fbpx
Close

EELVAADE | Kuidas Kasahstan aitas vene neiu profitennises järjele

Jelena Rõbakina sättimas juukseid Dubai turniiri ajal. / Foto: AFP/Scanpix

21-aastasele Kasahstani tennisistile Jelena Rõbakinale (WTA 23.) kuulub kuni reedeni selline imelik tiitel kui “kõige kõrgema edetabelikohaga tennisist, kes pole eestlannadega kohtunud”.

Nii see tõesti on, et maailma edetabeli praegused 22 paremat on kohtunud kas Kaia Kanepi, Anett Kontaveidi või mõlemaga, aga Rõbakina teeb selles osas “debüüdi”, kui kohtub homme kella 18.30 paiku või pisut hiljem algavas mängus Kanepiga. See mäng on ajakavas kolmanda väljaku teine, aga esimene kohtumine algab Eesti aja järgi kell 17 (Miamis kell 11).

Seega on meil võimalus üht üsna tipu lähistele jõudnud mängijat lähemalt tutvustada. Moskvas sündinud Rõbakina oli noorteklassis edukas ja saavutas parimal hetkel maailma juunioride edetabelis kolmanda koha nagu ka Kaia eelmine vastane Lauren Davis. Noorteklassi olulisemaid turniire mängis Rõbakina kaasa veel 18-aastaseltki, kui paljud juba ainult täiskasvanute profiturniire mängivad. Tol viimasel noorteklassi aastal jõudis Rõbakina kahel juunioride slämmiturniiril poolfinaali, kuid sai esikoha Prantsusmaa lahtistele eelnenud A-kategooria turniiril Trofeo Bonfiglio.

Paralleelselt juunioride võistlustega oli Rõbakina siiski ITF-i täiskasvanute turniire mänginud ja neist esimesse finaali jõudnud 16-aastaselt (detsember 2015) Antalyas. Ka 2016 ja 2017. aasta saldo oli vaid üks finaal, aga Rõbakina mängis ka hooajal alla kümne profiturniiri. Igatahes oli ta 2017. aasta lõpuks edetabelis alles 450. kohal ja kuna Venemaal oli tugevaid noori naismängijaid “jalaga segada”, siis jäi Rõbakina pisut varju. Ni pakkus Kasahstan 2018. aastal Rõbakinale rahalist toetust ja kutsus ta mängima oma riigi eest. Mingit sünnipärast või suguvõsa seost Kasahstaniga tal pole.

2018. aasta veel nii edukas polnud ja Rõbakina lõpetas selle napilt TOP200 sees (191.). Läbimurre sai teoks aastal 2019. Algul väljendus see kolme ITF-i turniiri (kaks 25-tuhandelist ja üks 60-tuhandeline) võitmises, aga maikuus jõudis Rõbakina Istanbulis WTA 250 turniiri veerandfinaali. Kuid täielik hüpe esisajasse toimus juulis, kui Rõbakina võitis Bukaresti WTA 250 turniiri ja kerkis hoobilt 106ndalt kohalt 65mdaks. Edukad mängud Hiinas tõstsid ta juba TOP50 sekka.

Kuid 2020. aastal enne koroonaviiruse pausi oli Rõbakina vaat et kogu WTA sarja suurim komeet, kui muidugi mitte lugeda Sofia Keninit, kes Australian Openi võitis. Kuid Rõbakina võitis jaanuaris-veebruaris 25st mängust 21 (lisaks üks loobumiskaotus) ja oli maailma edetabelis tõusnud 17. kohale! Rõbakina oli kindlasti üks neist, kelle jaoks paus tuli halval ajal. Tagasi tulla samal tasemel pole tal siiamaani õnnestunud. Kolmel slämmiturniiril pärast pausi ei ole Rõbakina 2. ringist kaugemale jõudnud, ehkki on alati olnud asetatud. Endast edetabelis eespool asuvaid mängijaid ei ole Rõbakina viimase kaheksa kuu jooksul võitnud ja näiteks äsja Dohas/Dubais jäi tema saldoks võit ja kaks kaotust.

Ja mis on Rõbakina madalseisu tulemus? Nimelt see, et kihlveokontorid hindavad soosikuks temast edetabelis 41 kohta tagapool asuvat Kaia Kanepit! Ennustusportaal Paf pakub Kaia võidukoefitsiendiks 1,70 ja Rõbakinale 2,15 ehk siis umbes 55% loetakse Kanepi võiduvõimalusi. Kindlasti peab Kaia olema valmis vastase tugevaks serviks, sest 2020. aastal oli Rõbakina 192 ässaga WTA tuuri liider. Üldiselt on Rõbakina selline mängija, kes pikki pallivahetusi ei armasta, aga pigem sobivad taolise stiiliga tennisistid Kaiale kui Anettile.

Mängu kannab üle ka Delfi TV.

scroll to top