fbpx
Close

EELVAADE | Kaheksas kohtumine visa poolatariga

Magda Linette. / Foto: EPA/Scanpix

Eeloleval ööl kell 4 või pisut hiljem algab Margaret Courti väljakul Australian Openi 2. ringi mäng Anett Kontaveidi (16) ja maailma 45. reketi Magda Linette (Poola) vahel. See on juba nende kaheksas omavaheline kohtumine.

Linette ei ole enam esimeses nooruses mängija, ta saab kuu aja pärast 31-aastaseks. Kuid ta on olnud Poola teine reket kunagi Agnieszka Radwanska järel ja nüüd mõne aasta Iga Swiateki järel. Võistkondlikel turniiridel on ta olnud ikka naiskonna või tänavu United Cupil segavõistkonna raudvara, kes teatud tasemest allapoole ei lange, aga päris kõrgustesse ka ei tõuse. Linette mäng on muutunud agressiivsemaks, aga olemuselt on ta ikkagi üks väheseid kaitsva iseloomuga tennisiste profituuril.

Tennisnet kirjutas Linettest 2020. aasta septembris, kui Anett kohtus temaga US Openi kolmandas ringis. Tookord panime eelvaate pealkirjaks “Kas kunagine ebamugav vastane on nüüd muutunud mugavaks?” ja see küsimus oli püstitatud õigesti, sest Anett võitis mängu 6:3, 6:2. Enne seda oli ta aastatel 2013-2017 pidanud poolatariga kuus mängu ja kaotanud neist neli. Kuid aastal 2017 oli Anett veel selline mängija, kellele tagasiajajad põhjustasid meelehärmi, aga aastal 2020 talle pigem sobisid tennisistid, kes ise initsiatiivi loovutavad.

Varasemas loos on kokku võetud Linette karjäär kuni 2020. aasta sügiseni. Vaatame nüüd, mida on poolatar pärast seda suutnud. Linette edetabelikoht, mis 2020. aasta US Openi ajal oli 37., pole järgnevatel hooaegadel paranenud. Aastal 2021 ei tõusnud Linette kõrgemale 40. kohast, aga mullu ja tänavu pole veel üle löönud 45. kohta, mis tal on ka praegu. Samas ei ole Linette ka liiga sügavale vajunud. 2021. aastal oli poolatari ranking väga ühtlane, kuid mullu suvel langes ta korraks ka 73. kohale, kuid hakkas siis kohe sealt tõusma. Turniire ta selle aja jooksul võitnud pole, Linette viimane WTA tiitel pärineb 2020. aasta algusest Hua Hini turniirilt.

2021. aasta kevadel oli Linette kaua madalseisus, aga mai lõpus jõudis Strasbourgis poolfinaali ja siis ka Roland Garrosi slämmiturniiril 3. ringi. Ta võitis seal ka maailma esireketit Ashleigh Bartyt, aga seda loobumisega – Linette eduseisul 6:1, 2:2 mäng lõppes. Suvel ja sügisel olid tulemused stabiilsed ning Clevelandis oleksid Kontaveit ja Linette võinud kohtuda finaalis, aga poolatar kaotas poolfinaalis Irina-Camelia Begule.

2022. aasta esimene pool kulges Linettele kehvalt ja seda tähistaski mainitud langus edetabeli 70. koha kanti. Kuid vahetult US Openi järel jõudis Linette 2,5-aastase vaheaja järel esimest korda WTA turniiri finaali ja taas Aasias – ta kaotas Chennai turniiril üllatusvõitjale Linda Fruhvirtovale. Edetabelis kajastus see tõusuga 51. kohale ja sinna kanti on Linette jäänud tänini. Oktoobris mängis Linette Mehhikos ka WTA 125K turniiri finaalis, kuid olulist tõusu edetabelis see ei andnud. Kuid kolm võitu aastavahetusel alanud United Cupil tõstsid Linette edetabelikohta 48ndalt 45ndaks. Vahepeal võitis ta Billie Jean King Cupil maailma 11. reketi Madison Keysi, aga see tulemus edetabeli arvestusse ei läinud.

Mida me viimaste aastate tulemustest näeme? Seda, et Linette on endiselt mängija, kellega kõik vastased peavad arvestama, ta oskab kohtumisi tasavägistena hoida, sest võitleb kaotusseisudes visalt. Samas on tal vaid üks eriliselt suur võit – Prantsusmaa lahtiste avaringis alistas Linette Ons Jabeuri 3:6, 7:6, 7:5, aga kaotas kohe järgmises ringis kindlalt Martina Trevisanile. Kõige järgi otsustades peaks Anett olema ikkagi favoriit, sest omavaheliste kohtumiste seisu 3:4 ei tasu väga arvestada, kui Eesti esireketi viimane kaotus Linettele jääb 2017. aastasse.

Sama arvavad ka kihlveokontorid. Ennustusportaal Paf annab Anetti võidukoefitsiendiks 1,50 ja Linettele 2,60. See tähendab enam-vähem Anetti 60-65-protsendilist paremust. Kuid eelmise, 2020. aasta US Openi mängu eel oli Anetti koefitsient isegi 1,2 ja Linette ise oli ju tollal edetabelis eespool. Anetti viimase aja ebastabiilsus ja ilmselt ka haigused/vigastused on teinud kihlveopanuste vormistajad ettevaatlikuks.

Eestis on eeloleval ööl lootust näha Kontaveidi ja Linette mängu ka Eurospordist, sest reeglina kannab üks kahest kanalist üle Margaret Courti väljaku mänge. Aga just sellel väljakul peetaksegi see mäng päeva teise kohtumisena. Vastavalt lisaklauslile ei tohi mäng alata enne kella 4 öösel, esimene mäng algab kell 2. Kuid seekord on alust arvata, et esimene mäng lõpeb kiiremini kui kaks tundi, sest tegemist on naiste mänguga, kus Veronika Kudermetova on selge favoriit (Pafi järgi koefitsient 1,09) Katie Volynetsi (USA) vastu.

scroll to top