fbpx
Close

EELVAADE | Päeva nael mitte ainult Eestis, vaid ka maailmas

Sofia Kenin Roland Garrosis mullu sügisel. / Foto: AP/Scanpix

Australian Openi 2. ringi kohtumist tiitlikaitsja Sofia Kenini (USA, 4) ja Kaia Kanepi vahel peetakse päeva naelaks ka WTA tennisefoorumis, kus kõik ootavad, mida teeb nüüd eestlannast “giantkiller“.

Selle nime teenis Kanepi eelkõige tänu tollase maailma esireketi Simona Halepi alistamisele 2018. aasta US Openi avaringis. Ka oma parimatel aegadel (või on need ajad praegu sama head?) suutis Kaia tuju rikkuda mitmel suurel staaril, näiteks Caroline Wozniackil või Jelena Jankovicil.

Kuna eelvaates tutvustame tavapäraselt pigem eestlannade vastaseid, siis järgnevad lõigud on siiski Kenini päralt. Kuna Kenin ei ole Tennisneti kahe ja poole aastases ajaloos eestlannadega kohtunud, siis temast polegi eelvaadet kirjutatud, aga ühele loole saame ikka viidata. Selles videoloos näete ka kuueaastast Sofiat, kes oli juba väiksena visa treenija.

USA paremikus on praegu kaks vene päritolu (Keninil on ka juudi verd) mängijat, kellest Amanda Anisimova on sündinud Ameerikas, aga Kenin 1998. aasta novembris Moskvas. Hetkel on ta sellega maailma parim Venemaal sündinud tennisist, sest Kenini sünniriigi naiste tipptennis on hetkel mõõnas. Kui ligi kolm aastat noorem Anisimova jõudis märksa varem paremikku ja pärast Prantsusmaa lahtiste poolfinaali (2019) oli USA peamine tulevikulootus, siis juba sama aasta teisel poolel läks Kenin temast mööda.

Kenini ettevalmistus saamaks maailma parimaks algas ikkagi USA-s, sest tegelikult elasid tema vanemad Ameerikas juba 1987. aastast alates, aga otsustasid tütre sünni ja imikuaastate ajaks koju naasta. Kasvult väike, aga üliandekas Sofia, kes palub ennast nimetada Sonjaks, oli juba noorteklassis täielik tipp. Juunioride edetabelis oli ta parimal nädalal teisel kohal, ta võitis 2014. aastal Orange Bowli, jõudis 2015. aastal US Openi noorteturniiril finaali ja tuli ka samal hooajal USA neidude meistriks.

Kuid noorteklassi sellise edu pealt võinuks oodata täiskasvanute karjääri säravamat algust. Ent 19. sünnipäeval oli ta maailma edetabelis ikka veel 110. kohal ja esmakordselt esisajasse kerkis alles 2018. aasta märtsis pärast Indian Wellsi turniiril kvalifikatsiooni läbimist ja üht võitu põhiturniiril. Aga üldiselt ei olnud ka 2018. aasta Keninile veel millegi poolest edukas. Ta võitis küll 60 000 dollari auhinnafondiga ITF-i turniiri, kuid teada ju oli, et neiu ambitsioone selline edu ei rahuldanud. WTA turniiridel mängis ta kahes poolfinaalis (Mallorca ja Quebec), aasta lõpuks oli edetabelis 52. kohal.

Läbimurre saabus aastal 2019. Hobarti turniiri võit jaanuari algul kergitas Kenini TOP40 sekka ja Prantsusmaa lahtiste 1/8 finaali jõudmine täpselt 30. kohale. Suvel võitis Kenin Mallorca turniiri ja jõudis poolfinaali kahel US Openi eelsel Premier turniiril Torontos ja Cincinnatis. Aga ta pidi nägema, kuidas taas temast noorem mängija, Bianca Andreescu, hoopis loorbereid lõikab US Openi võiduga. Andreescu võitis teda Toronto turniiri poolfinaalis ka omavahelises mängus 6:4, 7:6. Aga 20. kohale Kenin tõusis – taas uus tähis.

