fbpx
Close

EELVAADE | Keevalise iseloomuga venelanna, kes asus mängima Kasahstani lipu all

Julia Putintseva. / Foto: AFP/Scanpix

US Openi avaringis saame Eesti tennisistide vastasena kirja uue näo – Julia Putintsevaga (Kasahstan) ei ole profitennises kohtunud Kaia Kanepi ega Anett Kontaveit. Nüüd tuleb Kanepil temaga esmaspäeval kell 18 Billie Jean Kingi nimelises tennisekeskuses reketid ristata.

Putintseva on praegu maailma edetabelis 33. kohal, aga ta sai kahe ameeriklanna (Sofia Kenin ja Serena Williams) loobumise tõttu 31. asetuse. See variant, et Kaia kohtub asetatud mängijaga, oli ainult 33,3% tõenäoline, aga nii läks. Õnneks ei läinud Kaia kokku tugevama poole asetatud tennisistiga.

Juuniorina oli Putintseva enam-vähem sama edukas kui Kontaveit (mõlemad on sündinud 1995), võrdselt jõudsid nad ühe noorte slämmiturniiri finaali (Putintseval õnnestus see 2012 Austraalias, kus ta finaalis kaotas Taylor Townsendile), mõlemad olid parimal nädalal juunioride edetabelis kolmandad, aga võib-olla üks mäng annab miniparemuse Anettile. See oli 2011. aasta Orange Bowli finaal, kus ta just Putintsevat võitis. Kasahstani asus ta esindama juba noorteklassi mängijana 2012. aastal. Miks sellised kodakondsuse vahetused toimuvad, on räägitud ka Jelena Rõbakina eelloos. Venemaal on lihtsalt konkurents suur, sponsorid kõiki võrdselt toetada ei jõua ja need, kellesse vähem usutakse (noorena 155-sentimeetrise Putintseva potentsiaali ei märgatud), kasutavad ära Kasahstani parema rahalise pakkumise. Praegu on Putintseva 163 sentimeetrit pikk.

Kuigi Putintseva kohtub Kanepiga, on ka Kasahstani mängija täiskasvanute karjääri algust parem võrrelda just Kontaveidiga, sest mõlemad alustasid pürgimist profitennisesse üheaegselt. Algul jõudis Putintseva ette – ta kerkis varem esisajasse (2013. aastal oli WTA 88.) ja TOP50 sekka (2016. aasta 6. juunil). Sellel tõusul, mis viis Putintseva edetabeli 60. kohalt 35ndaks, oli ka oma kindel põhjus – ta jõudis Prantsusmaa lahtistel veerandfinaali. Pärast seda jäi Putintseva stabiilselt püsima viiekümne parema sekka, aga 27. kohast kõrgemale pole tõusnud. Sellise rankingu saavutas ta kõigepealt 2017. aasta veebruaris ja uuesti 2020. aasta septembris-oktoobris. Nagu nüüd näeme, ei ole Putintseva aasta hiljem kuigivõrd halvemal positsioonil – ainult kuus kohta madalamal.

Oma esimese WTA turniiri võitis Putintseva alles 2019. aasta mais Nürnbergis, vahetult Prantsusmaa lahtiste eelsel nädalal. See aga sageli tähendab, et slämmiturniiriks energiat enam ei jätku. Olnud 2018. aastal jõudnud teist korda Pariisis veerandfinaali, kaotas ta nüüd suured punktid, kui jäi avaringis alla Eesti juurtega Rebecca Petersonile. Kokku on Putintseva kolm korda jõudnud slämmiturniiri veerandfinaali, viimati 2020 US Openil, aga kõigil ülejäänud juhtudel pole 3. ringist kaugemale pääsenud.

Putintseva puhul võib pakkuda, et iseloom on olnud talle takistuseks stabiilsete tulemuste ja kõrgema edetabelikoha jahtimisel. Võiks isegi öelda, et legendaarsed on Youtube’i videod, kus Putintseva vaidleb kohtunikuga või karjub oma treeneriga, kelle ta ise on minutiliseks nõupidamiseks platsile kutsunud (WTA-s oli see 2020. aasta koroonapausini lubatud). Kui ta on tõsiselt vihastanud, võib mämgimise katki jätta ja pallid auti taguda. Tõsi, enamik vihapursetest pärineb siiski kolme-nelja aasta tagusest perioodist, viimasel ajal on Putintseva natuke maha jahtunud. Iseenesest peaks ju olema tegemist rahuliku inimesega, kui ta on hobideks märkinud sudokude lahendamise ja male. Ent kindlasti on Putintseva närvilisuse tõttu kaotanud mänge, mille ta pidanuks võitma.

