fbpx
Close

EELVAADE | Kontaveit – Azarenka: mitte päris esimene kohtumine, aga siiski…

Anett Kontaveit. / Foto: Zumapress/Scanpix

Et lahti seletada pealkirja, siis Anett Kontaveit (8. asetus) on maailma praeguse 61. reketi Viktoria Azarenkaga (Valgevene) varem korra kohtunud, aga tollase matši seisu tänasesse konteksti üle tuua ei saa.

Nimelt teenis Anett 2015. aasta suvel tänu Eastbourne’i ITF-i turniiri võitmisele maailma 145. reketina vabapääsme Wimbledoni põhiturniirile, kus ta loosiga läks kokku Azarenkaga ja kaotas 2:6, 1:6. Tõsi, allpool näeme, et 2015 polnud ka Azarenkale parim aasta, aga ta oli siis ikkagi suur staar.

Praegu on Azarenka võib-olla vananev (siiski vaid 29) staar, kes üritab tippu tagasi murda pärast lapse sünnitamist. Ladusalt see läinud pole – näiteks tänavu on tal kirjas vaid üks korralik tulemus Monterrey International-turniiri finaali näol. Emakssaamise järel oli see üldse esimene WTA finaal, kus Azarenka mängis. Aga aprillis on ta siiski teeninud kaks võitu TOP5 mängijate üle – Monterreys alistas ta Angelique Kerberi ja eile Stuttgardis Karolina Pliškova.

Azarenka ütles eilsel pressikonverentsil, et tema uue karjääri madalaim hetk oli kaotus tänavuse Australian Openi avaringis Laura Siegemundile. See allajäämine pani teda tõsiselt mõtlema, kas tal on veel lootusi tagasitulekule, kuid tänaseks on tema sõnul juba palju muutunud. Azarenka saabus Stuttgarti otse Austraaliast, kus ta mängis FedCupi poolfinaali. Naiskondade liidrid Ashleigh Barty ja Arina Sabalenka sel põhjusel Stuttgardis ei mängi, Azarenka aga otsustas üritada ja vaatamata ajavahest tingitud uimasusele (nii ta oma seisundit kirjeldas) on suutnud kaks kohtumist võita. Täna on Azarenkal aklimatiseerumise viies päev, mis teoorias võib olla isegi raskem kui teine või kolmas päev.

Paljude “Eelvaate” rubriigis tutvustatud parimate naistennisistide kombel oli ka Azarenka edukas juuniorieas. Ta võitis 2005. aastal suure slämmi noorteturniiri Austraalias ja US Openil, olles nende ajal vastavalt 15- ja 16-aastane.

Täiskasvanute klassis algas Azarenka tõus 2008. aastal, mil ta lõpetas hooaja maailma 14. reketina, ehkki ühtki turniiri ei võitnud. Eesti tennisesõbrad ehk mäletavad, et heas vormis Azarenka mängis 2009 veebruaris ka Tallinnas FedCupi esiliiga turniiril, kus Valgevene oli suursoosik, aga kaotas Maailmaliiga üleminekumängule pääsu otsustanud matšis Eestile ning Kaia Kanepi alistas pärast kaotatud avasetti Azarenka veenvas stiilis. Seejärel sõitis Azarenka Eestist Ameerikasse ning võitis seal Memphise ja Miami Tier I (praegu Premier Mandatory) turniiri. Sellega oli Azarenkale pikaks ajaks avatud maailma esikümme – ta kerkis kaheksandaks.

Praeguseks on Azarenkal 20 WTA tiitlit. Tema viimased kaks võitu tulid nn Päikesepaiste duublina (Sunshine Double) 2016. aastal Indian Wellsis ja Miamis. Sellest duublist kirjutas ka Tennisnet – vaata artiklit siit. Igatahes on Azarenka Steffi Grafi ja Kim Clijstersi kõrval alles kolmas naine, kes sellise duubli teinud.

