Eesti tennise derbi võitis Anett Kontaveit ja jõudis Tallinn Openi finaali

Pärast mängu. ( Foto: Karl Toomsoo
  1. oktoober 2022 läheb ajalukku, kui WTA turniiril ja veel Tallinnas kohtusid esimest korda kaks Eesti mängijat, kes aastaid kuulunud esisajasse ja mitu hooaega TOP30 sekka. Edetabelikoht ja kihlveokontorite prognoosid seekord õigustasid end, kui Anett Kontaveit (1) alistas Kaia Kanepi Tallinn Openi poolfinaalis 6:4, 6:4.

Võib-olla oodati tasavägisemat mängu, näiteks eestlannade mõlemad veerandfinaalid olid publikule tekitanud tõelist närvikõdi. Täna aga põnevust ei tekkinud. Mõlemas setis murdis Anett Kaia pallingu kohe esimeses geimis ja ehkki naiste tennises ei ole murdega edu veel midagi erilist, siis täna sellest piisas.

Anett jooksutas algul Kaiat päris tõsiselt ja kogenum tennisist ei püsinud tempos. Mängu kontroll oli Anetti käes. Ta oli stabiilsem, aga Kaia ainult välgatas teatud hetkedel. Kuid nagu naiste mängus tihti juhtub, läheb paremus käest siis, kui sett või mäng hakkab lõppema. Seisul 5:2, 40:15 ei suutnud Anett geimi võita ja pidi üritama uuesti seisul 5:4. Teine katse oli edukas.

Kergendus setivõidust tiivustas Anetti ja ta alustas teist setti kahe nulliga võidetud geimiga, neist siis üks taas vastase servil. Seekord aga enam midagi ei juhtunudki. Kaia püüdis, aga hakkasid tulema ka vead ja sisuliselt tal võimalust ei tekkinud. Teises setis piisaski Anettile esimese geimi murdmisest.

“Väga eriline tunne oli Kaiaga väljakut jagada ja seda täismaja ees,” ütles Anett väljaku intervjuus, kus saime ka Margus Ubalt teada, et täna püstitati Forus Tondi spordikeskuses pealtvaatajate rekord 2800 inimest. Viis aastat tagasi Saku Suurhallis peetud mängu mäletas Anett hästi. “Aga ma tulin siis mängima otse puhkuselt, pärast matši jalad valutasid veel kaks nädalat. Mängisin siiski täie jõuga, kuid Kaia oli tookord parem.”

Tänane mäng tuli justkui lihtsalt – murra serv ära ja võidad, sõnas Uba. “Täpselt nii oligi,” naeris Anett, kuid lisas. “Tegelikult tuli ikkagi väga hästi tõrjuda, et Kaia servi murda. Ja selleks, et teda võita, pidin oma parimat tennist mängima.”

Pressikonverentsil ütles Anett, et tal on hea meel nii mängu kui sündmuse, enda esituse ja ka tulemuse üle. “Mänguplaan oli selline, et olla agressiivne ja püüda ise haarata initsiatiivi,” sõnas Anett. Muide, loosimisel sai Anett eelise, aga valis tõrje. Ja suutiski kohe alustada murdega. “Hea taktika, eks ole?” naeris Anett. “Aga alati see muidugi ei õnnestu. Kuid tõsi see on, et kui saad esimesena tõrjegeimi võidetud, siis enesekindlus tugevneb.”

Turniiri senise nelja mängu, mis on toonud ka kaks setikaotust, kohta ütles Anett, et peab enda esitust pigem ühtlaseks. “Mul on olnud nõrgemaid geime, aga mitte üheski mängus suurt ärakukkumist. Korralik turniir,” sõnas ta.

Finaalivastast Barbora Krejcikovat peab Anett väga tugevaks. “Meil on olnud temaga tasavägiseid mänge ja nagu viimane kohtumine Sydneys näitas, on teda otsustavatel hetkedel väga raske võita. Pean olema agressiivne ja suruma oma mängu peale.”

Kaia ütles pressikonverentsil, et vanus ei olnud selles mängus küll otsustav faktor, aga natuke mõjutas tema valmisolekut tihe ajakava – erinevalt Anettist oli Kaia mänginud neli päeva järjest. “Väsimus, aga mitte vanus,” kinnitas Kaia. “Kuid Anett oli täna kindlasti parem, arvan, et igas mänguelemendis. Jäin oma esitusega Tallinn Openil rahule.” Kaia ütles, et järgmise turniiri mängib ta San Diegos, see võistlus algab 10. oktoobril.

Natuke ka statistikat. Kui kirjutasime eelloos, et Anett lööb esimest servi kindlamalt sisse, aga Kaia põrutab rohkem ässasid, siis täna õnnestus ainult Anettil oma numbri paremust tõestada: ta lõi esimest servi sisse 66 ja Kaia 57%. Aga Kaia ei suutnud ässasid võita, ta jäi napilt alla 4:5. Murdepalle realiseeris Anett 5st 3 ja Kaia 2st 1.