fbpx
Close

EELVAADE | Anett Kontaveit sihib esimest võitu ohtliku venelanna üle

Veronika Kudermetova mängimas oma eelmise hooaja viimasel turniiril Linzis. / Foto: Imago Sport/Scanpix

Anett Kontaveit alustab kolmapäeval aasta esimest WTA turniiri Abu Dhabis peaväljaku teises kohtumises, mis eeldatavalt algab Eesti aja järgi kella 9.30-10 paiku.

Ei saa öelda, et vastane poleks ohtlik, sest maailma edetabelis 46. kohal asuv 23-aastane Veronika Kudermetova (Venemaa) on varem kaks korda Anetti võitnud. Kuid viimati mängis Kudermetova hoopis 2019. aastal kaks korda Kaia Kanepi vastu ja kaotas mõlemad kohtumised. Neist enne teist, mis toimus Prantsusmaa lahtiste 3. ringis, kirjutasime ka eelvaate, mis põgusalt tutvustab Kudermetovat. Kaia võitis tookord 7:6, 6:3 ja jõudis sellega slämmiturniiril 1/8 finaali.

Kudermetova, kes on Kontaveidist täpselt aasta ja neli kuud noorem, jäi 1997. aastal sündinuna eakaaslase Darja Kasatkina varju. Kuni 2018. aastani oli Kasatkina Venemaa tennise peamine tulevikulootus, kes ka noorteklassis mängis Kudermetovast edukamalt, aga nüüd on rollid vahetunud. Tõsi, Venemaa esireketiks nagu oli kunagi Kasatkina, pole Kudermetova veel saanud, ta asub praegu rahvuskaaslaste konkurentsis neljandal kohal.

Esimese omavahelise kohtumise pidasid Kontaveit ja Kudermetova 2015. aasta algul Moskva ITF-i turniiril. Anett oli tookord vastasest maailma edetabelis 150 kohta eespool, aga kaotas veel noorteklassi kuuluvale Kudermetovale 3:6, 2:6. Tol hooajal sattus Anett hoogu alles suvel, kui näitas häid tulemusi Briti muruväljakutel ning hiljem jõudis US Openil 1/8 finaali, ent mäng Kudermetovaga oli toimunud juba veebruaris.

Teise omavahelise kohtumise kaotas Anett 4:6, 6:7 2018. aasta suvel ‘s-Hertogenboschis, kuhu ta sõitis tiitlikaitsjana. Tollal oli mängijate tasemevahe veel suurem – Kontaveit WTA edetabelis 24. ja Kudermetova 170. Nii ei saa kuidagi siin eelloos varjata fakti, et need kaks tulemust teevad homse mängu eel meid ärevaks, sest järsku on tegemist Anettile ebamugava vastasega? Tõsi, nüüd on viimasest mängust möödunud 2,5 aastat ning Kontaveit WTA edetabelis enam-vähem samal kohal kui 2018 suvel, aga Kudermetova märksa kõrgemal. Olukord on uue mängu eel hoopis teistsugune. Pealegi peeti eelmine omavaheline mäng muruväljakul.

Kuna Kudermetova eellugu oli kirjutatud 2019. aasta mais, siis lisame, mida on venelanna teinud sellele järgnenud aja jooksul. Tegelikult ei midagi erilist – suure slämmi turniiridel ei ole Kudermetova tollast 3. ringi jõudmist kuskil üle löönud ja näiteks tema 2020. aasta saldo slämmiturniiridel oli 1-3, ainsa võidu saavutas Kudermetova Pariisis. Samuti pole ta 1,5 aasta jooksul võitnud ikka veel ühtki WTA turniiri, ka ainus WTA 125K turniiri võit pärineb 2019. aasta varakevadest.

Oma suurimad punktid (135) 2019. aasta teisel poolel teenis Kudermetova Wuhanis 3. ringi jõudmisega, samas võitis ta ka karjääri esimese WTA tiitli paarismängus.

Mullusel “koroonahooajal” mängis Kudermetova 13 turniiri, mida on pooliku aasta kohta üsna palju. Venelanna parim mullune üksiktulemus oli kahtlemata Karolina Pliškova (Tšehhi, tollal WTA 3.) võitmine Cincinnati (toimus tegelikult New Yorgis) turniiri 2. ringis. Sealt teenis Kudermetova 105 WTA punkti ja midagi sarnast saab ta ette näidata Ostrava WTA 500 turniiri veerandfinaali eest, kus ta tänu lisaks kvalifikatsiooni läbimisele teenis 125 punkti. Ka Ostravas võitis ta Pliškovat, kes aga siis oli edetabeli kuues.

Seega on Kudermetova näol olnud viimase 1,5 aasta jooksul tegemist mängijaga, kes siin-seal teenib turniiridel 100 või natuke rohkem punkte, aga sellisest stabiilsusest pole piisanud TOP40 seas püsimiseks – Kudermetova kõrgeim edetabelikoht (38.) pärineb eelmise aasta veebruarist.

Mida kirjutab Wikipedia Anetti homse vastase mängustiilist? Esile tõstetakse Kudermetova agressiivset mängu ja väga head esimest servi, kuid suhteliselt ebakindlat teist servi, mis on toonud sageli topeltvigu. Kui tagajoonel ei tohiks küll Kontaveit Kudermetovale kuidagi alla jääda (löögijõu poolest võrdsed, aga Anett mitmekülgsem), siis võrgus peaks venelanna olema ohtlikum ja sinna ta üritab ka üsna sageli tungida.

Kihlveokontorid peavad Anetti soosikuks, aga umbes nii palju, et šansse loetakse ca 60-40 Eesti esireketi kasuks. Ennustusportaal Paf annab teisipäeva õhtul Anetti võidukoefitsiendiks 1,61 ja Kudermetovale 2,32. Kuna üldise mängutaseme poolest võiks Anett olla rohkem soosik, on ehk siiski arvestatud seniseid omavahelisi mänge.

Igal juhul tore, et tennisekarussell läheb taas lahti ja jätkub jaanuari viimasel päeval Austraalias, kus juba lülitub konkurentsi ka Kaia Kanepi – kaasaelamist jätkub, ehkki koroonaviiruse tõttu on kalender hõredam.

Ülekannet mängust saate jälgida Delfi TV ja telekanali Inspira vahendusel.

scroll to top