fbpx
Close

Uus tulija Brenda Fruhvirtova – kas slämmivõitja kuue aasta pärast?

Brenda Fruhvirtova mängimas noorteturniiril Les Petits As. / Foto: internet

13-aastase tšehhitari Brenda Fruhvirtova nimi on lõppeval aastal Tennisneti veergudel juba kõlanud, aga selles loos tutvustame noorte tennise uut tulijat põhjalikumalt.

ITF-i juunioride leheküljel on artikkel pealkirjaga “Klass 2020 – keda jälgida”. Noormeestest tutvustatakse seal hispaanlast Carlos Alcarazi, kelle lugu saite Tennisnetist lugeda kaks nädalat tagasi. Neidudest on aga samas artiklis juttu Brenda Fruhirtovast. Mis siis, et kaks mängijat on oma arengutee erinevas staadiumis – Alcaraz juba ATP edetabeli 141. reket, aga Fruhvirtova teeb esimesi samme alles juunioride seas.

Või siiski mitte? Tegelikult on 13-aastane tüdruk juba tõestanud, et ta võib võrdselt mängida ka täiskasvanute paremikuga. Koroonaviiruse pausi ajal alistas ta Tšehhis peetud turniiril Katerina Siniakova, kes tollal oli maailma 54. reket. Veel aasta nooremana (12) oli ta Tšehhi klubide karikavõistlustel kaotanud kolmes setis nii Siniakovale kui ka maailma teise saja mängijale Tereza Martincovale.

Tennisnet kirjutas Brendast eelmisel talvel, kui ta võitis tugevaima U14 noorteturniiri Les Petits As ja siis, kui ta Stockholmi U14 Super kategooria turniiril alistas Eesti selle vanuseklassis esireketi ja Euroopa edetabeli neljanda mängija Brit Martini.

Üldiselt ei tähenda Les Petits As’i võitmine veel seda, et sinust saaks ka maailma parim, aga selle turniiri võitjate seas on päris palju hilisemaid slämmivõitjaid, kolm kuulsaimat nime peaks olema Martina Hingis, Kim Clijsters ja Rafael Nadal. Kuid ka viimase aja noortest slämmivõitjatest kaks – Jelena Ostapenko ja Bianca Andreescu – on võitnud Les Petits As’i. Seni viimane naiste suure slämmi tšempion Iga Swiatek jõudis 2015. aastal sel turniiril “ainult” poolfinaalini, aga tolle aasta võitja Anastassia Potapova on ka juba nime teinud ja paikneb maailma edetabelis 101. kohal. Temast kaks kohta kõrgemal paiknev Marta Kostjuk võitis Prantsusmaal peetava U14 turniiri aastal 2016. Seega: tuntud mängijaid leiab Les Petits As’i võitjate seast palju ja seda ka meeste poolel.

Enne Brendat võitis Les Petits As’i tema kaks aastat vanem õde Linda, kes tegi seda nii-öelda “õiges” vanuses: 2005. aastal sündinuna sai esikoha 2019. Brenda (sündinud 2007) võitis aga tänavu turniiri peamistest rivaalidest aasta nooremana. Mis puutub Lindasse, siis tema on juba hetkel rohkem keskendumas täiskasvanute ITF-i turniiridele ja äsja saavutas esimese suurema edu detsembri algul Monastiris, kus jõudis finaali. See on sama turniir, mille nädal hiljem võitis meestest Kristjan Tamm.

Koos võitsid kaks õde Tšehhi koondisega 2019. aasta neidude ITF-i tuuri võistkondliku finaali, mis peeti nende kodumaal Proštejovis. Brenda ei kaotanud sellele turniiril kümnest mängust mitte ühtki, ehkki oli enamikest vastastest kaks aastat noorem.

Brenda (vasakul) ja Linda Fruhvirtova pärast ITF-i juunioride võistkondliku turniiri võitmist. / Foto: ITF

Nii Brenda kui ka Linda õpivad Patrick Mouratoglou tenniseakadeemias Lõuna-Prantsusmaal. Tänu sellele kutsus Mouratoglou Brenda mängima ka suvisele Ultimate Tennis Showdown turniirile, kus 13-aastane tüdruk kaotas Alize Cornet’le, aga see muidugi polnud üllatus. “Vaimselt oli see mäng väga raske,” tunnistas Cornet, kes praegu asub maailma edetabelis 53. kohal. “Olen õnnelik, et meist vanem võitis täna. Brenda mängib 13-aastase kohta imelist tennist. Tal on ees helge tulevik, selles olen kindel. Ei suuda oodata, et näha, kuidas ta mängib kolme, nelje, viie aasta pärast.”

Sügisel pärast koroonaviiruse pausi vahetas Brenda ka turniiride taset ja hakkas Tennis Europe võistluste (sinna kuulub ka Les Petits As) asemel kaasa lööma ITF-i juunioride seas. Ja kohe edukalt – ta võitis 2. kategooria turniiri Kairos, olles pärast Mirjana Lucicit (nüüd Lucic-Baroni) esimene 13-aastane mängija, kes saanud esikoha juunioride 2. kategooria turniiril. Muide, Lucic võitis 1995. aastal ka Les Petits As’i!

Oktoobri lõpus tuli aga Brenda esikohale Istanbulis 3. kategooria turniiril nii, et ei kaotanud settigi. Nii poolfinaalis kui ka finaalis alistas ta oma vastase 6:2, 6:0! Nende kahe turniiri vahel proovis Brenda vabapääsmega (wild card) jõudu ka Roland Garrosi juunioride slämmiturniiril, aga sai seal esimeses ringis lüüa 17-aastaselt Daria Lopatetskalt (Ukraina). Ainult neli turniiri juunioride seas mänginud Brenda on edetabelis juba 309. kohal – 53 kohta kõrgemal kui parim eestlanna (Lissi Kubre). Tõsi, parim Eesti noormees Mark Lajal on siiski Brendast tunduvalt kõrgemal edetabelikohal.

“Ma ei unusta kunagi oma juunioride tuuri esimest võitu Egiptuses,” ütles Brenda ITF-i koduleheküljele. “Olen ka õnnelik, et sain mängida Roland Garrosi juunioride turniiril Pariisis. Armastan suure slämmi õhkkonda ja mängisin ka üsna hea mängu.”

Päris suurte sammudega täiskasvanute sekka astuda Brenda veel ei soovi, kuigi näiteks Martina Hingis või Jennifer Capriati omal ajal tegid juba selles vanuses WTA tuuril ilma. “Järgmise aasta peamine eesmärk on püsida tervena ning panna rõhku mängu ja füüsilise poole arengule. ITF-i juunioride seas soovin jõuda saja parema hulka ja pääseda suure slämmi noorteturniiridele. Täiskasvanute tuurile lülitun siis, kui olen selleks valmis,” ütles Brenda.

Kui Brenda soovib oma äsjaste eelkäijatega sammu pidada, siis peaks ta esimese täiskasvanute slämmiturniiri võitma 2026. aastal, sest 19-aastasena võitsid nii Bianca Andreescu kui ka Iga Swiatek.

scroll to top