fbpx
Close

Millise mängu võitis Anett Kontaveit!? Uskumatu tagasitulek sai teoks!

Kas ma tõesti võitsin? Nii näib Anett küsivat pärast viimast punkti. / Foto: Reuters/Scanpix

Sellist WTA turniiri finaali nagu täna Peterburis ei ole Anett Kontaveit (2) varem kunagi mänginud. Selles oli kõike: ilusaid äralööke, meeletut jooksmist, pöördeid ühele ja teisele poole. Lõpuks aga tõmbas pikema kõrre Anett. Kui esimese seti kaotas ta ise eduseisust, siis järgmised kaks päästis. Lõpptulemus ligi kolmetunnise mängu järel oli 5:7, 7:6, 7:5.

Tõsi, oktoobrikuus oli Anett Moskva finaalis tulnud välja veel suuremast kaotusseisust (4:6, 0:4). Aga toonane vastane Jekaterina Aleksandrov vajus ikkagi ise kokku, mida ei saa öelda täna Maria Sakkari (Kreeka, 1) kohta. Võib-olla alles viimases geimis oli kreeklanna usk kadunud. Aga Anettil ei kadunud see kordagi.

Sakkari, kelle leivanumber on lühikesed krossid nii ees- kui tagakäe poolelt, püüdis algusest peale palli väljakust välja suunata, et oleks rohkem jooksmist. Erakordselt kõva füüsise poolest tuntud Sakkarile selline mäng sobib. Kuid esimese seti keskel, ehkki Anett oli algul oma pallingutega rohkem hädas kui vastane, võttis Eesti esireket initsiatiivi üle ja nüüd jooksutas peamiselt tema Sakkarit. Murre ja 5:2 edu oli tõsiasi.

Pöördeliseks kujunes aga üks punkt. Seisul 5:3, 15:15 Anetti servil mängiti mõlemapoolselt terav pallivahetus, kus Sakkari tilkpall polnud kõige parem, aga Anett lõi talle võrgu eest reketi peale ja kreeklanna suutis lendpallis suunata vastase väljakule piiri äärde. Pärast seda hakkas Anett ka ise eksima, aga Sakkari mäng muutus üha masinlikumaks. Algul eksis ta sageli, nüüd peaaegu üldse mitte. Ja nii sai 5:2 edust 5:7 setikaotus. Meelde tuli samade vastaste mäng Tokyo olümpial, kus Anett andis samasuguse edu käest.

Aga Tokyos valitses kuumus ja Anett lihtsalt ei jõudnud teist setti mängida, ent täna elavnes eestlanna teise seti seisul 0:2,0:30. Järsku hakkas ta uuesti mängima imelisi punkte. Kuigi seisul 1:2 ei kasutanud Anett kaht murdepalli, sai ta järgmisel katsel viigi kätte – 3:3. Veel läks Anettil raskeks oma pallingul seisul 5:5, aga ta päästis suurepäraselt 15:40 kaotusseisu. Tie-break’is Anett kaotusseisu ei jäänudki. Ta juhtis 2:0, 3:1 ja siis juba 6:3. Ühe punkti sai Sakkari tagasi, aga kreeklanna selgelt närveeris ja eksis lõpuks ise.

Anett Kontaveidi karjääri kuues WTA võidukarikas. / Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi Sakkaril oli jalgades kolmetunnine poolfinaal laupäeval, teavad kõik, et tema ei väsi. Pärast pooltevahetust suundus ta väljakule jooksusammul, aga Anett kõndides. Eesti esireket ei olnud ülemäära väsinud ja suutis joosta täiesti heal tasemel, aga tundus, et võimu on Sakkaril lihtsalt rohkem. Ja nii oli kreeklanna jälle ühe murdega ees 3:0. Seisul 1:3 oli Anettil kaks murdepalli, mis jäid realiseerimata. Servi endiselt hoiti ja 5:2 seisul jäi ainult üks võimalus. Aga mängupilt oli taas muutunud ja Anett riskis nüüd rohkem, kuid eksis harva. Ikkagi sai ta seisul 3:5 murde kätte ja üsnagi kergelt – Sakkari teenis servil ainult ühe punkti.

