fbpx
Close

EELVAADE | Nimekas vastane, kes veel mullugi tippturniiri finaalis mängis

Svetlana Kuznetsova Rooma turniiri avaringis. / Foto: EPA/Scanpix

Anett Kontaveit (14) alustab neljapäeval kell 12 Pietrangeli väljaku esimeses mängus heitlust kahekordse suure slämmi turniiri võitja Svetlana Kuznetsovaga (Venemaa), kes praegu asub maailma edetabelis 38. kohal.

Kuznetsova kärjäär on sedavõrd pikk ja edukas, et põhjalik ülevaade oleks siinses loos pisut liig, aga olulised saavutused tuleks välja tuua. Alustame sellest, et 7-aastaselt Sanchez-Casali tenniseakadeemiasse treenima siirdunud Kuznetsova kerkis 2001. aasta lõpul maailma noorte esinumbriks, kui ta oli poole aasta jooksul mänginud kolmes suures finaalis: Roland Garrosi ja US Openi noorteturniiril ning kuulsal Orange Bowlil. Kuznetsova kaotas kõik need finaalid ja vaatamata esireketi staatusele jäi tal juunioride seas suur võit saamata. Kellele ta kaotas Roland Garrosis, seda ilmselt Eesti tennisehuvilised teavad – Kaia Kanepile. Aga ka teistes finaalides olid Kuznetsova alistajad tuntud mängijad: vastavalt Marion Bartoli, kes hiljem tuli Wimbledoni tšempioniks, ja Vera Zvonareva, kes jõudis kahel slämmiturniiril finaali ja oli parimal ajal maailma 2. reket nagu Kuznetsova.

Ette rutates tuleb öelda, et Kuznetsova need slämmiturniirid, kus ta noorena finaali jõudis, lõpuks täiskasvanuna võitis – 2004. aastal US Openi ja 2009. aastal Prantsusmaa lahtised. Kuznetsova karjäär läks täiskasvanute seas märksa hoogsamalt käima kui Kaia Kanepil. Kui venelanna kerkis 17-aastasena (2002 august) juba maailma esisajasse, siis Kaia vaevles vigastuste küüsis. Aasta lõpuks oli Kuznetsova juba maailma 43. reket ja 2003. aastal kerkis TOP30 sekka. Selleks ajaks oli ta võitnud kaks WTA turniiri ja jõudnud Wimbledonis veerandfinaali.

Kuznetsova läbimurre tippu toimus 2004. aastal eelkõige US Openi võitmisega, aga ta sai esikoha veel kahel WTA turniiril ja mängis mitme tugeva turniiri (näiteks Dubai ja Peking) finaalis. Just Pekingi finaali järel tõusiski Kuznetsova maailma neljandaks ja kuni 2010. aastani oli ta hooaja parimal nädalal alati esinelikus, aastatel 2007 ja 2008 ka teine.

Paraku sai Kuznetsova just tippajal külge finaalide kaotaja maine. Oma kahel edukaimal aastal (2007 ja 2008) mängis venelanna kümnes finaalis, aga võitis neist vaid ühe (New Haven 2007). Võib arvata, et võitnuks ta noil hooaegadel üks-kaks Premier-turniiri, kerkinuks Kuznetsova korraks ka esireketiks. Alles 2009. aastal oli ta plussis, kui võitis neljast finaalist kolm, kaasa arvatud Roland Garrosis. Kuid statistika huvides ütleme, et ka slämmide finaalides ei jäänud Kuznetsova plussi (2-2), sest Roland Garrosis kaotas ta 2006. aastal ja US Openil 2007. aastal. Kõige õnnetum on aga Kuznetsovale olnud Indian Wellsi turniir, kus ta on kaotanud kõik kolm finaali.