Juba 2012. aastal kirjutas üks tenniseajakirjanik, et “Putintseva esindab tennises kõike seda, mis on selles mängus vale”. Rõõmustab rusikavibutusega vastase topeltvea peale, sageli vaidleb kohtunikega ja vannub ning on ka mängujärgsetes kommentaarides ebaviisakas. Näiteks ütles ta pärast kaotust vanameister Kimiko Date-Krummile: “Tundub, justkui oleksin ma kaotanud oma vanaemale.” Aga eks see ongi nii, et Ida-Euroopa mängijad ei ole väljaütlemistel poliitkorrektsed. Nendega igav ei hakka!

Natuke rohkem kui kuu aega tagasi õnnestus Putintseval võita karjääri teine WTA turniir. Vahetult pärast ebaedu Wimbledonis (kaotas 2. ringis) läks Kasahstani tennisist tagasi liivaväljakutele ning võitiski Budapestis. Kuid see ei olnud ka ime, sest Putintseva oli asetatud esimesena ning kohtus turniiril ainult ühe esisaja mängijaga, kui finaalis võitis maailma 95. reketi Angelina Kalinina. Muus osas ei ole Putintseva jaoks 2021. aasta kuigi edukas olnud, tema kaotuste-võitude saldo on 22-19. Putintseva on üks neist tennisistidest, kes armastab väga palju võistelda, ta jätab harva nädalaid. Praeguseks on ta kaheksa kuuga osalenud juba 20 turniiril, aga tema homne vastane Kaia Kanepi ainult 11 turniiril, üks neist Pärnu ITF. Enamik tennisiste on kuskil nende kahe vahepeal ja pidanud ca 14-16 turniiri.

Mängustiili poolest on selge, et Putintseva esindab kõike seda, mida peabki oskama 163-sentimeetrine mängija. Ta on väledate jalgadega ja visa, aga mitte piisavalt võimas, eriti servil. Seega üsna Kaia vastand, seda ka iseloomult. Kindlasti on Kaial olemas oma relvad selliste mängijate vastu, kuid eks tal tuleb olla ka ettevaatlik, et mitte lasta vastasel oma elementi sattuda. Samas lööb Putintseva tagajoonelt siiski kõvasti, sest muidu ta edetabelis nii kõrgel poleks. Kuid parem on ta siiski liivaväljakuil, kus ta on võitnud mõlemad WTA turniirid.

Kihlveokontorite silmis on Kaia kindlasti üks “lemmikuid”. Kuigi maailma edetabelis on Putintseva temast 37 kohta eespool, teatakse üldiselt, et Kaia potentsiaal on kõrge. Kui ta mängib hästi, siis on ta vähemalt TOP30 tasemel ehk samas kandis Putintsevaga. Sellepärast ei loeta ka homses mängus Kasahstani tennisisti eriliseks soosikuks, kuid tema võidukoefitsient on siiski pisut väiksem (võidu tõenäosus suurem). Ennustusportaal Paf pakub Putintseva võidukoefitsiendiks 1,67 ja Kaiale 2,20. Kihlveokontorid on targad – nad teavad, et Kaia on üllatusvõimeline ja kui talle panna koefitsient 3 ringis, hakkaksid fännid talle panustama. Praeguse 2,2ga on natuke teine lugu – pole nii ahvatlev number. Ja nii panustatakse vastastele proportsionaalselt, mis ongi kihlveokontori eesmärk – sel juhul nad jäävad plussi ükskõik kumba tulemuse puhul.

Muide, üks fakt räägib Kaia kasuks: US Openil ei ole Eesti teine reket pärast 2009. aastat mitte kordagi avaringis välja langenud! Kuna kaks võistlust on tal jäänud vahele, siis kokku tähendab see üheksa korda järjest avaringi võitmist. Samal ajal on Kaia kahel eelmisel turniiril Pariisis ja Wimbledonis kaotanud kohe esimeses ringis. Ent seegi asjaolu toetab Kaiat: pärast turniirikarussellile naasmist ei ole ta ühelgi hooajal üle kahe korra avaringis välja langenud.

scroll to top