fbpx
Close
PAF.ee

Milline finaal! Viis tundi meeletut võitlust ja uskumatut tagajoonemängu tõi võidu Rafael Nadalile

Rafael Nadali rõõmuhõise pärast võitu. Foto: AFP/Scanpix

US Openi meeste üksikmängu finaal läheb tenniseklassikasse, kus täiesti ausalt võib öelda, et võrdne osa selles oli nii võitjal kui kaotajal. 4 tundi ja 49 minutit suurepärast heitlust tõi 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4 võidu Rafael Nadalile (Hispaania, 2) Daniil Medvedevi (Venemaa, 5) üle.

Rafael Nadal alustas mängu kihlveokontorite kindla favoriidina ja mingil hetkel tundus, et see oligi õigustatud, aga kolmanda seti lõpus pani Medvedev kõrgema käigu sisse ja asus kohtumist võrdsustama.

Tegelikult oli ka kahes esimese setis raske välja tuua, milles otseselt Nadali paremus seisnes. Tagajoonepunktid möödusid kord ühe, kord teise mehe dikteerimisel, äralööke ja uskumatut kaitsemängu pakuti igale maitsele. Kumbki otseselt ei domineerinud ja nii mõnigi kord võitis punkti hoopis see mees, kes tundus selle olevat juba kaotanud. Tehniliselt mängisid mehed muidugi erinevalt, Medvedev kasutas osavalt krossi ja pikki lööke, mis imestamisväärse täpsusega tabasid tagajoont, Nadal aga kruttis võimsalt palli ja püüdis sellega survestada vastast. Aeg-ajalt käisid mõlemad ka võrgus ja lendpalli abil võitsid üsna palju punkte. Nii et mäng oli selles mõttes mitmekülgsem kui ainult tagajoonelahing.

Hispaanlase paremus oli mikroskoopiline ja selles mõttes oli õiglane, et Medvedev siiski kolmanda seti endale sai. Ei saa öelda, et kolmas sett rippus juuksekarva otsas, aga Nadalil olid seal võiduvõimalused. Kui ta murdis esimesena Medvedevi servi ja asus 3:2 juhtima, oli Nadalil järgmises geimis seisul 40:40 lihtne volle ära lüüa, aga ta eksis. Teine šanss läks kaduma seisul 4:4, kui Nadali murdepallil näitas Medvedev imelist kaitset ja lõpuks hispaanlane eksis.

Finalistid jäid sõpradeks. / Foto: AFP/Scanpix

Neljandas setis jätkus kõva andmine ja punktid hakkasid isegi muutuma pikemaks. Mõlema mehe mäng pani publiku korduvalt ahhetama. Kuigi Medvedevi esimene palling tundus ohtlikum, sai Nadal siiski esimeselt servilt protsentuaalselt rohkem punkte ja hoidis ehk pallingut pisut kindlamalt. Aga kui Nadal oli seisul 4:5 oma pallingul ees 40:15, hiilgas venelane järsku erakordsete tõrjetega ja suutis teha seti ainsa murde.

Medvedev, kes oli enne US Openit mänginud kolm turniiri finaalini välja, pidanuks kõige loogika kohaselt olema rohkem väsinud ja võib-olla oligi, sest ka arst käis pooltevahetuse ajal tema reielihast masseerimas. Seti keskel hakkas venelane eksima ja ootamatult mängis oma servil maha 40:0 edu. Nadal juhtis juba 5:2 ja asus servima. Mis siis juhtus, on raske seletada. Kas tõesti nii kogenud mehel nagu Nadal hakkas võiduvärin? Igal juhul järgmise geimi võitmine ei olnud enam Medvedevi teene, vaid Rafa ise kinkis oma servi ära ja seisul 5:3 ei kasutanud ta venelase pallingul kaht matšpalli. Järgmises servigeimis ei saanud Nadal ikka esimest pallingut kuidagi sisse, jäi 30:40 taha, kuid mängis siis üle pika aja väga hea punkti ja tassis mängu välja! Nadal oli võitnud oma neljanda US Openi ja kokku 19. slämmiturniiri tiitli.

Kommentaaridest kirjutame esmaspäeva ennelõunal, aga mängu statistika anname lugejaile kohe. Mängu kõrgest klassist annab tunnistust fakt, et mõlemad mehed jäid äralöökide/lihtvigadega plussi: Medvedev 75/57 ja Nadal 62/46. Ja seda mängus, kus mõlemad lõid tagajoonelt maksimaalselt tugevalt ja tihti ka riskeerivalt. Ässadega jäi peale Medvedev 14:5, samuti esimese servi õnnestumisprotsendiga 64:58, aga esimeselt pallingult võitis punkte Medvedev 65% ja Nadal 77%. See vahe on üsna märgatav. Ja lõpuks: mõlemad olid hädas murdepallide realiseerimisega – Nadal 21st 6 ja Medvedev 15st 5.

scroll to top