Niisiis, kui laupäeva õhtul jahtis Serena Williams finaali uustulnuka vastu rekordit kordavat 24. suure slämmi tiitlit, siis pühapäeva õhtuses meeste üksikmängu finaalis on Serena rollis Rafael Nadal (Hispaania, 2), uustulnukaks aga Daniil Medvedev (Venemaa, 5).
Tõsi, sarnane on ainult stsenaariumi lähtepositsioon. Spordis ju tulemust ette kirjutada ei saa ning me ei tea, kas täna võidab kogenum mees või uustulnuk. Nadal rekordi kordamist veel ei ürita, sest Roger Federeril on kirjas 20 tiitlit ja hispaanlasel 18. Kuid ohtlikult lähedale võiks ta jõuda.
Nadali “tavaline” hooaeg
Sarnane on ka see, et paljukordne võitja alustab finaalis soosikuna, kuid kihlveokontorite numbrite juurde tuleme hiljem. Esialgu kirjutame Nadalist. Kui Roland Garrosis on Mallorca saare kuulsaim kodanik võitnud kõik 12 finaali, kus ta on mänginud, siis teiste slämmiturniiride kokkuvõttes on Nadal miinuses. Aga mitte US Openil, kus Nadal on võitnud senisest neljast finaalist kolm (3-1). Miinused tulevad Australian Openi (1-4) ja Wimbledoni (2-3) arvelt.
Järjest ei ole Nadal teisi slämmiturniire kunagi võitnud. US Openil läks võimalus kaduma aastal 2011, kui ta tiitlikaitsjana kaotas finaalis Novak Djokovicile, keda ta 2010 finaalis võitis. Hiljem on Nadal New Yorgis võitnud aastatel 2013 ja 2017, vastastena taas Djokovic ja Kevin Anderson (LAV). Nii et US Open on Nadali edukuselt teine slämmiturniir.
Nadali standardite järgi hinnates on tema tänavune hooaeg rahuldava ja hea vahel. Miinusena läheb hispaanlasele kirja, et ta liivaväljakutel võitis viiest mängitud turniirist “ainult” kaks – Roomas ja Pariisis. Ebaõiglane oleks ehk öelda, et vorm tuli hilja, sest tähtsaima turniiri ta ju võitis. Aga siiski – kui Nadal on tänavustel slämmiturniiridel kaotanud ainult Djokovicile (Austraalias) ja Federerile (Wimbledonis), siis liivaväljakul said tema üle võidu ka näiteks Stefanos Tsitsipas (Kreeka) ja Fabio Fognini (Itaalia).
Pärast Wimbledoni mängis Nadal ainult Montrealis ja selle turniiri ka võitis, alistades finaalis oma tänase vastase Medvedevi 6:3, 6:0. Kokku Nadalile aastast 2019 seni 10st turniirist 3 võitu ja üks finaal. Kõik me teame, et Nadali parimad omadused on liikumine ja tagajoonemäng, kus ta mõnikord võib vastased lausa “surnuks” mängida. Paremini sobib selline stiil aeglase põrkega väljakutele, aga Nadal on kõvakattel võitnud karjääri jooksul piisavalt turniire, et teda ka siin väga ohtlikuks pidada.
Taktikageenius, kes ajab vastased hulluks
Medvedev on tänavu mänginud Nadalist rohkem, isegi palju rohkem. Mitte keegi meestest pole sel hooajal saanud nii palju mänguvõite (44) kui Medvedev. Selle kõrval on tal 16 kaotust, aga Nadali bilanss 41-6 (hispaanlase seitsmes kaotus oli loobumine Indian Wellsi poolfinaalis). Kuna Medvedev on tänavu kaks turniiri (Sofia, Cincinnati) võitnud, siis võite kaotuste arvust järeldada, et ta on jõudnud kaheksa kuuga mängida juba 18 turniiri. Kuid venelasel on õnnestumise kõrval ka üks väga kehv rida, kui ta langes järjest avaringis välja Madridis, Roomas, Pariisis ja Suttgardis. Medvedev pole liivaväljakute mängija? Ilmselt mitte, sest Madridis, Roomas ja Pariisis kaotas ta esimeses ringis ka eelmisel aastal.
