fbpx
Close

EELVAADE | Juunioride klassi tipp, kes täiskasvanute seas arenes aeglaselt

Jil Teichmann Lexingtoni turniiril. / Foto: Getty Images/AFP/Scanpix

Šveitslanna Jil Teichmann on Eesti tennisesõprade jaoks vähetuntud mängija, sest ega temast enne eelmist hooaega suurt midagi kuulda polnudki. Kuid just täna õhtul on maailma 54. reket New Yorgis vastamisi Anett Kontaveidiga.

Cincinnati turniiri nime all peetava võistluse 2. ringi kohtumine ei alga ilmselt enne kella 21. Kontaveit ja Teichmann on vastamisi 7. väljaku kolmandas mängus, alates kella 18st peetakse sellel platsil veel kaks naiste kohtumist. Ainult siis, kui mõlemad mängud lõppeksid sama kiirelt kui Anett eile Darja Kasatkinaga (Venemaa) hakkama sai, võiks mäng ka enne kella 21 alata. Aga pigem algab hiljem.

Huvitav on fakt, et teist päeva järjest on Eesti esireket vastamisi mängijaga, kes on sündinud aastal 1997 ja omas juunioride klassis parimal nädalal 3. edetabelikohta. Lisame veel, et ka Anett ise oli parimal hetkel kolmas. Kui aga Anett on juunioride slämmiturniiri finalist ja Kasatkina võitja, siis Teichmann on noorte slämmiturniiri paarismängu tšempion 2014. aasta US Openil koos türklanna Ipek Soyluga. Lisaks tuli Teichmann segapaarismängus kullale noorte olümpial ja mängis 2015. aastal U18 EM-võistluste finaalis, kus ta kaotas praegu tundmatule Anna Bondarile (Ungari), aga oli alistanud poolfinaalis mulluse Roland Garrosi finalisti Marketa Vondroušova (Tšehhi). Suure slämmi noorte üksikmängus pole Teichmann veerandfinaalist kaugemale jõudnud.

Paraku ei saa Teichmanni arengut täiskasvanute klassi esimestel aastatel enam üldse võrrelda Kasatkina või Kontaveidi üpris suurte sammudega. Kui Teichmannist kaks kuud vanem Kasatkina oli 18-aastaselt maailma esisajas ja 19-aastaselt TOP25 seas, siis šveitslanna kerkis esmakordselt esisajasse alles kaks kuud enne 22. sünnipäeva. Tegelikult võiks Teichmanni kutsuda ka hispaanlannaks, sest sellest riigist on pärit tema ema ja tennisist ise on sündinud Barcelonas. Tema ametlik nimi ongi Jil Belen Teichmann, millest siis esimene perenimi väljendab ema suguvõsa.

Teichmanni varasemast karjäärist on vähe rääkida. TOP200 sekka kerkis ta 2017. aasta kevadel, kui oli võitnud ITF-i 25 000 dollari auhinnafondiga turniiri. WTA turniiridel pääses ta tollal ainult kvalifikatsiooni ja mõnel juhul murdis ta sealt ka läbi. Aga edetabelikoht, mis 2017. aasta mais oli 140., ei paranenud kaua. 2018. aasta lõpetas Teichmann 145. kohal ja oli selleks ajaks saanud suure slämmi turniiride põhitabelis vaid ühe võidu, kui ta 2018 US Openil murdis kvalifikatsioonist läbi ja oli edukas ka avaringis. Teises ringis katkestas Teichmanni tee Kaia Kanepi, kes võitis šveitslannat 6:4, 6:3.

Kui Teichmann alustas 2019. aasta aprilli lõpus Praha WTA turniiri, oli ta edetabelis 146. Seega kaks aastat täielikku paigalseisu! Aga Tšehhi pealinn oli Teichmannile õnnelik paik. Turniiri kvalifikatsioonist alustanud šveitslanna pidi võitma kaheksa mängu, et tõsta pea kohale oma esimene WTA turniiri trofee. Teel võidule tuli tal alistada kaks esisaja mängijat – Jekaterina Aleksandrova (Venemaa, tookord 57.) ja Karolina Muchova (Tšehhi, 39.). Praegu on nii Aleksandrova kui ka Muchova TOP30 mängijad. Samuti oli alistatute seas vanameister Svetlana Kuznetsova (Venemaa), kes mullu mais oli maailma 109. reket, aga nüüd 32.

Pärast Praha võitu kerkis Teichmann maailma edetabelis 93. kohale ja hakkas sealt vaikselt ülespoole rühkima, ehkki kolmel slämmiturniiril, kus ta enam kvalifikatsiooni mängima ei pidanud, Teichmann avaringist kaugemale ei jõudnud. Kuid peamine tõusu allikas oli siiski teine WTA turniirivõit Palermos 2019. aasta juulis. Sitsiilia saarel sai Teichmann ka oma karjääri seni parima võidu, kui alistas finaalis Kiki Bertensi (Holland, tookord 5.).

Tänavust hooaega alustas Teichmann maailma 68. reketina. Enne koroonaviiruse pausi jäid tema tulemused kesiseks, aga edetabelis Teichmann ei langenud, sest tal polnud eelmise aasta algusest punkte kaitsta. Kui aga võistluskarussell taastus, jõudis Teichmann Lexingtonis finaali ja sellega kerkis karjääri kõrgeimale, 54. kohale.

Praha ja Palermo võidud näitavad, et Teichmanni lemmikkate on siiski saviliiv. Nii on mainitud ka tema lühikeses eluloos WTA küljel. Hispaaniaga on ta endiselt tugevalt seotud, sest kõik tema treenerid ja füsioterapeut on sellest riigist pärit. Teichmanni peamine juhendaja on Arantxa Parra Santonja, kelle parim koht (46.) WTA edetabelis on seni veel hoolealuse omast pisut kõrgem.

Enda mängustiili on Teichmann nimetanud jõuliseks ja ootamatuks, seega võib temalt nii mõnelgi pallivahetusel oodata üllatavaid lahendusi. Ka kihlveokontorid on sellega arvestanud, et Teichmann on hetkeseisuga paremas hoos kui Anetti esimene vastane Kasatkina. Ennustusportaal Paf annab Kontaveidi võidukoefitsiendiks 1,50 ja Teichmannile 2,50. Seega eeldatakse Anettile pisut üle 60% võidušansse.

Tavapäraselt kannab kohtumist üle Delfi TV, kuid algusaega praegu välja kuulutada ei saa. Lisaks on New Yorgis täna oodata kerget vihma, mis võib ajakava veelgi rohkem segi paisata.

scroll to top