitis, aga mäng lõpuni ei kestnud, sest seisul 5:7, 7:5, 3:0 Azarenka loobus.

2019. aastal peeti Azarenkat üldiselt juba hääbuvaks täheks, aga ta tegi väga hea hooaja 2020. aastal pärast koroonaviiruse pausi, kui võitis sellesama Cincinnati (tookord peeti New Yorgis) turniiri ja jõudis US Openil finaali. Sellest Azarenka uuest tõusust on juttu veel ühes Tennisneti eelvaates, mille kirjutasime 2021. aasta Grampi ans Trophy veerandfinaali eel, aga seda mängu ei toimunudki, sest valgevenelanna andis Anettile loobumnise.

Nüüd aga vaatame lühidalt, mida on Azarenka teinud viimase pooleteise aasta jooksul. Kui 2021. aasta talvel enne loobumisvõitu mängus Anettiga oli Azarenka veel maailma 13. reket, siis aasta teisel poolel hakkas ta langema, sest ära kukkusid ju 2020. aasta Cincinnati ja US Openi punktid. Veel 16. augustil oli valgevenelanna endiselt maailma 13., aga 20. septembril juba 35.

Tegelikult mängis Azarenka 2021. aastal üsna stabiilselt, aga enne sügist ei olnud tal ühtki suurt tulemust. Enamikel tippturniiridel teenis ta 2-3 võitu, mis tähendas pääsu 16 parema hulka või veerandfinaali (näiteks Montrealis). Hoogu sattus aga Azarenka oktoobrikuus Indian Wellsis, kus jõudis finaali, oli tiitlile lähedal, aga kaotas Paula Badosale. Edetabelis tähendas see siiski vaid tõusu 27. kohale, millelt ta alustas ka käesolevat aastat.

Tänavu on Azarenka (praegu WTA 22.) tõusnud viis kohta, aga tema tänaöine vastane Kaia Kanepi märksa rohkem. Võrdluseks on lihtne avada WTA lehekülg “Race singles“, kus näeme, et 2022. aasta seitsme ja poole kuu tulemuste põhjal on Kaia 23. ja Azarenka 33. Seega on Eesti teine reket mänginud tänavu paremini. Tal on kirjas üks WTA turniiri finaal ja slämmiturniiri veerandfinaal. Azarenkal on vastu panna pääs kaheksandikfinaali Austraalias ning Madridi ja Rooma WTA 1000 turniiril. Veerandfinaali on ta pääsenud veidi nõrgematel turniiridel Adelaide’is ja Washingtonis.

Azarenkal on olude sunnil vahele jäänud kaks suurt turniiri, sest Wimbledoni Venemaa ja Valegevene mängijaid ei lubatud, aga Toronto turniiriks ta ei saanud viisat. Punkte ei oleks siiski Wimbledon andnud, seetõttu võib eeldada, et keskelt läbi on Kanepi hooaeg ikkagi kõvem. Azarenka jaoks oli ka halb, et oma seni viimase mängu Washingtoni veerandfinaalis kaotas ta maailma 95. reketile Xiyu Wangile (Hiina) 1:6, 3:6. Ja väiksemate vigastustega on valgevenelanna ka olnud rohkem hädas kui Kaia, kes sel aastal on olnud täiesti terve.

Kihlveokontorid paraku meie siinset arutelu ei toeta, nemad loevad soosikuks ikkagi Azarenkat. Võib-olla ka sellepärast, et Kaia mäng viimasel turniiril Torontos ei olnud piisavalt veenev. Igatahes ennustusportaal Paf on andnud Azarenka võidukoefitsiendiks 1,56 ja Kaiale 2,43. See on enam-vähem 60-40 jõudude vahekord, mis näitab, et päris palju valgevenelanna varasemaid teeneid ikkagi ei arvestata.

Nagu juba hommikuses uudises kirjutasime, algab mäng ööl vastu teisipäeva kell 2. See on enam-vähem kindel, sest kohtumine peetakse Grandstandi nimelisel väljakul (suuruselt teine) neljanda mänguna, aga kolm esimest (alates kella 18st) peaksid kestma koos vaheaegadega üle 8 tunni, et Kaia mäng hiljem algaks. Varem ta reeglite põhjal alata ei tohi, sest tegemist on õhtuse sessiooni avamänguga.