fbpx
Close

EELVAADE | Anett Kontaveit kohtub oma kunagise paarismängupartneriga, kes pole esisajasse jõudnud

Ysaline Bonaventure mängimas Jil Teichmanniga. / Foto: Mauri Levandi

Kui Eesti tennisefännid pole kuulnud või vähemalt tähele pannud 28-aastase belglanna Ysaline Bonaventure nime, ei saa seda neile pahaks panna, sest kui mängija pole kuulunud kordagi esisajasse, ei peagi teda tundma. Aga täna mängib Bonaventure Tallinn Openi veerandfinaalis Anett Kontaveidiga.

Kuid mõned Anetti andunud fännid, kes on oma iidoli kõik tulemused üles kirjutanud või salvestanud, võib-olla mäletavad, et Bonaventure oli kunagi lühikest aega Anetti paarismängupartner. 2013. aasta lõpus mängisid nad koos Austraalia ITF-i 50-tuhandelistel turniiridel, kus nende piiriks jäi poolfinaali pääs. Anett oli tollal juba kerkinud TOP300 sisse, aga Bonaventure veel mitte. Kuna belglanna oli oma paarilisest aasta ja kolm kuud vanem, oli tema mahajäämus päris märkimisväärne. Samas polnud see ime, sest juunioride klassis oli Bonaventure parimal nädalal alles maailma 123. reket.

Ja seda mahajäämust ei olegi Bonaventure tagasi teinud. Alates sellest, kui Bonaventure jõudis 2014. aasta lõpul TOP200 sekka, on kogu tema karjäär koosnenud ITF-i turniiridest, madalama tasemega WTA turniiridest, kus ta tihti pole põhitabelisse saanud, ja üritustest pääseda suurel slämmil põhiturniirile. Bonaventure edetabelikoht on kogu aeg olnud piisav pääsemaks slämmiturniiride kvalifikatsiooni, aga mitte otse põhiturniirile. Kokku on see õnnestunud tal viis korda, aga slämmi põhiturniiril on belglanna osaks jäänud ainult üks võit 2020. aasta US Openil. Muide, tookord kvalifikatsiooni koroonaviiruse tõttu üldse ei peetud ja paljude tugevamate loobumise tõttu pääses Bonaventure erandlikult otse põhitabelisse, kus üllatas Shuai Zhangi võitmisega.

ITF-i tiitleid on Bonaventure võitnud palju. Juba enne Anettiga paarismängus osalemist oli tal neli võitu 10-tuhandelistel turniiridel. 2014. aastast alates, kui Bonaventure oli juba tegija ITF-i W25 tasemel, on ta kuni tänaseni võitnud kaheksa turniiri, neist kolm viimast tiitlit teenis ta 60-tuhandelistel. Ja Bonaventure ei ole olnud nö “kodune” mängija, tal on võitude seas ka esikohad Kanadast, Mehhikost ja Austraaliast.

Mis puutub WTA turniiridesse, siis poolfinaali pole Bonaventure sel tasemel kunagi jõudnud. Esimest korda veerandfinaali ehk sinna, kus Bonaventure mängib täna, jõudis ta 2018. aasta veebruaris Budapesti WTA 250 turniiril. Tugevamatest vastastest võitis ta tookord Donna Vekicit. Bonaventure kordas seda tulemust 2019. aasta aprillis Rabatis, aga tolle hooaja silmapaistvaima tulemuse mängis belglanna välja kindlasti Indian Wellsis, kus ta kvalifikatsioonist alustades kogus neli võitu ja langes alles põhiturniiri 3. ringis Karolina Pliškova käe läbi. Bonaventure võitis taas Vekicit, kes siis oli juba maailma 26. reket, ja kvalifikatsioonis ka Iga Swiatekit, aga tollal 17-aastane poolatar oli siis ainult WTA 125. mängiija.

Tegelikult oligi 2019 Bonaventure senine parim hooaeg, sest ta jõudis maailma esisajale kõige lähemale, kerkides juulikuus 109. kohale. 2020. aastat tähistas või US Openi avaringis, nagu juba märkisime, aga koroonahooajal jäi Bonaventure parimaks saavutuseks võit ITF-i 60-tuhandelisel turniiril Prantsusmaal. Seal alistas ta ainult ühe esisaja mängija (Arantxa Rus).

Mullu jõudis Bonaventure Hamburgis karjääri kolmandasse WTA 250 turniiri veerandfinaali, kuid aasta teisel poolel hakkas ta edetabelis langema, sest tuli aeg, mil ära langesid nii koroona- kui ka koroonaeelse hooaja punktid, Veel septembris oli Bonaventure 129., aga tänavust aastat alustas 229. kohalt. Üks põhjus oli ka selles, et 2019. aasta Indian Wellsi punktid kukkusid ära alles 2021 oktoobris, kui turniir tagantjärele peeti.

Tänavu hakkas Bonaventure edetabelis tõusma maikuus, kui ta jõudis ITF-i 60-tuhandelisel turniiril poolfinaali ja läbis Roland Garrosis kvalifikatsiooni, kaotades põhiturniiri avaringis kolmes setis Bianca Andreescule. Wimbledoni ajaks oli Bonaventure TOP150 seas tagasi. Ta jäi seal pidama kvalifikatsiooni 2. ringi, aga punkte poleks niikuinii saanud. Saksamaal 100-tuhandelise ITF-i turniiri finaali jõudmine Bonaventuret edetabelis ei tõstnud, sest samal ajal läksid maha mullused Hamburgi veerandfinaali punktid.

Nii ongi Bonaventure jäänud hooaja teisel poolel 140. koha kanti püsima, kuid tõuseb pärast Tallinna turniiri ehk oma karjääri neljandat WTA veerandfinaali 122. kohale. Ainult finaalipääsuga tagaks ta karjääri parima koha, mis oleks 104, Tallinn Openi võitmise korral jõuaks esisajasse.

Aga edasipääs veerandfinaalist oleks Bonaventure jaoks ikkagi väga suur üllatus. Kihlveokontorid hindavad Anetti selgeks favoriidiks ja näitekls ennustusportaal Paf pakub Eesti esireketi võidukoefitsiendiks 1,19 ja Bonaventurele 4,80, mis tähendab Kontaveidi 80-protsendilisi võiduvõimalusi. Muide, Anett on Bonaventurega korra kohtunud, kui ta 2014. aastal võitis belglannat Tallinna ITF-i turniiri avaringis 6:0, 6:0. Kuid Bonaventuret vaevas tookord vigastus ja pärast üksikmängu ei saanud nad enam koos osaleda paarismängus. Niinimetatud head-to-head statistikasse ei ole see tulemus aga millegipärast jõudnud.

scroll to top