Anett Kontaveit alistas vanameistri kahetunnilises heitluses

Anett Kontaveit Roland Garrosis. / Foto: AP/Scanpix

Nii kergelt ei tulnud, kui võis eeldada kihlveokontorite koefitsiendi 1,30 põhjal, aga siiski tõestas Anett Kontaveit tänu laitmatule mängule otsustavas setis, et on parem peagi 36. sünnipäeva tähistavast Svetlana Kuznetsovast (Venemaa).

Eastbourne’i turniiri avaringis olid Anetti võidunumbrid 1 tund ja 55 minutit kestnud mängus 6:4, 3:6, 6:3. Lõuna-Inglismaa 15-kraadises jaheduses mängis Kuznetsova pikkades pükstes, aga Anett siiski Wimbledoniks valmistudes tavapärases valges seelikus ja lühikeses särgis. Esimeses setis oli pikemaid ja lühemaid geime, aga seisuni 5:4 Kontaveidi eduks murdeid polnud. Kaks võimalust oli Kuznetsoval, aga need jäid realiseerimata. Kuid seisul 5:4 teenis Anett oma esimese murdepalli, mis kohe oli ka settpall. Esimesega ei õnnestunud, aga teisel settpallil mängis Kuznetsova väga halvasti ja Eesti esireket sai avaseti kätte isegi kergemalt, kui senine mäng oli eeldanud.

Huvitaval kombel tehti pärast üheksat pallingugeimi hoidmist neli murret järjest, mis tähendas, et Kuznetsova asus teist setti 2:1 juhtima. Kui kummagi mängija esimene murre selles setis näis pigem servija “tööõnnetusena”, siis kolmandas geimis mängis Anett halvasti ja sisuliselt kinkis ise selle geimi vastasele. Kuznetsovale sellest ka piisas, ehkki ühe murde tegi ta veel 9. geimis, kuid tal oli siis ka oma palling varuks.

Mis pöörde tõi? Eeelkõige fakt, et teises setis hakkas Kuznetsova servima paremini, aga Kontaveit halvemini. Esimeses setis oli vähemalt kümmekond punkti, mille Anett võitis otse servilt (äss või vastase tõrjeviga), aga teises setis vaid üksikuid. Kui teise pallingu punkte võitis Anett mõlemas setis rohkem, siis esimeselt pallingult tuli suur vahe – eestlannale esimeses setis 80% ja teises 54% punktidest, Kuznetsovale vastavalt 77 ja 83%. Kui sa võidad esimeselt pallingult vaevu pooled punktid, siis muruväljakul setti sisuliselt võita ei saagi.

Aga kogu see kurtmine on asjatu, sest otsustavas setis oli Anett taas palju kindlam. Jälle hakkasid tulema kerged servipunktid ja nii nagu esimeses setiski ei kaotanud ta kolmandas ühtki oma pallingugeimi. Isegi murdepalli ei olnud Kuznetsoval. Aga kuna venelanna oli loovutanud üsna kergelt oma pallingu seisul 2:2, siis sellest piisaski. Lõpetuseks tegi Anett ka teise murde, ent taas nagu teises setis Kuznetsoval, oli ka temal nüüd oma serv varuks.

Kokkuvõttes jäit Anett esimese servi õnnestumisprotsendiga peale 63-57 ja see võiski olla otsustav. Murdepalle realiseeris Kontaveit 11st 4 ja Kuznetsova 10st 3, aga muruväljakul ei ole 30-35-protsendiline realiseerimine üldse halb. Liivaväljakul võiks võita pooled murdepallid, aga kiire põrkega väljakul pole see lihtne. Esimese servi punkte võitsid vastased lõpuks võrdselt 72%. Ässadega võitis lõpuks Kuznetsova 8:6, aga venelanna tegi 7 topeltviga Anetti 3 (kõik teises setis!) vastu.

Kontaveit kohtub kolmapäeval teises ringis Bianca Andreescuga (Kanada, 3), kes pidi Christina McHale’i (USA) alistamiseks kulutama kolm setti. Hetkel ei ole veel teada kolmapäevane ajakava, sest osa teisipäevaseid mänge võivad jääda pimeduse tõttu pooleli. Kontaveit on Andreescu vastu omavahelistes mängudes 1:0 ees, aga see kohtumine jäi 2019. aasta Miami turniiril pooleli, sest Anetti eduseisul 6:1, 2:0 kanadalanna loobus. Võiduna läheb see ikka kirja, aga me ei tea, milline väärtus sellel oli, kui vastane mängis (tõenäoliselt) vigastatuna.

Eelloo kohtumisele kirjutab Tennnisnet kolmapäeva esimese pooles.