Meeste üksikmängu favoriidid ei vääratanud

Andrei Rublev. / Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi seda uudist kirjutades on Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel meeste üksikmängu viimane kaheksandikfinaal pidamata, võib juba öelda, et favoriidid täna ei vääratanud.

Maailma esireketil Novak Djokovicil (Serbia) tuli turniiri jooksul esimest korda parajalt higi valada (kui seda ikka Pariisi külmas ilmas eritub), sest oodatult hakkas Karen Hatšanov (Venemaa, 15) kõvasti vastu. Tulemus oli küll Djokovici kasuks 6:4, 6:3, 6:3, aga mängu oli küllaga.

Esimestes geimides oli Djokovic oma servil kindel, kuid aja jooksul hakkas Hatšanov paremini tõrjuma. See oli talle hädavajalik, sest võis eeldada, et hea tõrjujana tuntud Djokovic igas setis vähemalt ühe murde ikka teenib. Esimeses setis läkski nii, et 5:3, 30:0 juhtinud Djokovic loovutas sellelt seisult oma servi, aga siis seisul 4:5 mängis Hatšanov ilmselt oma halvima geimi kogu kohtumises. Teises setis piisas Djokovicile küll ühest murdest, aga ikka oli põnevust, sest seisul 4:2 oli maailma esireket oma servil 0:40 taga. Ta tuli sellest seisust välja muljetavaldatavate tagajoonelöökidega ja hoidis ühemurdelist edu.

Otsustavas setis pääses Djokovic 2:0 ette, aga tundus, et hakkas siis kuritarvitama tilkpalle, mis olid talle eelmistes settides üsna edukad. Enam ta neist punkte ei saanud ja loovutas murde tagasi. Aga otsustav pööre toimus ikkagi Djokovici servil seisul 2:3. Hatšanovi jaks sai otsa, kui ta selles geimis ei realiseerinud ühtki kolmest murdepallist.

Hatšanov servis paremini (ässad 5:2, esimese servi protsent 69-64), aga Djokovic oli esimesel pallingul efektiivsem, kui võitis 70 ja Hatšanov ainult 55% punktidest. Just see viimane number näitabki Djokovici geniaalsust – kes veel suudaks Hatšanovi esimeselt pallingult võita 45% punktidest? Djokovic jäi peale ka äralöökidega 44:31 ja tegi ka vähem lihtvigu (28:31).

Kui Djokovici vastane selgub hilisõhtul või hoopis homme, sest vihm segab mänge teistel väljakutel peale katusega peaväljaku, siis tabeli ülemise poole teine veerandfinaalpaar on Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 5) – Andrei Rublev (Venemaa, 13). Nad kohtusid nädal tagasi Hamburgi turniiri finaalis ja siis võitis Rublev kolmes setis.

Täna alistas Tsitsipas Grigor Dimitrovi (Bulgaaria, 18) 6:3, 7:6, 6:2. Oma servigeimi Tsitsipas ei kaotanudki, Dimitrovil oli kokku kolm murdepalli. Siiski võinuks ehk mäng saada põneva pöörde, kui teise seti tie-breaki võitnuks Dimitrov. Tsitsipas juhtis 6:5 ja 7:6, aga siis sai kaks võimalust bulgaarlane. Rumal viga seisul 9:8 andis Tsitsipasele initsiatiivi tagasi ja kreeklane võitis pika tie-break’i 11:9. Seejärel oli kolmas sett juba formaalsus.

Rublev tegi Marton Fucsovicsi (Ungari) vastu mängus kaks olulist pööret. Venelane oli taga 6:7, 2:5, aga võitis siis viis geimi järjest, kaotades neis geimides kokku vaid seitse punkti. See polnud lõplik pööre, Fucsovics elavnes uuesti neljandas setis ja esimesena servinuna hoidis edu. Seisul 5:4 oli ta Rublevi pallingul 40:0 ees, aga see võimalus jäi kasutamata. Nüüd oli Rublev juba tie-break’is (erinevalt esimesest setist) sõiduvees ja võitis selle 7:3 ning mängu 6:7, 7:5, 6:4, 7:6.

Rublev ütles, et ta eeldaski rasket mängu. “Olin temaga varem kaks korda kohtunud. Davis Cupil kaotasin talle liivaväljakul viies setis. Seepärast olen väga õnnelik, et suutsin võita,” ütles venelane.

Kahe veerandfinaalivastase võrdluses mängib Tsitsipas ilmselt tüüpilisemat liivaväljaku tennist kui Rublev, ta on pisut mitmekülgsem ja stabiilsem. Aga… Rublev lööb kõvemini! Venelase mäng on teistsugune, ta ei armasta pikki punkte, vaid püüab pallivahetuse esimesel võimalusel lõpetada. Kui selline riskantne taktika end õigustab, on Rublev favoriit, aga vastasel juhul ei ole.