Kokku on Kuznetsova kuni tänaseni võitnud 18 turniiri ja olnud lisaks 24 korda finaalis. Seega on eelmise kümnendi miinus jäänud püsima. Samas tuleb nentida, et Kuznetsova tippaeg sai läbi üsna vara – pärast 2010. aasta juunit, kui ta kaotas Roland Garrosi võidupunktid, langes venelanna 19ndaks ja pole hiljem enam 7. kohast kõrgemale kerkinud. Aastatel 2012/2013 vaevasid Kuznetsovat ka vigastused, uus tõus esikümnesse leidis aset alles 2016. aastal, kui ta tähistas 31. sünnipäeva.

Kontaveidiga võime Kuznetsovat võrrelda eelkõige aastatel 2017-2020, mil eestlanna TOP50 sekka kuulus. Selles ajavahemikus oli Anett suure slämmi turniiridel napilt edukam – üks veerandfinaal ja kolm kaheksandikfinaali, Kuznetsoval vastavalt 1 ja 2. Kumbki on võitnud neil aastatel ühe WTA turniiri ja kui eraldi vaadata saavutusi Premier Mandatory + Premier 5 turniiridel, siis siingi on enam-vähem võrdsus – Kuznetsoval kaks finaali (Indian Wells 2017 ja Cincinnati 2019), Kontaveidil finaal (Wuhan 2018) ja kaks poolfinaali (Rooma 2018 ja Miami 2019).

Rooma 2018. aasta turniir oli seni ka ainus koht, kus Anett Kuznetsovaga mängis. Eestlanna võitis 2. ringis 7:5, 7:5, ent läbi ajaloo on Kuznetsova jõudnud Roomas kaks korda finaali (2007, 2009), aga võitnud seal pole. Seega toimub neljapäevaste vastaste teine kohtumine samadel väljakutel, aga erineval aastaajal – tunamullu mängiti tavapäraselt mais. Tõsi, meie mõistes on Roomas suvi nii mais kui ka septembris.

Karjääri tippajal tunti Kuznetsovat maailma ühe parema tehnikaga mängijana, kes valdas võrdselt hästi kõiki lööke. Efektiivsetele ründelöökidele lisas ta suurepärase liikumise ja hea servi. 35-aastaselt valdab venelanna ikka mängu kõiki komponente, aga mõistagi pisut kehvemini kui 10-15 aastat tagasi.

Ometi on ta viimase 12 kuu jooksul olnud rankingus tõusuteel. Pärast mullust Cincinnati finaali murdis Kuznetsova end uuesti esisajasse ja alates 2020. aasta veebruarist ka TOP50 sekka. Pärast Dohas poolfinaali jõudmist (nii Anett kui ka Kuznetsova kaotasid seal Arina Sabalenkale, aga Eesti esireket 2. ringis) tõusis Kuznetsova 32. kohale ja see positsioon säilis tal läbi kogu kooronaviiruse pausi aja. Langus 38. kohale on tulnud puhtalt sellest, et Kuznetsova Cincinnati turniiril ja US Openil ei osalenud. Kuid venelanna mängis eelmisel nädalal Istanbulis, kus kaotas avaringis üllatuslikult Eugenie Bouchardile. Roomas alustas ta ameeriklanna Bernarda Pera alistamisega kolmes setis.

Võib-olla isegi oodatust kindlamalt peavad kihlveokontorid Rooma turniiri 2. ringi kohtumises soosikuks Anetti. Näiteks ennustusportaal Paf annab Eesti esireketi koefitsiendiks 1,30 ja Kuznetsovale 3,55. See tähendab umbes 75-protsendilisi võiduvõimalusi Kontaveidile. On tõsi, et karjääri viimastel aastatel on Kuznetsova olnud pigem edukam kõvakattel, sest pärast 2015. aasta Madridi turniiri ei ole venelanna saviliival enam finaali jõudnud ja Roland Garrosis 1/8 finaalist kaugemale saanud. Aga peamiselt on panustes arvestatud ikkagi Anetti viimase aja head vormi.

scroll to top