fbpx
Close

Kes on võitnud Päikesepaiste duubli?

Novak Djokovic on Sunshine Double’i teinud rekordilised neli korda. / Foto: Reuters/Scanpix

Pealkirjas eesti keelde tõlgitud, aga inglise keeles Sunshine Double tähendab seda, kui tennisist võidab samal aastal järjest nii Indian Wellsi kui ka Miami turniiri. Esialgu on sellega hakkama saanud 10 tennisisti, kõik oma aja suurused.

Alustagem sellest, et niisugust duublit polegi saanud profitennise algaastatest alates teha, sest mõlemad turniirid ei ole kuigi vanad. Miami turniir loodi 1985. aastal Lipton International Players Championships’i nime all ning kohe hakati teda kutsuma viiendaks slämmiturniiriks, sest ta oli lisaks slämmiturniiridele ainus profiturniir, kus moodustati 128-line tabel (praegu 32 kõrgema asetusega mängijat avaringis vabad). Hiljem on turniir kandnud veel erinevaid sponsorite nimetusi, kuid suurim muutus toimus hoopis tänavu, kui võistlus kolis oma senisest paigast Key Biscayne’i väikesaarelt Miami Hard Rock Stadium’ile.

Indian Wellsi turniir loodi 1974. aastal, kuid kuni 1986. aastani ta ei olnud kõrgeima taseme võistlus ja ässad seal ei osalenud. Kuid pärast Miami turniiri loomist sai Indian Wellsist talle justkui vend (või õde?) ning neid hakati pidama varakevadel teineteise järel. 2004. aastast alates on ka Indian Wellsis 96 mängijaga tabel, nüüd on kaks turniiri täiesti võrdsed.

ATP nimetab kõrgeima taseme turniire Masters 1000 ja WTA Premier Mandatory, kuid sisuliselt on see sama – siin kantakse nii mees- kui naismängija arvele kohustuslikud punktid. Kui edetabelis otse põhitabelisse pääsev naine või mees neilt turniiridelt puudub, saab ta kirja 0 punkti ja need jäävad tema punktiarvestusse isegi siis, kui ta teistelt turniiridelt parema summa kogub. Nii oli ka Anett Kontaveidil eelmisel aastal õnnetult kirjas Indian Wellsist ja Miamist 2 x 10 punkti, samas läks tal arvestusest maha üks 55-punktine turniir madalamalt tasemelt.

Jim Courier avas duublivõitjate nimekirja

Nüüd aga läheme selle juurde, kes mees- ja naisproffidest on vormistanud Päikesepaiste duubli. Nimekiri on tõesti aukartustäratav – neil 10 tennisistil, kel see duubel õnnestus, on kokku 90 (!) suure slämmi turniirivõitu. Neist 10st on 9 võitnud vähemalt ühe slämmiturniiri ja samuti on 10st 9 olnud mingil ajal maailma esireket.

Jim Courier (USA, 1991). Courier oli Sunshine Double’i ajal vaid 20-aastane, aga just siis algasidki tema tippaastad – ta võitis slämmiturniire või mängis finaalis ainult vahemikus 1991-1993. Maailma esireketiks kerkis Courier natuke enne 1992. aasta Indian Wellsi turniiri, kui tal veel eelmise aasta punktid olid alles.

Michael Chang (USA, 1992). Juhtus nii, et kaks ameeriklast tegid duubli kahel aastal järjest. Chang on tuntud kui 17-aastase imelapsena oma karjääri ainsa slämmiturniiri (1989 Roland Garros) võitnud mees, kes veel 1996. aastal tõusis maailma 2. reketiks ja mängis kahe slämmiturniiri finaalis. Duubli ajal oli ka Chang 20-aastane nagu Courier.

Pete Sampras (USA, 1994). Kümmekond aastat püsis Sampras maailma parima meestennisistina kui 14-kordne slämmiturniiride võitja, aga nüüd on koguni kolm meest selle tulemuse üle löönud. Kuigi Sampras võitis esimese slämmiturniiri 1991, oli just 1994 tema esimene tõeline tippaasta. Duubli ajal oli ta 22-aastane.

Steffi Graf – esimene naine nimistus

Steffi Graf (Saksamaa, 1994 ja 1996). Ütleme ette rutates, et Sunshine Double on naistel õnnestunud märksa vähem kui meestel, võib-olla on kaks pikka turniiri järjest õrnemale soole ka füüsiliselt raskem. 22-kordne slämmiturniiride ja ainus Kuldse Slämmi (1988) võitja on saavutanud tennises muidugi kõik, mis üldse võimalik ja selles loos toodud duubel on võib-olla tähtsuselt umbes kümnes tema karjääris. Esimese duubli tegi Graf 24-aastaselt.