Kui alates teise seti seisust 5:2 kuni seisuni 5:7, 0:2, 0:30 oli periood, kus Sakkari võitis punktid 30:7, siis kohtumise finaal seisult 2:5 Anetti 7:5 võiduni lõppes punktidega 20:7. Sakkar oli nüüd igas elemendis kehvem, isegi löögijõudu tal enam ei olnud. Kuid sedagi ilmselt mitte füüsilisest, vaid vaimsest väsimisest. Ta jäi alla mängijale, kelle tahe ja võitlusvaim, aga mitte mängutase, oli tugevam! Kui mäng oli lõppenud näitas tribüünil istunud Anetti füüsilise ettevalmistuse treener Tarmo Tiits musklitele. Sõnum oli selge: võitsid, sest oled teinud kõva füüsilist tööd!

“Ma ei suuda uskuda, kuidas mul õnnestus see mäng võita,” ütles Anett intervjuus. Ta tunnistas ausalt, et mängu jooksul mõtles võimalikule kaotusele. “Sisendasin endale, et võitle iga punkti pärast ja kui vastane on ikkagi parem, siis ta on parem.”

Õnnitlused sõbrannalt. / Foto: Reuters/Scanpix

Sakkaril tuli nelja ja poole kuu vahega pidada teist korda sarnane kõne. Eelmine oli pärast Ostrava finaali, kus kreeklanna tuletas meelde, kuidas nad Austraalia karantiinis teineteist toetasid ja kui head sõbrannad nad on. Sakkari õnnitles Anetti siiralt, aga suutis seda ka täna: “Sa mängisid täna jälle suurepärast tennist. Muidugi olen ma pettunud, aga õnnelik sinu ja sinu tiimi deu üle. Pean sind teist korda finaalis õnnitlema.”

Kuna statistika äralöökide ja lihtvigade osas on terve Peterburi turniiri olnud vale, aga vähemalt suhteliseuse osas õige, tuleb ka seekord ilmselt vildaka statistikaga nii palju nõustuda, et Sakkari tegi rohkem nii äralööke kui lihtvigu. Kuid see paremus äralöökides ilmnes siiski põhiliselt tema seitsmegeimilise võiduseeria ajal. Mõlemad lõid kolm ässa, aga Anett tegi kolm topeltviga, kuid Sakkari mitte ühtki (!). Kuna punktidega võitis Sakkari 124:121, siis pole imestada, et enamik näitajaid olid enam-vähem võrdsed. Näiteks esimeselt pallingult võitsid mõlemad 69% punktidest, teiselt servilt Sakkari 49 ja Anett 48%. Minimaalselt oli Sakkari ees ka esimese servi õnnestumisprotsendiga (64 vs 62) ja murdepallide realiseerimisega: Sakkari 11st 4, Kontaveit 14st 4.

Mis aga veel lisada numbriliselt? Kolm fakti: Anett sai järjest 20. võidu siseväljakutel, esmakordselt võitis omavahelistes mängudes Sakkari vastu kolm kohtumist järjest ja mis kõige tähtsam – ta tõuseb homme maailma edetabelis kuuendaks, mis on karjääri kõrgeim koht. Muidugi on oluline ka mainida, et tegemist oli Anetti kuuenda WTA turniirivõiduga ja viiendaga viimase poole aasta jooksul.

Anett peaks tänase seisuga mängima ka järgmisel nädalal Dubai turniiril, ent Sakkari võttis end täna sellelt turniirilt maha ja tema asemele paigutatu 9. asetusega (tavaolukorras sellist asetus 32 mängijaga turniiril pole) Danielle Collins (USA), kes nüüd avaringis ei kohtu Garbine Muguruzaga (Hispaania).

scroll to top