fbpx
Close

EELVAADE | Kaia Kanepi jahib revanši aasta tagasi saadud kaotuse eest

Kaia Kanepi / Foto: AP/Scanpix

Laupäeva hilisõhtul selgus, et Kaia Kanepi (6) finaalivastaseks saab Ljudmilla Samsonova (WTA 60.), kes teises poolfinaalis alistas kindlalt Xiyu Wangi (Hiina, 95.) 6:1, 6:1.

Seega kulutas Samsonova poolfinaali võitmiseks isegi kaks geimi vähem kui Kaia, kuid üldiselt võib eeldada, et mõlemad on täna kell 21.30 algava finaali eel piisavalt puhanud. Kanepi ja Samsonova on korra juba kohtunud, venelanna võitis 2021. aasta Wimbledoni avaringis 6:4, 6:2. Kirjutasime tookordse mängu eelvaates, et Samsonova on suurepärases hoos pärast Berliini turniiri üllatusvõitu.

Kes nüüd aastataguse ülevaate uuesti läbi loeb, saab teada, et erinevalt Kaia kahest eelmisest venelannast (neist Daria Saville rahvuse, mitte kodakondsuse poolest) vastasest ei olnud Samsonova noorteklassis üldse edukas. Üldiselt teame, et pigem on Venemaal rohkem olnud suurepäraseid naisjuuniore kui hilisemaid naiste tippmängijaid. Hea näide oleks Anett Kontaveidi eakaaslane Jekaterina Hromatšova, kes noorteklassis mängis eestlannaga pea võrdselt, aga praegu heitleb juba aastaid ITF-i turniiridel umbes meie kolmanda reketi Elena Malõgina tasemel. Kuid Samsonova on “müürist” läbi murdnud, sest reeglina ei ole neil mängijail, kes juuniorina suuri tegusid ei tee, enam Venemaal lootusi, sest sponsorid tulevad ainult edukate noorte taha.

Nüüd aga sellest, mida on Samsonova teinud mullusele Wimbledonile, kus ta jõudis 1/8 finaali, järgnenud aasta ja ühe kuu jooksul. Kuna Samsonoval ei olnud 2019. ega 2020. aastast palju punkte kaitsta, tõusis ta mullu suve teisel poolel ja sügisel tasapisi edetabelis kõrgemale, ehkki Berliini turniiri ja Wimbledoniga sarnast hoogu enam üles ei saanud. US Openil piirdus ta pääsuga 2. ringi ja siis mängis veel kahe WTA 250 turnirii (Luxembourg ja Courmayeur) poolfinaalis. Sellega kerkis ta maailma edetabelis 40. kohale, kuid tõeliseks kangelannaks sai Samsonova Billie Jean King Cupi finaalturniiril, kuhu ta võeti kaasa Venemaa viienda numbrina, aga lõpuks tõi just Samsonova otsustavad võidud Sloane Stephensi ja Belinda Bencici üle. Kuid maailma edetabelis võistkonnaturniiri edu muidugi ei kajastu.

Aastat 2022 alustas Samsonova maailma 38. reketina. Kuna ta praegu asub 60. kohal, ei saa senist seitset kuud pidada edukaks. Australian Openil langes ta välja teises, Prantsusmaa lahtistel esimeses ringis ja Wimbledoni venelannasid teatavasti ei lubatud. Üsna edukas oli aga Samsonovale kevad, kus ta jõudis Indian Wellsis 1/8 finaali ja Stuttgardis poolfinaali.Pärast seda kerkis Samsonova maailma edetabelis TOP30 sekka, tema parim koht oli 25.

Veel juuni keskel oli ta 29. kohal, aga siis hakkas Samsonova kaotama punkte. Kuna Berliinis langes ta välja 2. ringis, kajastus see edetabelis kukkumisega 47. kohale. Ärajäänud Wimbledon (ehkki seal ei saanud punkte juurde keegi) tähendas langust juba 56. kohale ja juuli teise poole jooksul andis Samsonova veel neli kohta tagasi. Aga kuna edetabelis liikumine sõltub alati ka eelmise aasta tulemustest, siis kujukam on Samsonova koht 2022. aasta hooaja (nn Race) edetabelis, kus ta asub 59. kohal ehk peaaegu samas seisus nagu tegelik edetabelikoht.

Kuid Washingtonis näib mängivat pigem see Samsonova, keda nägime hoos mullu suvel ja ka tänavu kevadel. TOP30 potentsiaaliga peame arvestama ja selles osas on Kaia ja tema tänase vastase võimalused vast enam-vähem võrdsed. Kui palju loeb eelmise mängu tulemus, on raske öelda, sest kohtumine peeti ikkagi murul, mis on teistsugune kate. Võrdsusega nõustuvad ka kihlveokontorid, kuid väike eelis on antud Samsonovale. Näiteks ennustusportaal Paf annab venelanna võidukoefitsiendiks 1,82 ja Kaiale 2,00 – vahekord protsentides ca 52-48.

Ootame siis huviga, kas Kaia võidab oma viienda või Samsonova teise WTA tiitli. Kell 21.30 algavat mängu kannab üle telekanal Inspira, mis on nähtav Telia klientidele. Vihma võimalus Washingtonis on väike, aga mitte päris olematu, kuid pigem ennustatakse sadu hiljem, kui algamas on meeste finaal.

scroll to top