Marcelo Rios (Tšiili, 1998). Rios oli tennisemaailmas pigem komeet, sest tema edu kaua ei kestnud. Mees on võitnud karjääri jooksul ainult viis Masters-sarja turniiri ja neist kaks moodustasidki 1998. aasta duubli. Just Miami võidu järgsel nädalal kerkis Rios ka maailma esireketiks, kus ta püsis neli nädalat. Slämm jäigi mehel võitmata, ta mängis 1998 Australian Openi finaalis. Sunshine Double’i ajal oli ta 22-aastane.

Andre Agassi (USA 2001). Agassi on siinses reas tõeline erand – tal õnnestus oma ainus Sunshine Double tennise tollases mõistes (nüüd enam nii ei saa öelda) lausa “pensionieas” 30-aastaselt. Selleks ajaks oli Agassil juba karjääri slämm (vähemalt üks slämmiturniir võidetud) vormistatud ja esireketi tiitel hoitud, hiljem lisas ta oma kontosse vaid ühe slämmitiitli.

Roger Federer (Šveits, 2005, 2006 ja 2017). Erinevalt Agassist ja sarnaselt varem siin nimekirjas olnud meestega tegi kõigi aegade edukaim meestennisist oma kaks duublit kolmest karjääri esimese kolmandiku jooksul, olles esmase kaksikvõidu ajal 23-aastane. Kokku on ta Indian Wellsis võitnud 5 ja Miami Openil 3 korda, seepärast polnud rohkem duubleid tal võimalik tehagi. Ta on ka 35 eluaastaga vanim kaksikvõidu vormistaja.

Kim Clijsters (Belgia, 2005). Clijsters vormistas Päikesepaiste duubli ajal, mil ta esireket ei olnud ning just pikemalt vigastuspausilt naasnuna. Belglanna esimene tippaasta oli tegelikult 2003, kuid oma esimese slämmiturniiri võiduni jõudis ta 2005. aasta sügisel US Openil ning ülejäänud kolm võitis pärast esiklapse sündi aastatel 2009-2011.

Rekordimees Novak Djokovic

Novak Djokovic (Serbia, 2011, 2014, 2015 ja 2016). Niisugust muljetavaldavat seeriat pole Indian Wellsis ja Miamis kellelgi kui Novak Djokovicil. 2011 oli serblase kindel rekordaasta, kus ta tegi pikima võiduseeria ning sai esikoha kolmel slämmiturniiril ja neljal Masters 1000 turniiril, kaasa arvatud Sunshine Double, mille esmakordsel vormistamisel oli ta 23-aastane. Djokovicil on Indian Wellsis ja Miamis kokku 11 tiitlit ehk kolme võrra rohkem kui Federeril.

Viktoria Azarenka (Valgevene, 2016). Kergelt on see üllatus, et Azarenka tegi oma duubli siis, kui tema parimad ajad olid juba möödas – mängis ta ju vahemikus 2012-2013 nelja slämmiturniiri finaalis ja võitis neist kaks. Sunshine Double’i ajal oli Azarenka 26-aastane ehk siis esmakordse võidu sai temast vanemana vaid Agassi.

Kui nimistu kokku võtta, siis koguni kolmel aastal tegi duubli nii mees kui ka naine. Need on aastad 1994 (Sampras ja Graf), 2005 (Federer ja Clijsters) ning 2016 (Djokovic ja Azarenka). Tänavu on siis Bianca Andreescul (Kanada) endiselt võimalus duubel teha, sest meeste Indian Wellsi võitja Dominic Thiem (Austria) on Miamis juba välja langenud. Kui aga vaadata, kes sellise duubli teinud, siis ei usu kuidagi, et Andreescu siia lisandub…

Näeme ka, et kahel suurel on Sunshine Double jäänud tegemata – Rafael Nadal (Hispaania) ja Serena Williams (USA) pole selleni küündinud. Williamsi puhul on põhjus proosaline – ta läks 2001. aastal Indian Wellsi turniiri korraldajatega tülli ning ei naasnud sinna enne 2015. aastat. Põhjus oli tollal selles, et Venus Williams andis poolfinaalis õele Serenale loobumisvõidu, mille üle publik sai pahaseks ja finaalis Clijstersi vastu vilistati ta välja – ameeriklastest pealtvaatajad olid eurooplanna poolt. Williamsite isa väitel kostis publikust ka rassistlikke solvanguid, kuid seda on korraldajad eitanud – pahameel olevat puhtalt tingitud õdede kokkuleppest mängu mitte pidada. Miamis võitis Serena kaheksa korda, aga mitte 2001, kui ta sai Indian Wellsis oma teise ja ühtlasi viimase esikoha.

Nadal aga üllataval kombel polegi Miamis võitnud, ta on kaotanud seal finaalis viis korda. Indian Wellsist on hispaanlasel kirjas kolm võitu.

scroll to top