fbpx
Close

EELVAADE | Hääbuvast ekskuulsusest sai järsku tiitlipretendent

Viktoria Azarenka US Openil. / Foto: USA Today/Reuters/Scanpix

Valgevene kuulsuse, kunagise maailma esireketi ja kahekordse slämmivõitja Viktoria Azarenkaga kohtub Anett Kontaveit viimase kahe aasta jooksul teist korda, aga nö “tähtede seis” on erinev kui 2019. aasta matši eel.

Kohtumine ülemöödunud kevadel Stuttgardis toimus siis, kui Anett oli parajasti jõudnud maailma edetabelis karjääri kõrgeimale 14. kohale, aga Azarenka seisis WTA edetabeli 61. real. Valgevenelannal oli siis lapsehooldusvaidlusega seotud probleeme oma ameeriklasest endise elukaaslasega ja ta polnud kaugeltki seesama mängija, kes eelmise kümnendi algul 51 nädalat maailma esireketi kohal püsis. Tookord lõppes mäng seisul 5:7, 7:5, 3:0 Anetti kasuks Azarenka loobumisega, sest lisaks oli valgevenelannal probleeme ka vigastusega.

Seda, milline kuulsus oli 8-9 aastat tagasi Azarenka ja kuidas kujunes tema karjäär hiljem, saate uuesti lugeda 2019. aasta eelvaatest. Lihtsalt meeldetuletuseks: seal on ka kirjas, et tegelikult toimus homsete vastaste esimene mäng 2015. aasta Wimbledoni turniiril, kui Anett oli veel autsaider ja siis Azarenka võitis 6:2, 6:1.

Oleme varasemas loos kasutanud ka väljendit “vananev staar”, aga praegu ei tohiks seda enam 31-aastase Azarenka kohta öelda, sest 2020. aasta suvel oleks ta justkui üle elanud uue nooruse. Kuigi 2016. aastal tegi Azarenka üsna haruldase Päikesepaiste duubli (Sunshine Double ehk Indian Wellsi ja Miami turniiri võitmine järjest), oli slämmiturniiridel tema saavutustes seisak alates 2013. aasta US Openi finaalist. Kuni 2020. aasta septembrini ei olnud Azarenka seitsme hooaja jooksul slämmidel veerandfinaalist kaugemale jõudnud.

Aga olles oma isikliku elu probleemid lahendanud, tõusis Azarenka kõigest kahe turniiriga 59. edetabelikohalt 14ndaks. Ja pole ka ime, kui ta Cincinnati turniiri võidu eest teenis 1000 ja US Openi finaalijõudmise eest 1300 punkti. Kusjuures mõlemad võistlused peeti ju Flushing Meadow’ väljakutel. Need kaks tulemust annavad kokku enam-vähem sama palju, kui Anettil on üldse WTA punkte (praegu 2330). Pärast seda põrus Azarenka küll Roland Garrosis (kaotas 2. ringis), aga kahel Euroopa turniiril mängis üsna hästi – Roomas jõudis veerandfinaali ja Ostravas finaali, mistõttu ta kerkis veel koha võrra ehk 13ndaks. Enne seda oli Azarenka viimati nii kõrgel kohal 2017. aasta jaanuaris.

Nii et homse kohtumise eel on valgevenelanna edetabelis enam-vähem sama kõrgel kui oli Anett nende eelmise mängu eel, aga eestlanna ise mitte nii madalal kui Azarenka 2019. aasta kevadel. Sellepärast ka kihlveokontorite koefitsiendid liiga palju valgevenelannat ei soosi. Näiteks ennustusportaal Paf pakub Azarenka võidukoefitsiendiks 1,70 ja Anettile 2,15, mis sisuliselt tähendab protsentide vahekorda 55-45.

Tegelikult on praegu Australian Openi eelsete turniiride otsustavaid mänge üldse raske ennustada, sest ei tea, kui tõsiselt keegi seda võtab. Need, kes panustavad slämmiturniirile, võivad ka “meelega” kaotada. Jutumärkides sellepärast, et välja see võib-olla mängu põhjal ei paista, aga tõsiselt kohtumist ei võeta. Üks mängija (Serena Williams) ju juba loobus poolfinaalist.

Kohtumine peetakse laupäeval algusega kell 2 Margaret Court Arenal, kus on võimaliku vihmasaju tarvis ka katus. Kuid ilmaprognoos homseks vihma ei ennusta.

scroll to top