fbpx
Close
PAF.ee

EELVAADE | Tiitlikaitsja, kelle poole kõik alt üles vaatavad

Iga Swiatek Roomas. / Foto: EPA/Scanpix

Poolatar Iga Swiatek on asetatud Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel kaheksandana, aga paljud loevad teda peafavoriidiks. Esiteks on ta tiitlikaitsja ja teiseks võitis kolm nädalat tagasi muljetavaldaval viisil Rooma turniiri, alistades Karolina Pliškova finaalis 6:0, 6:0. Aga just Swiatekiga peab kolmandas ringis kohtuma Eesti esireket Anett Kontaveit.

Halb loos? Nojah, esimese kahe ringi kohta päris nii ei saa öelda, ehkki ühes kohtumises oli Anett tõsiselt hädas. Aga Anettil on ka üks pluss – ta juhib omavahelistes mängudes Swiatekiga 2:0. Kui palju see tähendab, on iseasi, sest mõlemad eelmised kohtumised toimusid siis, kui Eesti esireket oli poolatarist edetabelis eespool.

Kui Anett kohtus Swiatekiga 2020. aasta Australian Openi 1/8 finaalis, kirjutas Tennisnet ka päris põhjaliku eelvaate, kus poolatari tollane karjäär oli kokku võetud. Kuid lugu ongi selles, et pooleteise aasta tagusest eelvaatest ei saa teada Swiateki kohta peamist, sest kõik oma suured võidud on ta saavutanud pärast omavahelist mängu, mille Anett võitis 6:7, 7:5, 7:5.

Aastataguse Australian Openi eel oli poolatar maailma 56. reket, kuid kerkis pärast turniiri TOP50 sekka, kuhu ta siiski oli korraks tõusnud ka 2019. aastal. Kui algas koroonaviiruse paus, oli Swiatek taas langenud napilt 50 parema seast välja. Augustis-septembris USA-s ta midagi erilist ei saavutanud ja Prantsusmaa lahtiseid, mis erandlikult peeti septembri lõpus ja oktoobris, alustas Swiatek maailma 54. reketina, aga võit ja 2000 WTA punkti kergitasid ta 17ndaks. Ühe turniiriga möödus Swiatek paljudest, nende seas ka Kontaveidist.

2021. aastal oodati Swiateki läbimurde jätkumist. Pärast Australian Openit, kus ta jäi pidama 1/8 finaalis, võitis ta karjääri teise turniiri Adelaide’is. Edasi enam nii hästi ei läinud, näiteks Miamis kaotas Swiatek kolmandas ringis Ana Konjuhie, kes siis oli maailma 338. reket, aga potentsiaalilt muidugi esisaja mängija. Rooma turniiril päästis Swiatek 3. ringis matšpalli mängus Barbora Krejcikovaga, kuid seejärel läks iga kohtumisega paremaks. Võimalik, et kui Krejcikoval oleks õnnestunud see tähtis punkt võita, me praegu ei räägiks Swiatekist kui Pariisi suurfavoriidist. Aga lugu lõppes turniirivõidu ja juba mainitud 6:0, 6:0 finaaliga.

Roland Garrosi teises ringis loovutasid nii Anett kui ka Swiatek oma vastasele kaks geimi. Kuna mõlema mängija vastase ranking oli enam-vähem võrdne, siis võiks ju laupäevase mängu võidušansse ka võrdseks pidada, aga asjatundjad nii ei arva. Kihlveokontorid loevad Swiatekit ilmselgeks soosikuks. Ennustusportaal Paf annab poolatari võidukoefitsiendiks koguni 1,13 ja Kontaveidile 6,25, mis sisuliselt tähendab, et Anettil on vaid 15% võidušansse. Julgeksin arvata, et kui Anett oleks kohtunud maailma esireketi Ashleigh Bartyga, keda küll konkurentsis enam pole, olnuks austraallanna võidukoefitsient kuskil 1,3 kandis (eeldades, et ta on terve, mida ta praegu ei ole).

Nii jõuamegi pealkirja juurde – kõik, kaasa arvatud kihlveokontorid, vaatavad Swiatekile alt üles. Pärast Barty ja Arina Sabalenka (Valgevene, 3) kaotusi on Swiatekist saanud ka peamine kandidaat turniirivõidule. Peaksime siinkohal ütlema Eesti tennisesõpradele, et loodame imele, aga Tennisnet ei tahaks Anetti võitu siiski päris imeks nimetada. Üllatus oleks see kindlasti, aga lootus elab!

Mäng toimub laupäeval Philippe Chatrier’ nimelisel peaväljakul kolmanda kohtumisena, mille kohta on klausel, et enne kella 17 Eesti aja järgi ta ei alga. Enne peetakse peaväljakul üks meeste ja üks naiste mäng, nii et kell 17 võib olla täiesti reaalne, aga peame arvestama, et matš võib alata ka pisut hiljem.

scroll to top