Täna kell 18 algab Cincinnati turniiri nime all, aga tegelikult New Yorgis esimese ringi kohtumine 12ndana asetatud Anett Kontaveidi ja venelanna Darja Kasatkina (WTA 68.) vahel.
Olukord on nüüd hoopis teine, kui 2017. aasta Wimbledoni 2. ringis, mil asetatud oli Kasatkina (30) ja Kontaveit paiknes edetabelis 38. kohal. Tõsi, tolle aasta kevadel ja suve algul oli Anett mänginud hästi, võitnud muruväljakul ka turniiri ‘s-Hertogenboschis ja teda loeti kergeks favoriidiks kehvemale edetabelikohale vaatamata. Kontaveit võitis selle mängu 6:3, 6:2. Kasatkinast sai aga 2017. aasta suvel esimene tennisist, kes on kahel slämmiturniiril järjest langenud välja eestlanna käe läbi, sest US Openi kaheksandikfinaalis kaotas ta Kaia Kanepile 4:6, 4:6.
Praegu 23-aastase Kasatkina jaoks ei olnud 2017. aasta veel tipp. Hooaja lõpuks kerkis ta maailma edetabelis 24. kohale, kuid tõelise läbimurde tegi ta järgmisel aastal, kui ta 22. oktoobril 2018 kerkis esmakordselt maailma esikümnesse. Täpselt kümnendale kohale, kust kõrgemale ta enam polegi tõusnud. Kuid sellest piisas, et olla palju nädalaid järjest Venemaa esireket.
Kui minna nüüd Anetti tänase vastase varase karjääri juurde, siis noorteklassis olid mõlemad selles osas võrdsed, et kerkisid parimal hetkel ITF-i juunioride rankingu kolmandaks. Siiski alustas Kasatkina juunioride kõrgeima kategooria turniiridel mängimist alles siis (2013), kui Anett veel vaid üksikutel noorte slämmidel kaasa tegi. Seega nende teed juunioride seas kuigivõrd ei ristunud, kuid seda seletab ka kaheaastane vanusevahe (tegelikult vaid sünniaasta poolest, sest täpsemalt on Anett Kasatkinast aasta ja 4,5 kuud vanem).
2014. aastal võitis Kasatkina aga Prantsusmaa lahtistel juunioride turniiri, millega astus Kontaveidist ühe astme võrra kõrgemale. Ta tuli ka U18 vanuseklassi Euroopa meistriks. Samal hooajal alustas Kasatkina mängimist ka täiskasvanute ITF-i turniiridel (WTA turniiril mängis 2013 ja 2014 ainult Kremlin Cupil, kuhu talle anti vabapääse) ja kerkis aasta lõpuks edetabelis 370. kohale. Kuid 2015 juunis oli ta juba üle paarisaja koha kõrgemal (161.), kui võitis lühikese aja jooksul neli 25 000 USD auhinnafondiga ITF-i turniiri.
2015. aasta lõpus kerkis Kasatkina esisajasse, seega õnnestus tal see nooremana (18) kui Kontaveidil (19). US Openil pääses ta põhitabelisse lucky loser’ina, kuid jõudis seal 3. ringi. Veel suurem edu oli aga Kremlin Cupi poolfinaali pääs, mille eest Kasatkina teenis 210 WTA punkti ja tõusis edetabelis 71ks. Nende kahe võistluse vahel sai Kasatkina esikoha ka ITF-i 50 000 dollari turniiril, kus ta veerandfinaalis alistas Kanepi.
Kasatkina edu jätkus 2016. aastal, kui ta parimal nädalal tõusis 24. kohale. Tõsi, sellest kõrgemale ta järgmisel hooajal enam ei tõusnudki, küll aga võitis Kasatkina 2017. aastal oma esimese WTA turniiri Charleston Openil. Tolle võistluse finaalis alistas ta eakaaslase Jelena Ostapenko, kes paar kuud hiljem võitis Prantsusmaa lahtised. 2017. aasta lõpus astus Kasatkina veel sammu võrra kõrgemale Kremlin Cupil, kus jõudis finaali.
Kui muudel turniiridel ta 2016-2017 enamasti veerandfinaalist kõrgemale ei tõusnud, siis 2018. aasta oli hoopis teine tera. Dubai Premier ja Indian Wellsi Premier Mandatory turniiril jõudis Kasatkina finaali, kus ta kaotas vastavalt Elina Svitolinale ja Naomi Osakale. Seni oli Kasatkina kaotanud neljast WTA turniiri finaalist kolmes, aga aasta lõpus sai ta Moskvas Kremlin Cupil lõpuks esikoha, mida kaua oli oodanud. Praeguseks ongi Kasatkina WTA finaalid 2 võitu ja 3 kaotust. Ta on ühe võiduga Anettist ees, kuid on mänginud ühe finaali vähem kui Eesti esireket (1-5).