Mis torkab Azarenka turniirivõitude nimistus silma? Esiteks, peaaegu kõik need on saavutatud kõvakattel. Teiseks vaadake turniire, kus ta on üle ühe korra võidutsenud: Brisbane 2, Australian Open 2, Doha 2, Indian Wells 2, Miami 3. Lisame siia esikohad Memphises ja Sydneys. Mida see ütleb? Nimelt on Azarenka hooaja alguse täht! 13 turniirivõitu 20st on ta teeninud jaanuarist märtsini. See justkui näitaks, et tema vorm on praegu juba hääbuv, aga 2019. aasta Azarenkat ei saa vast varasemaga võrrelda.

Igatahes kaks Australian Openi võitu (2012, 2013) ongi Azarenka ainsad slämmitiitlid ning neist esimese võitmise järel (30. jaanuar 2012) kerkis ta ka maailma esireketiks. US Openilt on Azarenkal kirjas kaks finaali (samuti 2012 ja 2013), Wimbledonis ja Pariisis pole ta jõudnud poolfinaalist kaugemale. Ent Premier 5 või Premier Mandatory taseme edu on tal palju – juba mainitud võitudele Indian Wellsis ja Miamis (kokku 5) ka esikoht Cincinnatis ning finaalid Madridis (2) ja Roomas. Azarenka on ka 2012. aasta olümpiapronks ja segapaarismängu kuld.

Kui Azarenka karjääri selged tippaastad olid 2012 ja 2013, siis sellele järgnes erinevatest vigastustest tingitud langus aastatel 2014-2015. Ta pidas 2014. aastal isegi viiekuulise pausi ning vahele jäi ka Roland Garrosi slämmiturniir. Hooaja lõpetas ta juba septembris. Kui Azarenka kohtus 2015 Wimbledonis Kontaveidiga, oli ta pauside tõttu alles maailma 24. reket. Sunshine Double aastal 2016 märkis valgevenelanna naasmist tippu, aga sellele järgnes hoopis isikliku elu meeldiv sündmus.

Azarenka mängustiili on ka tänasesse konteksti keeruline tuua, sest kui ta oli hiilgevormis, siis ta sundis isegi Serena Williamsi kaitsesse! Olen telerist näinud sellist kohtumist (vist 2012 US Openi finaal?), kus Azarenka oli agressiivsuse poolest Serenast üle, aga lõpuks mängu kolmes setis kaotas. Ega stiili pole Azarenka ka tänaseks muutnud, aga võimed jäävad siiski tippajale alla. Kuni 2011. aastani pärssis Azarenkat pisut vaimne ebakindlus (torkas silma ka Tallinnas FedCupil Kanepi vastu), aga sellest sai ta jagu. Igatahes kõrget mängutempot võime tänasest kohtumisest oodata.

Mainitud finaalid (Madrid+Rooma) ja võit International-taseme Marbella turniiril (2011), kus Azarenka oli asetatud esimesena, on tema ainsad suured tulemused liivaväljakutel. Azarenka on ilmselgelt kõvakatte tennisist ja mingil viisil annab see fakt tänases kohtumises Anettile häid šansse. Azarenka edetabelikohta (61.) ei tasuks ennustamisel liiga palju arvestada.

Aga fakt on see, et kihlveokontorid on kerge soosiku rolli andnud Kontaveidile. Eesti esireketi koefitsiendid on enamasti 1,7-1,8, Azarenkal 2,0-2,1. Umbes 55-protsendilisteks hinnatakse seega Kontaveidi šansse. Ei midagi kindlat, aga siiski – ilmselt on Anetti mäng Stuttgardis sedavõrd imponeerinud, et isegi Azarenka võit tiitlikaitsja Pliškova üle ei vääranud ekspertide silmis tema nappi soosikuseisust. Loodame meiegi, et ta seda arvamust õigustab!

scroll to top