fbpx
Close

EELVAADE | Anett Kontaveit vastamisi noorteklassi rivaaliga

Anett Kontaveit. / Foto: Reuters/Scanpix

Anett Kontaveit ja Ashleigh Barty (Austraalia, 12) jagasid omavahel maid juba kaheksa aastat tagasi 15-aastaste noormängijatena, kuid nüüd kohtuvad karjääri ühes tähtsaimas mängus.

Võib-olla oleks palju öelda, et see on noorte mängijate – 23-aastane Kontaveit on rivaalist aasta vanem, kuid Barty jõuab talle kuu aja pärast vanuse poolest järele – kõige tähtsam kohtumine, sest Barty mängis ju tänavu ka Australian Openi veerandfinaalis, Kontaveit on aga korra jõudnud Premier 5 taseme turniiri finaali. Nende mängudega on Premier Mandatory poolfinaal siiski võrreldav, seda enam, et võitja teenib 686 000 dollarit ja 650 WTA punkti. Mõlemale oleks see karjääri suurim punktisumma, aga Bartyle mitte suurim rahasumma, sest ta teenis eelmise aasta sügisel Zhuhai Elite Trophy võiduga 700 000 dollarit (punkte 620). Anetti senine rekord on 585 punkti Wuhani finaalist, aga rahasummana seesama, mis juba praegu Miamist teenitud ehk 354 000 dollarit.

Kihlveokontorid leiavad, et Barty on selge soosik. Tema koefitsient umbes 1,35-1,4 piires tähendab, et austraallannal arvatakse olevat ca 70% võidušansse. Kontaveidil võidule raha panustades võib aga tagasi teenida vähemalt kolmekordse summa. Mäng algab igal juhul kell 19, sest tegemist on peaväljaku esimese kohtumisega. Kaarte võib segada vaid vihmasadu, mille võimalus on ilmaennustuse põhjal olemas, aga üsna väike. Küll aga oodatakse täna Miamis tugevat tuult (11-12 m/s).

Kuigi ametlikus statistikas on Kontaveidi ja Barty omavaheliste mängude seis 1:0 eestlanna kasuks, siis tegelikult on skoor 2:1. Nimelt kohtusid Kontaveit ja Barty kaks korda 2011. aasta noorteturniiridel. Malaisias ITF-i 1. kategooria turniiril sai 6:3, 6:3 võidu Barty, ent paar kuud hiljem Roland Garrosi juunioride turniiri 2. ringis teenis Anett revanši tulemusega 7:6, 6:2. Kohe pärast seda võitis aga Barty Wimbledoni noorteturniiri, kuid Anettil jäigi juunioride slämmiturniir võitmata, ehkki jõudis korra finaali ja kahel korral poolfinaal. See-eest on Kontaveit Orange Bowli võitja – mõlema tänase rivaali noortekarjäärid olid siiski ligilähedaselt võrdsed.

Täiskasvanute seas tegi Barty karjääri märksa kiiremini, ehkki vaid paarismängus, kus ta koos kaasmaalanna Casey Dellacquaga jõudis 17-aastaselt kahel korral slämmiturniiri finaali. Kuid üksikmäng ei läinud tal kuidagi ülesmäge ja 2014. aastal otsustas Barty teha pausi. Ta hakkas hoopis kriketimängijaks, kuid naasis tennise profikarussellile aastal 2016. Ta ei kuulutanud, et tennisega on kõik, vaid olevat võtnud pausi põhjusel, et pidi noores eas liiga palju reisima ning ei saanud teismelise tavalist elu nautida.

Pärast tagasitulekut on Barty siiski Kontaveidist edukam – tulemused paraku näitavad seda. Austraallanna on võitnud kolm WTA turniiri – 2017 Kuala Lumpuris, mullu Nottinghamis ja juba mainitud Zhuhai Elite Trophy, kus tegelikult said nii Barty kui ka Kontaveit alagrupis võidu ja kaotuse, ent austraallanna pääses tänu geimide vahele poolfinaali ja lõpuks võitis. Lisaks on Barty kolme WTA turniiri finalist – viimati tänavu Sydneys, kus ta kaotas finaalis Petra Kvitovale (Tšehhi). Võrdluseks: Kontaveidil on kirjas 1 WTA turniirivõit ja samuti 3 finaali. Kuid täiskasvanute klassi ainsa omavahelise kohtumise võitis 2014. aasta Wimbledoni kvalifikatsioonis Anett Kontaveit 6:7, 6:3, 6:4.

Kui jätkata Barty tulemustega, siis Australian Openi veerandfinaalis katkestas kodupubliku soosiku edutee samuti Kvitova, aga nüüd sai Barty lõpuks Miami veerandfinaalis revanši. Barty mängustiilile on paremini sobinud muru- ja kõvakattega väljakud, kuid ta ei ole erilist edu saavutanud saviliivakattel. Barty on mitmekülgne mängija, kes võib teravalt rünnata tagajoonelt, kuid teha ka lõigatud lööke ja tungida aeg-ajalt võrku. Tema mängustiili on nimetatud kavalaks. Igatahes ta ei ole tavaline tagajoone pommitaja nagu suur osa WTA tuuri tippmängijaist.

Barty palling pole silmapaistev mitte löögitugevuse, vaid efektiivsuse poolest. Oma servi kaotab ta harvemini kui Kontaveit. Just see on põhjus, miks Anettil võib täna raskeks minna – kuna ta ise kaotab võrdsetes mängudes peaaegu alati seti jooksul üks-kaks oma servi, siis on igal juhul vaja samavõrra ka Barty palling murda. Aga see pole nii kerge ülesanne, kui näiteks Su-Wei Hsiehi, Bianca Andreescu või Amanda Anisimova servi murdmine.

Igatahes pöidlad pihku, Eesti tennisesõbrad! Kui täna läheb mäng sama närviliseks ja pingeliseks kui teisipäevane lahing Hsiehiga, oleks see isegi boonus, sest kihlveokontorid ju seda ei looda…

scroll to top