Mis nüüd juhtus? Monte Carlo Mastersi finaalis mängivad Fognini ja Lajovic!

Fabio Fognini pärast Rafael Nadali alistamist. / Foto: EPA/Scanpix

Tagantjärele tundub, et kuidagi halvaendeline oli kaks päeva tagasi kirjutatud Tennisneti artikkel, kuidas Monte Carlo Mastersi finaali suunas liiguvad Novak Djokovic (Serbia, 1) ja Rafael Nadal (Hispaania, 2). Ei pääsenud sinna kumbki!

Nadalil jääb nüüd Monte Carlos saamata ka rekordiline 12. turniirivõit, kui liivaväljakute kuningas kaotas tänases poolfinaalis Fabio Fogninile (Itaalia, 13) 4:6, 2:6. Ei saanud ka finaali pärast eilset võitu Djokovici üle turniiri teiseks favoriidiks tõusnud Daniil Medvedev (Venemaa, 10). Maailma edetabeli 48. number Dušan Lajovic (Serbia) tasuski kaasmaalase eest kätte ja võitis Medvedevi 7:5, 6:1.

Mõlemad tänased mängud olid sarnased – favoriit asus juhtima ja siis järsku ei saanud enam peaaegu geimigi. Medvedev juhtis Lajovici vastu 5:1, pärast aga teenis vaid ühe geimi. Sama oleks juhtunud Nadaliga, kes juhtis esimeses setis 3:1, kuid hispaanlane suutis veel teise setis seisul 0:5, 0:40 kaks geimi võita ja niimoodi vähemalt lühikeseks ajaks Fognini hoogu pidurdada.

Lajovic ütles pärast võitu, et tuli paremini toime täna Monte Carlos valitsenud tuuliste oludega. “Algus oli nagu õudusunenägu, kui jäin 1:5 taha. Siis aga leidsin oma rütmi. Tuulise ilmaga ei olnud võimalik päris õiget tennist mängida, kuid ma suutsin oma eeskäelööke paremini ära kasutada kui tema,” ütles Lajovic.

Fognini ega Lajovic pole kunagi mänginud Masters 1000 taseme turniiri finaaliski, nüüd teevad seda mõlemad ja ühest saab ka esmakordne võitja! Kirjutasime eilses loos, et enamasti on Monte Carlos valitsenud esikümne tennisistid ja viimane suurem üllatus pärineb aastast 1992, kui võitis austerlane Thomas Muster, kes polnud 16 seas asetatud. Fognini on küll tänavu 13. asetusega, kuid igal juhul tuleks tema võit lugeda suuremaks üllatuseks kui Musteri omaaegne edu, sest austerlane oli ju hilisem slämmivõitja, maailma esireket ja veel kahel korral Monte Carlo turniiri võitja. Fognini seda kõike vaevalt saavutab, sest ta saab kuu aja pärast juba 32-aastaseks.

Lajovici võitu võiks aga parimal juhul võrrelda alles 1974. aasta Monte Carlo turniiriga, kui esikoht kuulus Andrew Pattisonile (tollal Rodeesia, praegu Zimbabwe), kelle karjääri kõrgeim edetabelikoht oli 24. Sealjuures võitsid enne ja pärast Pattisoni ainult 1970ndate aastate tipud – Ilie Nastase, Manuel Orantes, Guillermo Vilas, Björn Borg. Nii et homses finaalis saab teoks kas profiajastu Monte Carlo turniiri suurim sensatsioon (kui võidaks Lajovic) või viimase poolsajandi üks suuremaid üllatusi (kui võidaks Fognini). Aga kahe finalisti summana on ilmselt suurim sensatsioon juba sündinud, sest Pattisoni vastane lõppkohtumises oli Nastase.