Samas peaks venelase rahulik, aga vastasele ebamugav tagajoonemäng stiili poolest sobima ka liivaväljakutele, pealegi Medvedev liigub hästi. Kuid peame uskuma tulemusi, et homme maailma 4. reketiks kerkiva Medvedevi lemmik on ilmselgelt kõvakate.
Medvedev on arenenud aeglaselt, eriti kui võrrelda teda enam-vähem endavanuste Venemaa tennisistide Andrei Rublevi ja Karen Hatšanoviga. Võib-olla sellepärast, et erinevalt nimetatud kahest ei ole Medvedevil tapvat ründelööki. Läks aega, kui ta suutis oma ainulaadse mängustiili vastastele ohtlikuks muuta. Igatahes oma 20. sünnipäeval (2016 veebruar) oli Medvedev alles maailma 312. reket, poolteist aastat tagasi 22. sünnipäeval 57. reket.
Medvedevi tõus algas mullu aasta teisel poolel, kui ta võitis Winston-Salemi ja Tokyo turniiri ning kerkis TOP20 sekka. Aga siis läks Hatšanov temast uuesti mööda, kui võitis Pariisi Mastersi. Tänavu läks kõik mullusega sarnaselt – kui algas august, siis Medvedevi vorm tõusis. Kümnendalt kohalt kerkis ta viiendaks ning hetkel võib küll üsna julgelt lubada, et esikümnesse püsima jääb Medvedev veel pikaks ajaks – kui vigastust vahele ei tule.
Kaasmängijad on Medvedevi mängustiili iseloomustanud kui “heas mõttes lohakas”. Pallivahetuse ajal vahel tundub, et Medvedev ei tee pingutusi punkti võitmiseks, aga reeglina on see tunne vale. Vastastel on raske sellise stiiliga harjuda. Medvedev selgitas Eurospordi intervjuus: “Kui harjutasin Prantsusmaal maailma teise ja kolmanda saja tennisistidega, siis mängisime treeningul ka punktidele. Panin neid korduvalt arvama, et nüüd on punkt käes, aga tegelikult nad seda ei saanud. Selline asi ajab vastased hulluks. Olen oma stiili kõvasti arendanud. Kui olin edetabelis tagapool, siis öeldi mulle, et sellise mänguga sa ei jõua kuhugi, aga nüüd kiidetakse. Mind on nimetatud isegi taktikageeniuseks.”
Sellest, et Medvedev käitus US Openi algul inetult ja sai kaela publiku pahameele, juba kirjutasime. Lugege siit.
Spordiennustaja Peep ahastab oma halbade panuste üle
Täna õhtul seisab Medvedev suure takistuse ees, kuidas oma erilist mängustiili sobitada Nadali agressiivse tagajoonemänguga, millele maailmas on seni järjekindlalt vastu saanud ainult Djokovic. Medvedev on tänavu Djokovici kaks korda võitnud, aga sellest veel järeldusi teha ei saa, sest Nadal mängib temast täiesti erinevalt. Kui Medvedev ajab ka Nadali hulluks, on ta tõesti geenius.
Kihlveokontorid on üsna kindlad, et ei aja hulluks, eks mingil määral on see tingitud ka Nadali veenvast võidust Montrealis. Ennustusportaal Paf annab Nadali võidukoefitsiendiks 1,2 ja Medvedevile 4,9. Seega sisuliselt 80% tõenäoline on Nadali võit. Spordiennustaja Peep nentis, et tal on US Openi pakkumised läinud üsna aia taha. “Naiste finaalis ma uskusin, et Andreescu saab Williamsile vastu. Kuid pakkumist tema võidu peale ei teinud, vaid hoopis kolmesetilisele mängule. Seda, et Andreescu on nii palju üle, poleks küll ennustanud. Nüüd on meeste finaalis põhimõtteliselt sama lugu, et Nadali koefitsient ei ahvatle panustama – teades Medvedevi imelist stiili, pole üllatus välistatud. Aga panus venelase võidule oleks ikka riskantne. Jätan seekord vahele,” oli Peebu pea norus. “Mõtlesin, et ennustaks tennise asemel korvpalli MM-võistlusi, aga seal on ka olnud üsna ettearvamatuid tulemusi.”
Nadali ja Medvedevi finaali saab Eurospordist näha alates kella 23st.