fbpx
Close

Põhja-ameeriklaste päev: Shapovalov, Keys ja Pegula lülitasid välja esikümne mängijad

– Denis Shapovalov / Foto: AP/Scanpix

Australian Openi kaheksandikfinaalide esimese päeva suurim üllatus oli kahtlemata Denis Shapovalovi (Kanada, 14) 6:3, 7:6, 6:3 võit Alexander Zverevi (Saksamaa, 3) üle.

Mullu olümpiakulla ja ATP finaalturniiri võitnud Zverev oli tabeli ülemise poole suurim favoriit, võib-olla ainult Rafael Nadali (Hispaania, 6) peeti temaga võrdseks, samas oli Hispaania staari hetkevorm suurem küsimärk. Nüüd aga Nadal jätkab, kui Zverev mitte.

Shapovalov polnud seni mänginud sugugi kindlalt. Teises ringis kulutas ta viis setti korealase Soonwoo Kwoni alistamiseks, teised kohtumised võitis ta nelja setiga. Nüüd aga Zverevi vastu ei kaotanudki setti! Kõigis kolmes setis alustas Shapovalov murdega kas vastase esimeses või teises servigeimis. Teises setis tegi Zverev kaotatu tagasi ja läks ise murdega ette 5:3, kuid siis vastas Shapovalov samaga. Tie-break’is oli Shapovalov maha mängimas 5:1 edu, kuid kasutas teise settpalli ja võitis 7:5. Kolmandas setis juhtis kanadalane, kes oli koos Felix Auger-Aliassime’iga jaanuari esimesel nädalal võitnud ATP Cupi, kohe 3:0 ja Zverevil võimalust (loe: murdepalli) enam ei tekkinud.

Enne tänast juhtis Zverev omavahelistes mängudes Shapovalovi vastu 4:2, aga kanadalane oli kindlasti talle raske pähkel. Nende viimased kohtumised peeti eelmiste aastate ATP Cupil, kus 2020. aastal võitis Shapovalov lausa 6:2, 6:2, aga mullu kaotas väga napilt 7:6, 3:6, 6:7. Austraalias on Shapovalov seega võitnud Zverevi vastu 8st setist 6.

“Alati on hea võita kolmes setis, aga täna oli selline mäng, kus ma kõige vähem uskusin, et võin kolme setiga toime tulla,” ütles Shapovalov, kelle järgmine vastane pole sugugi kergem – ta mängibki nüüd Nadaliga. “Rafaga on alati au mängida. Kuigi mäng läheb kindlasti raskesks, naudin seda heitlust.”

Nadal ise pidas Adrian Mannarinoga (Prantsusmaa) maratonseti, kus ta juhtis tie-break’is 6:4, aga lõpuks võitis 16:14! 21 ja pool minutit kestnud geimis oli kõigepealt Nadalil kolm settpalli, Mannarinol üks settpall, uuesti Nadalil kolm settpalli ja siis Mannarinol kolm settpalli. Kui Nadal sai uuesti, seekord seitsmenda settpalli, ta realiseeris selle. Mõlemal oli ka vähemalt korra kasutada settpall oma servil. Kui aga selline heitlus oli favoriidil võidetud, ei olnud Mannarinost enam vastast – Nadali võidunumbriteks kirjutati 7:6, 6:2, 6:2.

Teises veerandfinaalis kohtuvad Matteo Berrettini (Itaalia, 7) ja uuesti oma kunagise vormi leidnud Gael Monfils (Prantsusmaa 17), kes on nüüd võitnud 9 mängu järjest. Ükski meeste mäng ei kestnud täna üle kolme seti. Vaadake meeste üksikmängu tabelit siit.

Sarnaselt lõppesid pühapäevastes kaheksandikfinaalides ka kõik naiste mängud kahes setis, seega ei andnud ükski tänane võitja setti ära. Kõige tasavägisem mäng ja võib-olla ka üllatuslikum tulemus oli Jessica Pegula (USA, 21) võit Maria Sakkari (Kreeka, 5) üle 7:6, 6:3. Esimeses setis oli kokku neli servimurret, kahel korral juhtis Pegula ja sai seisul 5:4 servida seti võiduks, kuid ei kasutanud seda. Aga tie-break oli uskumatu – Pegula mängis veatult ja võitis 7:0! Osaliselt tänu sellele oli ameeriklanna ülekaal punktides (78:58) lõpptulemust arvestades väga suur. Kuigi Sakkarit võib pidada selles paaris võimsamaks mängijaks, võitis Pegula ka äralöögid 28:20, lihtvigade arvestuses (17:25) oli tema paremus eeldatav.

Kuid Pegula jaoks pole Melbourne’is veerandfinaali pääs eriline saavutus, sest ta mängis seal ka mullu. “See oli kindlasti mu tänavune parim mäng,” ütles Pegula. “Olen õnnelik et just nüüd olid mu statistilised näitajad kõige paremad. Mul oli siin raskeid mänge, aga ausalt öeldes mängisin täna erilise hasardiga.”

Teise ameeriklanna Madison Keysi võit Paula Badosa (Hispaania, 8) üle 6:3, 6:1 ei olnud nii üllatav, sest Keys on viimastel nädalatel mänginud hiilgavalt. Kohtusid kaks tennisisti, kes olid võitnud kaheksa mängu järjest, sest eelmisel nädalal võitsid Keys ja Badosa turniiri vastavalt Adelaide’is ja Sydneys. Nüüd jätkus ainult Keysi võiduseeria. Sellest hoolimata võib Badosa järgmisel nädalal tõusta karjääri kõrgeimale viiendale kohale. Ent selleks ei tohi poolatar Iga Swiatek jõuda poolfinaali. Kui jõuab, jääb Badosa püsima kuuendale kohale.

Pealkirjas mainitud põhja-ameeriklaste päev ei olnud siiski täiuslik, sest Amanda Anisimova (USA) kaotas ettearvatult maailma esireket Ashleigh Bartyle (Austraalia) 4:6, 3:6. Nende mäng ei olnud nii seikluslik kui kohtumine 2019. aasta Prantsusmaa lahtiste poolfinaalis, kus Barty mängis esmalt maha 5:0 edu, seejärel ei kasutanud Anisimova 7:5, 3:0 eduseisu. Täna juhtis ameeriklanna teises setis 2:0, aga Barty vastas kolme murdega. Ka Barty esitus oli statistiliselt väga hea – 7 ässa, esimeselt servilt võidetud 78% punkte, äralöögid/lihtvead 23 vs 17.

Barty kohtub nüüd Pegulaga ja Keys Barbora Krejcikovaga (Tšehhi, 4), kes alistas kaelavaluga võidelnud Viktoria Azarenka (Valgevene, 24) 6:2, 6:2. Vaadake naiste üksikmängu tabelit siit.

scroll to top