Ei ole väga imestada, et kumbki Eesti tiopptennisist pole veel kohtunud 17-aastase ameeriklanna Cori Gauffiga, sest WTA turniiridel ta osaleb alles 2019. aastast alates. No ega varem poleks saanudki, kui su sünniaasta on 2004.
Just eile kirjutati WTA tennisefoorumis, et Nike ei soovinud sõlmida lepingut poolatari Iga Swiatekiga (seda muidugi enne, kui temast sai slämmiturniiri võitja), kuid ei sõlmi ka nüüd, sest oodatakse Cori Gauffi. Tema on praegu Ameerikas Nike esimängijate Serena Williamsi ja Naomi Osaka (mis siis, et Jaapani tennisist) järel kuulsuse poolest kolmas, ees isegi Sofia Keninist.
Aga see jutt on ikkagi lisapala, teisipäeval peame keskenduma sellele, kas Kaia Kanepi saab Parma turniiri avaringis umbes kella 13.30-14 paiku algavas mängus vastu Gauffile. Võib-olla on see kummaline, et niipidi peab küsima, aga Gauff (WTA 30.) on juba maailma edetabelis meie esireketist Anett Kontaveidist ka eespool. Muidugi oli Martina Hingis selles vanuses kolmekordne slämmivõitja ja maailma esireket, aga need olid teised ajad.
Vanuse poolest võiks Gauff võita veel seitse suure slämmi noorteturniiri, aga tegelikult tegi ta juunioride seas oma viimase etteaste 2018. aasta detsembris Orange Bowlil, mille ameeriklanna 14-aastaselt ka võitis. Enne seda jõudis ta veel tulla Roland Garrosis Prantsusmaa lahtiste noortemeistriks ja võita Wimbledoni peaprooviks peetava Roehamptoni esimese kategooria ITF-i juunioride turniiri, ent Londonis ja US Openil ta enam veerandfinaalist kaugemale ei jõudnud. Kuid needki tulemused olid piisavad, et vähemalt mõneks ajaks oli Gauff maailma noorte esireket.
Gauff on tänapäeval võib-olla üks vähestest mängijatest, kelle üleminek noorteklassist profileeri on valutult kulgenud juba enne 18-aastaseks saamist. Ka Swiateki üleminek oli valutu, aga tema alles 18-aastaselt seda pürgimist alustas. Tänu noorteklassi edetabelikohale pääses Gauff ITF-i turniiridele vabapääsmeta, aga USA-s toimunud WTA turniiridele anti talle ka wild card‘e.
Suur läbimurre saabus 2019. aasta Wimbledonis, sinna lubati Gauff vabapääsmega siiski vaid kvalifikatsiooni. Aga ta tuli sealt läbi ja võitis põhiturniiril veel kolm mängu, kuni kaotas 1/8 finaalis hilisemale tšempionile Simona Halepile. Selle turniiri esimeses ringis toimus tõeline põlvkondade duell, kus vanusevahe oli tunduvalt suurem kui homses mängus Kanepiga – nimelt alistas 15-aastane ameeriklanna siis 39-aastase Venus Williamsi. Edetabelis tähendas Gauffi edu tõusu 313. kohalt TOP150 sekka.
Ei läinud kaua aega, kui Gauff vallutas ka maailma esisaja ja pärast seda ei pidanudki enam korraldajailt vabapääsmeid ootama, sest sai juba edetabelikohaga püünele. US Openil jõudis ta 3. ringi, aga oktoobris võitis Linzi turniiri ja pärast seda oli Gauffi edetabelikoht 71. Kuna 2020. aasta Australian Openil jõudis ta jälle kaheksandikfinaali (teel sinna alistas Osaka, aga kaotas teistkordselt hilisemale tšempionile, seekord Sofia Keninile), oli juhtunud nii, et neiu jõudis juba enne 16. sünnipäeva kolmel korral suure slämmi turniiril vähemalt 3. ringi. Imelik, et järgmisel kolmel slämmiturniiril ei ole ta nii kaugele jõudnud.
Edu Austraalias viis Gauffi TOP50 sekka, kuid pärast koroonaviiruse pausi ei olnud noore ameeriklanna algus nii hoogne, US Openil ta juba kaotas punkte, kuid sai need tagasi Ostrava turniiril ning oli ikkagi tänavust aastat alustades maailma 48. reket.
Tänavu on Gauff juba neljal WTA turniiril jõudnud vähemalt veerandfinaali ja edetabelikoht aina paraneb. Pole kahtlustki, et äsjane Rooma Masters 1000 turniiri poolfinaal oli ameeriklanna senine parim saavutus, sest WTA punktide poolest kaalub see üles nii WTA 250 võidu (Linzis) kui ka slämmi kaheksandikfinaalid. Roomas alistas ta Arina Sabalenka ja vastase vigastuse abiga ka Ashleigh Barty, kes just nädal varem olid kohtunud Madridi finaalis! Nüüd ei ole enam kahtlustki, et noor ameeriklanna on ukse tennisemaailma pärani lahti löönud.
Gauff soovib, et eesnimepidi teda kutsutaks Coco’ks, ehkki USA-s juba on üks sellenimeline mängija Cco Vandeweghe näol. Küsimus on selles, et Cori isanimi ob Corey ja neid hääldatakse sarnaselt.
Aga olgu nimi milline tahes, Gauff on praegu piisavalt küps mängija, kellele ka tähehaigus ei ole pähe löönud. Seepärast ei saa ka Kaia loota, et ta võib homme Gauffi alistada puhtalt kogemuste arvelt, tuleb näidata ka meisterlikku mängu. Kihlveokontorid on sel hooajal mitmel korral lugenud Kaiat soosikuks endast edetabelis eespool oleva mängija vastu, aga Gauffiga seda muidugi ei juhtu, sest tegu on ikkagi tõusva tähega. Nii on ka ennustusportaal Paf pidanud 17-aastase ameeriklannat üsna selgeks soosikuks võidukoefitsiendiga 1,41. Kaiale saab panuseid teha koefitsiendiga 2,96. Täpsemalt selgitades on Gauff umbes 70-protsendiline soosik.
Ei saa muidugi eitada, et paljudel mängijatel on õnnestunud turniiri järgsel nädalal kerge pingelangus, kuid võib karta, et noor tennisisti võidunälg on siiski suurem, kui mõnel staažikamal valgepalluril, kes enam mitu nädalat järjest pingutada ei suuda. Seepärast ei ole meil loota mingit mööndust – ainus, mida Kaia saab teha, on ise mängida vähemalt nii hästi nagu ta käesoleva hooaja parimatel matšidel on suutnud. Võib-olla on hea enne selles, et kogenud Läti tennisist Anastasija Sevastova on nii mullu kui ka tänavu Gauffi võitnud. Tõsi, Sevastova oskab tempot “tappa” paremini kui Kanepi, kes pigem peab lootma ikkagi sellele, et ründab esimesena ja kõvemini.
Kanepi ja Gauffi mäng peetakse Parma tennisekeskuse peaväljakul päeva teise kohtumisena. Esimene algab Eesti aja järggi kell 12, mistõttu võiksime Kaiat oodata väljakule alates 13.30st.