Sügisel võitis Kenin hooaja kolmanda WTA turniiri Guangzhous ja siis ta oli juba maailma 12. reket. Kenin valiti WTA hooaja enimarenenud mängijaks. Ta pääses ka varumängijana WTA finaalturniirile, sest võistluse käigus Naomi Osaka ja Andreescu loobusid. Kenin pidas asendajana ühe mängu ja kaotas Elina Svitolinale.

Kuid hüppelaud päris tippu oli valmis ja hüpe saigi teoks kolm kuud hiljem, juba uue aastanumbri sees Austraalias. Koroonakriisi aastal võib Keninit pidada maailma parimaks naistennisistiks, sest ta mängis ainsana kahe slämmiturniiri finaalis, ent Prantsusmaa lahtistel kaotas Iga Swiatekile. Kui võrrelda teda Osakaga, siis jaapanlanna võitis US Openi ja jõudis Cincinnatis finaali, aga Kenin sai lisaks kirja turniirivõidu Lyonis. Kenin peaks olema parim, aga igasuguseid erinevaid tunnustusi parimate valimisel teenis Osaka, kes on maailmas populaarsem. Räägitakse, et osa süüd on siin Kenini isal, kelle käitumine jätvat soovida. Igatahes ei ole Kenin nii tunnustatud, kui tema tulemused eeldaksid ja just sel põhjusel oodatakse ka praegu, et ehk Kaia Kanepi suudab staari maa peale tuua.

Kanepi ja Kenin on korra kohtunud. See juhtus 2018. aasta Rooma turniiri kvalifikatsioonis, kus Kaia jäi peale 2:6, 6:2, 6:2. Aga Kaia oli tol hetkel edetabelis Keninist kõrgemal, vastavalt 59. ja 91. kohal. Tagantjärele võib Kaia seda võitu hinnata kõrgemalt kui tollal, aga fakt oli see, et liivaväljakul ta pidigi selles mängus olema favoriit.

Kes on favoriit neljapäevaöises mängus? Kihlveokontorid eelistavad napilt Keninit. Aga ennustusportaali Paf koefitsiendid 1,79 Keninile ja 2,02 Kaiale näitavad tegelikult, et eestlanna võitu usutakse. Selliseid koefitsiente võib tegelikult võtta kui 50-50, sest kihlveokontorite strateegiat arvestades nad alati pisut suurendavad kunstlikult enamtunnustatud mängija (Kenin tiitlikaitsjana seda on) väljavaateid. Fakt on see, et Kenin ei ole praegu parimas vormis, sest ta on saanud kahe turniiri veerandfinaalis kaotused ja viimati jäi Garbine Muguruzale (Hispaania) Yarra Valley Classicul alla koguni 2:6, 2:6. Veenev ei olnud ka ameeriklanna 7:5, 6:4 võit Australian Openi avaringis maailma 133. reketi Maddison Inglise (Austraalia) üle.

Kenin ise ütles küll intervjuus salakavalalt, et ta mäletab kohtumist Kaiaga Roomas ja teab sellest mõningaid “asju”, mida vastase võitmisel arvestada. Aga lõpuks väitis ameeriklanna, et ilmselt piisab talle võitmiseks ka tavatasemest.

Pöidlad peame pihku võtma neljapäeva öösel kell 4. Kui Margaret Court Arena esimene matš ei veni pikemaks kui 1 tund ja 45 minutit, siis täpselt sel kellaajal Kanepi ja Kenini mäng algab. Tähtis on teada, et varem ta alata ei saa, sest ajakavas on selline klausel. Pole seega karta, et peaks igaks juhuks tõusma varem. Ja küllap seda mängu näitab ka Eurosport.

Kui Tennisnet kirjutab hiljem ka eelvaate Anett Kontaveidi mängule, siis ette rutates ütleme, et ajakava kohaselt võivad kahe eestlanna kohtumised osaliselt kattuda ja pigem on see üsna tõenäoline.

scroll to top