Kui Ostapenko hakkas juba 2018. aasta lõpus edetabelis vaikselt langema, siis Kasatkina tundus stabiilne, tal tuli ikka neid häid tulemusi siit ja sealt. 2018. aastal mängis ta juba ka kahe slämmiturniiri (Prantsusmaa lahtised ja Wimbledon) veerandfinaalis. Wimbledonis võitis ta 3. ringis Ashleigh Bartyt, kes küll tollal (WTA 17.) polnud esireket nagu praegu, aga murul näidanud tugevamaid esitusi kui Kasatkina. Muide, Prantsusmaa lahtiste avaringis sai Kasatkina revanši Kanepilt kaotuse eest US Openil.
Ent Kasatkina “stabiilsus” osutus täielikuks sõnakõlksuks 2019. aastal. Kolme esimese kuu jooksul teenis Kasatkina vaid kaks võitu madalal edetabelikohal asunud mängijate üle (üks neist oli 15-aastane Cori Gauff, tollal WTA 456.), lisaks Peterburis loobumisvõidu Maria Šarapovalt. Pärast Indian Wellsi 2018. aasta finaali eest saadud punktide kaotamist langes Kasatkina TOP20 seast välja ja üle pika aja ka Anettist madalamale. See vahe on seni ainult kärisenud.
Midagi head pole kirjutada ka Kasatkina eelmise aasta teisest poolest, kus ainus märkimisväärne tulemus oli Pekingi Premier Mandatory turniiril veerandfinaali jõudmine. Kõige hullem juhtus aga siis, kui Kasatkina Moskvas avaringis Dajana Jastremskale kaotas. Kadusid eelmise aasta võidupunktid ja kunagine Venemaa esireket langes oma riigi kuuendaks, olles 2020. aasta algul 70. kohal. Tänavu suutis Kasatkina vahetult enne koroonakriisi algust jõuda Lyonis poolfinaali, tänu millele ta on nüüd edetabelis 68. kohal ehk siiski kaks kohta kõrgemal kui aasta algul. Venelannade seas on ta endiselt kuues.
Mis juhtus Kasatkinaga? Venelanna mängustiil pole kunagi olnud agressiivne, serviga on ta alati olnud hädas. Kui ta kohtus US Openil Kanepiga, siis teises setis toimus ainult vastastikune servimurdmine, Kaiale tõi võidu tõsiasi, et ta oli seti algul ühe oma servigeimi võitnud. Äsja Palermo turniiril esimese ringi kaotusmängus Jasmine Paoliniga (Itaalia) võitis itaallanna kahes viimases setis ühe oma pallingugeimi, Kasatkina mitte ühtki!
Aga kuidas ta varem nõrkustega toime tuli? Aitas stabiilne tagajoonemäng ja hea kaitse. Aga ilmselt on tippmängijad suutnud Kasatkina efektiivse, aga samas kõvera (nii on teda iseloomustatud Wikipedias) stiili nö “läbi närida” ja enam pole venelanna visadusest aidanud. Ja kui pidevatest kaotustest tekib masendus, proovid midagi parandada, hakkad kõvemini lööma, kuid siis ka eksima, sest pole selle stiiliga harjunud. 2019. aasta algul läksid lahku Kasatkina ja treener Philip Dehaesi teed. Belglane aitas venelanna esikümnesse, kuid uus treener Carlos Martinez pole allakäiku pidurdada suutnud.
Võiks lisada, et ka Cincinnati turniiril on Kasatkina juba kaotuse saanud – ameeriklanna Cristina McHale’ile (WTA 90.) kvalifikatsiooni otsustavas ringis. Ainult õnneliku kaotajana pääses Kasatkina Kontaveidi vastu. Pole siis ime, et Kontaveit on tänases mängus üsna suur favoriit – ennustusportaal Paf annab eestlanna võidukoefitsiendiks 1,29 ja Kasatkinale 3,65. Seega hinnatakse Anetti võiduvõimalusi ca 75-protsendiliselt. 1,3 lähedal on ka teiste kihlveokontorite panused Anetti võidule.
Vaatamata sellele, et Kontaveit ja Kasatkina on vaid kolm aastat tagasi korra kohtunud, peaksid nad teineteist üsna hästi tundma, sest mängisid eelmisel hooajal mitu korda koos paari. Prantsusmaa lahtistel jõudsid nad koos isegi kolmandasse ringi, ehkki eraldi võetuna pole ei Kasatkina ega Kontaveit kuigivõrd paarismängu spetsialistid. Tänased vastased on ka mõnikord omavahel treeninud ja saavad üsna hästi läbi. Tennisefoorumites on kirjutatud, et Anett mängib paari ainult sõbrannadega. Anett ja Kasatkina võitsid mullu koos üheksast kohtumisest ainult kolm, mis tõestab eelpool toodud väidet.
Mängu kannab üle Delfi TV. Kui vihma ei saja, algab mäng kindlasti kell 18, sest tegemist on peaväljaku esimese mänguga. Tõsi, peaväljaku fakt ei oma praegu suurt tähtsust, sest pealtvaatajaid turniiril pole.