Kui juba vana aasta viimastel päevadel algas tavapäraselt Austraalia linnas Perthis segavõistkondade Hopman Cup, siis alates käesolevast aastavahetust on omalaadne turniir läinud hingusele.
Kuid selle asemel toimub kolmes Austraalia linnas (Sydney, Brisbane, Perth) 3.-12. jaanuarini esmakordselt peetav ATP Cup, mille eelkäijaks võib pidada kuni 2012. aastani suvel Düsseldorfis peetud World Team Cup’i, kuid uus võistlus ei ole siiski otseselt selle õigusjärglane.
ATP direktor Chris Kermode kuulutas aastavahetusel peetava uue turniiri idee välja 2018. aasta juulis, kui ITF koostöös investeerimisfirmaga Cosmos hakkas ette valmistama uues formaadis Davis Cupi finaalturniiri. Tagajärg on aga nüüd selline, et vähem kui 1,5-kuise vahega toimuvad kaks sarnast turniiri, sest ka Davis Cup oli novembris üsna edukas ja pakkus tennisesõpradele põnevust.
ATP Cupil mängib 24 meeskonda (Davis Cupi finaalturniiril 18) ja erand on selles, et kui maailma vanimal võistkonnaturniiril pääseti finaali põhiliselt võistkondliku edetabeli alusel, siis ATP Cupi tiimid moodustati riikide esireketite järjekorras (9. septembri edetabeli seisuga). Kusjuures võistkond saab osalemisõiguse vaid juhul, kui esireket teatab oma kaasamängimisest. Kuna Roger Federer ei soovinud isiklikel põhjustel ATP Cupil mängida, siis jäeti Šveits kõrvale. ATP karikaturniiri süsteem eeldab, et kogu maailma paremik osaleb, aga Davis Cupilt jäid kõrvale nii Šveits, Austria kui ka Kreeka, kel on olemas mängija maailma esikuuikus. Tõsi, hiljem loobusid Davis Cupis veel mõnes esikümne mehed, näiteks Daniil Medvedev (Venemaa) ja Alexander Zverev (Saksamaa).
Tõsi, ATP Cupist loobus viimasel hetkel kõhulihase vigastuse tõttu Matteo Berrettini (Itaalia, 8), mistõttu lisaks Federerile on veel üks mees esikümnest audis, aga teised peaksid olema Austraalias kohal. Kuna 9. septembril oli esireket veel Novak Djokovic, sai Serbia ka esimese asetuse ja Hispaania (Davise karikavõitja) teise asetuse, ehkki neil on kaks meest maailma esikümnes. Viimasena pääses mängima Norra, kelle esireket Casper Ruud oli 9. septembril maailma edetabelis 60. kohal. Šveitsi kaasategemise korral jäänuks Norra välja ja viimasena saanuks sisse Moldova, kelle esireket Radu Albot oli siis 42. kohal.
Tänu “esireketipõhisele” arvestusele said ATP Cupil osaleda kuus riiki, kelle teine number ei ole isegi TOP 300 sees ja mõnel meeskonnal isegi 500 hulgast väljas. Sellised tiimid on Kreeka, Gruusia, Bulgaaria, Uruguai, Moldova ja Norra.
ATP Cupi alagrupiturniirid mängitakse kuni 8. jaanuarini, play-offi (9.-12. jaanuar) pääseb kaheksa meeskonda – sarnaselt Davis Cupi finaalturniirile ka siin kuus alagrupivõitjat ja kaks paremat teise koha meeskonda. Neljaliikmelistest alagruppidest on ehk nõrgim C-grupp, kus mängivad Belgia, Suurbritannia (Andy Murray ei osale), Bulgaaria ja Moldova. Vaadake kõikide alagruppide koosseise siit.
Turniiri auhinnafond on 15 miljonit dollarit.