fbpx
Close

EELVAADE | Tšehhitar, kelle edetabelikohta ei tasu tõsiselt võtta

Karolin Muchova Tallinn Openil. / Foto: Igor Pissarev

Kaia Kanepi kohtub täna õhtul Tallinn Openi võistluspäeva viimases mängus Karolina Muchovaga (Tšehhi, WTA 224.), aga neid numbreid sulgudes ei tasu kindlasti tõsiselt võtta.

Muchova on võitnud Tallinnas juba kaht vastast ja selge see, et tegemist on kindlasti maailma TOP50 tasemel mängijaga. 26-aastase Muchova edetabelikoht on langenud vigastuse tõttu. Õigemini on kogu tema hooaeg läinud erinevate vigastuste nahka.

Tšehhitar pidas pausi 2021. aasta US Openist kuni tänavuse Miami turniirini käevigastuse tõttu. Tema eesmärk oli üle pika aja mängida valuvabalt ja sellepärast võttiski nii pika pausi. Teiseks, kui paus venib üle poole aasta, saab mängija kasutada vigastuseelset rankingut, mis Muchoval oli koguni 22. Ei tea, kas pärast pausi saab teda nii tugevaks lugeda, nagu 22. edetabelikoht näitab, aga lootusi Kaiale vastu hakata on tšehhitaril kindlasti. Tänavu Roland Garrosis vigastas Muchova veel hüppeliigest ja andis otsustavas setis pisaraid valades loobumisvõidu 3. ringi mängus Amanda Anisimovale. Muchova jätkas küll juunikuus turniire, aga enne Tallinna veerandfinaali tal ühtki head tulemust pole olnud. Kuni tänaseni on Muchova pidanud 2022. aastal ainult 15 mängu ja Tallinnas jõudis ta kahe vastase alistamisega plussi: 8 võitu/7 kaotust.

Muchovast kirjutas Tennisnet eelvaate 2019. aasta mais, kui tšehhitar mängis Anett Kontaveidiga Prantsusmaa lahtiste 1. ringis. Nad kohtusid kuu aega hiljem uuesti Wimbledoni 3. ringis, aga kuna esimeses eelvaates on läbi võetud Muchova varasem karjäär, ei ole teine link enam vajalik. Seega peame tänases loos kirjutama sellest, kuidas Muchova alates 2019. aasta suvest hakkas edetabelis tõusma. Kuni saatusliku vigastuseni…

Ilmselt Eesti tennisesõbrad teavad, et Muchova võitis Anetti nii Pariisis kui ka Wimbledonis, aga Kaiaga ta tänaseni veel kohtunud ei ole. Nad on Kaia sõnul vaid koos treeninud pool tundi. Pärast Anetti alistamist Wimbledonis üllatas Muchova veel 1/8 finaalis ülipikas ja dramaatilises mängus Karolina Pliškova alistamisega, kuid kaotas veerandfinaalis Elina Svitolinale. Ette rutates ütleme, et see ei ole Muchova parim tulemus suurel slämmil, 2021 Australian Openil jõudis ta poolfinaali.

Kuid 2019 oli Muchova selge tõusuaasta. Alustanud hooaega 144. kohalt kerkis ta novembris 21ks. Ning sellest edetabelikohast ta hiljem enam oluliselt kõrgemale ei tõusnudki. Igatahes kuulusid Muchova 2019. aasta teise poole heade tulemuste hulka lisaks Wimbledoni veerandfinaalile Souli WTA 250 turniiri võit ning Moskva Kremlin Cupil ja Zhuhais peetud Elite Trophyl poolfinaali jõudmine.

Nagu teame, oli 2020. aasta tennisistidele poolik, aga Muchova mängis isegi vähem turniire (8) kui tema peamised rivaalid. Ta jõudis US Openil 1/8 finaali, aga ühtki muud märkimisväärset tulemust polnud. Kuid paljud varasemad punktid (näiteks Wimbledon 2019) jäid alles ja edetabelis Muchova kuigivõrd ei langenud, olles aasta lõpuks 27. kohal.

2021. aasta Australian Openil pidas Muchova veerandfinaali tohutus kuumuses (Melbourne’is oli siis sooja üle 40 kraadi) kohaliku staari Ashleigh Barty vastu ja võitis kolmes setis. Tšehhitar oli turniiri üks kangelasi, aga poolfinaalis ta siiski kaotas Jennifer Bradyle, kes praeguseks on areenilt kadunud. Seejärel pidas Muchova esimese vigastuspausi kuni aprillini ja teisest (alates septembrist) oleme juba kirjutanud.

Mullu sai Muchova pidada vaid 11 turniiri ehk ainult veidi rohkem kui koroona-aastal. Kuid need vähesed turniirid mängis Muchova hästi. Pärast Austraaliat jõudis ta veel Madridis veerandfinaali ja Prantsusmaa lahtistel 3. ringi ning kordas Wimbledonis 2019. aasta saavutust ehk veerandfinaali. Kevadel kerkis Muchova esmakordselt TOP20 sekka ja tema karjääri parim koht on 19. Pärast Wimbledoni mängis Muchova veel kolmel USA turniiril, aga seal vigastus juba segas. Cincinnatis jättis ta 4. ringis mängu Belinda Bencici vastu pooleli ja US Openil kaotas avaringis.

Tallinn võiks nüüd olla see koht, kus toimub Muchova “uuestisünd”, aga selleks peaks ta alistama täna Kanepi ja ehk veel ühe vastase, sest pelgalt WTA 250 veerandfinaali ei saa veel suureks saavutuseks pidada. Seni on Muchova jõudnud WTA turniiri finaali ainult kaks korda, sest mainitud Souli võidu kõrval on tal ka finaalikoht Prahast (2019).

Kihlveokontorid arvavad, et Muchoval on šansse Kaia alistamiseks. Ennustusportaal Paf peab tšehhitari isegi kergeks favoriidiks, kuigi see paremus – Muchova võidukoefitsient 1,80 ja Kaial 2,00 – on üsna sümboolne. Aga midagi need numbrid siiski näitavad, sest Kaia on ju Tallinnas mänginud üsna hästi ja teda toetab kodupublik. Kui Muchova poleks ohtlik, ei oleks kindlasti muid faktoreid arvestades teda väikeseks soosikuks peetud.

scroll to top